Vlajku Ukrajiny na brněnském Joštovi podpořil i Dolejš z KSČM. Odpůrce označil za debily

Ukrajinská vlajka se na štít jezdecké sochy Jošta Lucemburského na brněnském Moravském náměstí zřejmě již nevrátí. Už podruhé během několika týdnů ji pomocí žebříku sundali aktivisté. Téma dělí českou společnost na dva tábory. Jednoznačnou podporu Ukrajině skrz podobná gesta vyjádřil i komunistický exposlanec Jiří Dolejš, který se k ruské invazi dlouhodobě staví jinak než drtivá většina jeho spolustraníků.

„Když chceš být za hrdinu, ale jsi za debila,“ kritizoval Dolejš účastníky předem neohlášeného protestu, kteří se v neděli na jezdeckou sochu vysápali pomocí žebříku a vlajku již podruhé sundali. Z videa zveřejněného Rádiem Krokodýl je poznat, že někteří z demonstrujících měli s sebou různé národní symboly včetně českých vlajek a skandovali „Čechy Čechům“ nebo „My jsme Češi“.

Policie v souvislosti s incidentem zadržela tři muže. „Neuposlechli úřední výzvu, aby na sochu nelezli a vlajku nesundávali,“ uvedl mluvčí jihomoravských policistů Petr Vala. Za přestupek proti veřejnému pořádku jim hrozí několikatisícová pokuta.

K podobné situaci došlo na Moravském náměstí již v polovině června. Tehdy strážníci ze stejného důvodu zadrželi dva muže a jejich čin postoupili do správního řízení. Přítomnost modrožluté vlajky na štítu povolil již v březnu, tedy krátce po začátku invaze, brněnský magistrát.

Socha Jošta má symbolizovat odvahu a dočasné vyvěšení ukrajinské vlajky tak mělo demonstrovat statečný vzdor země vůči početně silnějšímu agresorovi. S plánem magistrátu neměl problém ani autor sochy Jaroslav Róna.

„Vzhledem k tomu, že považuji Rusko za totalitního agresora, potenciálně nebezpečného nám i celému světu, s vlajkou na soše samozřejmě souhlasím,“ sdělil. Na štítu sochy nyní visí moravská orlice, stržená ukrajinská vlajka se podle magistrátu na Joštovi zřejmě již neobjeví.

Černá ovce v KSČM

„Rádoby kulturní tahanice o sochu Jošta je už absurdní. Proč by Brno nemohlo na čas symbolicky podpořit napadenou zemi? Nekulturní by byl spíš opak, tedy být na straně invaze. Město není majetkem pár xenofobních magorů,“ komentoval Dolejš.

Za svůj názor – na člena KSČM poměrně neobvyklý – sklidil ocenění i od politiků, kteří se za normálních okolností proti komunistům ostře vymezují. „Vždycky jsem říkal, že jste z nich (z komunistů, pozn. red.) jediný, s kým bych šel na pivo,“ reagoval řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS). „Já také,“ přidal se europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Dolejš hned 24. února, kdy Rusko Ukrajinu napadlo, označil útok za invazi, hrubé porušení práva a hanebnou válku. Zároveň Kreml vyzval k okamžitému ukončení invaze. V polovině června pak uvedl, že ruský útok nemůže nijak obhajovat údajná přítomnost ukrajinských nacionalistů, což tvrdí shodně prokremelská propaganda i většina vysoce postavených členů KSČM.

„Jde o napadený stát, který se brání brutální agresi a zaslouží si respekt,“ dodal bývalý poslanec, čímž se názorově rozchází s ostatními členy, kteří jsou proti posílání zbraní na Ukrajinu a často ruskou invazi všemožně bagatelizují.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?
Senátní volby

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?

V Česku začalo v pátek ve 14:00 druhé kolo letošních senátních voleb. Lidé v nich rozhodnou nejen o 24 budoucích senátorech, ale také o míře posílení hnutí ANO v horní komoře. Voliči na Jihlavsku navíc určí, zda mandát obhájí Miloš Vystrčil (ODS) a bude tak moci zůstat v čele Senátu. Bez ohledu na výsledek voleb zůstane klubu ODS a TOP 09 jako nejpočetnějšímu právo nominovat šéfa horní komory a budou mít většinu v Senátu vládní frakce.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
16:51

USA reagují na ruskou anexi ukrajinských oblastí. Uvalily sankce na ruské firmy

16:43

Německo podle politických představitelů nikdy neuzná ruskou anexi ukrajinských území

16:32

Polsko odsuzuje připojení částí Ukrajiny k Rusku, vyzývá k další pomoci Kyjevu

16:16

Ukrajina žádá o vstup do NATO

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Krizový plán EU: Snížíme spotřebu a zdaníme mimořádné zisky, schválili ministři

Členské země Evropské unie se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření. Dosažení politické dohody oznámilo české předsednictví v Radě EU.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Ruská raketa u Záporoží zasáhla humanitární konvoj. Zabila nejméně 25 lidí, čekali na příbuzné

Aktualizováno

Nejméně 25 lidí v pátek zahynulo a další desítky byly zraněny při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Oznámily to ukrajinské úřady, podle kterých útočili Rusové. Okupační správa Záporožské oblasti naopak uvedla, že za útokem stojí Kyjev. Zasažení civilisté podle gubernátora čekali ve frontě, aby z Ruskem okupovaného území odvezli své příbuzné. Okupační správa této oblasti následně uvedla, že za útokem stojí Kyjev.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.