Arogantní ministerstvo zdravotnictví, kritizoval Kubek na sjezdu. Válek se rázně ohradil

Milan Kubek na sjezdu České lékařské komory označil přístup ministerstva zdravotnictví za arogantní. Podle něj resort neodpověděl na připomínky komory k návrhu úhradové vyhlášky. Vedení komory s jejím návrhem dlouhodobě nesouhlasí. Vyhláška by měla příští rok zaručit zdravotnickým zařízením meziroční nárůst úhrad od pojišťoven o osm procent. Ministr zdravotnictví Válek se na sjezdu proti výtkám ohradil.

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek v sobotu na sjezdu této profesní organizace v Brně označil jako arogantní přístup ministerstva zdravotnictví. Resort podle něj neodpověděl na připomínky komory k návrhu úhradové vyhlášky. Podle Kubka byla spolupráce s bývalým ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) špatná, spolupráce s Vlastimilem Válkem (TOP 09) ale podle něj není lepší. Válek na sjezdu promluvil v sobotu odpoledne a proti kritice se ohradil.

Vedení komory už dříve uvedlo, že nesouhlasí s návrhem úhradové vyhlášky, která by měla příští rok zaručit podle ministerstva zdravotnickým zařízením meziroční nárůst úhrad od pojišťoven o osm procent. ČLK chtěla růst úhrad o třináct procent. „Osm procent nepokrývá ani současnou inflaci. Mne velmi mrzí arogantní postoj ministerstva zdravotnictví, které nám na naše připomínky ani neodpovědělo. Ne, že je neakceptovalo, ale – to se stalo poprvé – že úředníci ministerstva zdravotnictví vůbec neodpověděli,“ řekl na sjezdu Kubek.

Dodal, že požádal o setkání i premiéra Petra Fialu (ODS) s argumentem, že úhrady musí pokrývat aspoň inflaci a že při růstu cen nejen energií budou mít zdravotnická zařízení značný problém. „Odpovědí mi byl slušný, byť poměrně asertivní dopis, že úhrada osm procent je maximum možného,“ řekl Kubek. Uvedl, že podle odpovědi zdravotníkům pomůže zastropování cen energií nebo že vydělali na zrušení superhrubé mzdy. „Na tom vydělal každý, akorát státní rozpočet na to chcípne,“ prohlásil prezident lékařské komory.

Válek je připraven se setkat kdykoliv

Válek se na sjezdu ohradil, že by s komorou nekomunikoval. „Nevzpomínám si, že kdykoliv jste pořádal o schůzku, že bych odmítl. A veřejně slibuji, že kdykoliv požádáte sekretariát ministra zdravotnictví o schůzku, vždycky vám a České lékařské komoře vyjdu vstříc a vždy si najdu čas, abychom tu schůzku absolvovali,“ prohlásil ministr. „Kritika je zásadní věc. Když někdo někoho neustále chválí, nemůže to vést k žádnému posunu,“ dodal pro CNN Prima NEWS ministr.

Kritiku ze strany lékařské komory si nicméně válek nebere osobně. „Každý ministr zdravotnictví je kritizován, já se tomu nevymykám. Doufám, že nedopadnu jako můj předchůdce Tomáš Julínek, který byl vyloučen,“ uzavřel člen TOP 09.

Česká lékařská komora byla založena před 32 lety, 17. října 1990. Hájí profesní zájmy a čest lékařského povolání. Dohlíží na to, aby její členové vykonávali své povolání odborně a v souladu s etikou. Je největší stavovskou organizací lékařů a je oprávněna nad nimi vykonávat disciplinární pravomoc. Lékaře zastupuje při jednáních s ministerstvem a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Sdružuje přes 55 tisíc lékařů.

Tagy:
Brno Adam Vojtěch TOP 09 Vlastimil Válek Česká lékařská komora ministr zdravotnictví Milan Kubek ANO 2011 zdravotnické zařízení Ministerstvo zdravotnictví České republiky