Vlajku Ukrajiny na brněnském Joštovi podpořil i Dolejš z KSČM. Odpůrce označil za debily

Ukrajinská vlajka se na štít jezdecké sochy Jošta Lucemburského na brněnském Moravském náměstí zřejmě již nevrátí. Už podruhé během několika týdnů ji pomocí žebříku sundali aktivisté. Téma dělí českou společnost na dva tábory. Jednoznačnou podporu Ukrajině skrz podobná gesta vyjádřil i komunistický exposlanec Jiří Dolejš, který se k ruské invazi dlouhodobě staví jinak než drtivá většina jeho spolustraníků.

„Když chceš být za hrdinu, ale jsi za debila,“ kritizoval Dolejš účastníky předem neohlášeného protestu, kteří se v neděli na jezdeckou sochu vysápali pomocí žebříku a vlajku již podruhé sundali. Z videa zveřejněného Rádiem Krokodýl je poznat, že někteří z demonstrujících měli s sebou různé národní symboly včetně českých vlajek a skandovali „Čechy Čechům“ nebo „My jsme Češi“.

Policie v souvislosti s incidentem zadržela tři muže. „Neuposlechli úřední výzvu, aby na sochu nelezli a vlajku nesundávali,“ uvedl mluvčí jihomoravských policistů Petr Vala. Za přestupek proti veřejnému pořádku jim hrozí několikatisícová pokuta.

K podobné situaci došlo na Moravském náměstí již v polovině června. Tehdy strážníci ze stejného důvodu zadrželi dva muže a jejich čin postoupili do správního řízení. Přítomnost modrožluté vlajky na štítu povolil již v březnu, tedy krátce po začátku invaze, brněnský magistrát.

Socha Jošta má symbolizovat odvahu a dočasné vyvěšení ukrajinské vlajky tak mělo demonstrovat statečný vzdor země vůči početně silnějšímu agresorovi. S plánem magistrátu neměl problém ani autor sochy Jaroslav Róna.

„Vzhledem k tomu, že považuji Rusko za totalitního agresora, potenciálně nebezpečného nám i celému světu, s vlajkou na soše samozřejmě souhlasím,“ sdělil. Na štítu sochy nyní visí moravská orlice, stržená ukrajinská vlajka se podle magistrátu na Joštovi zřejmě již neobjeví.

Černá ovce v KSČM

„Rádoby kulturní tahanice o sochu Jošta je už absurdní. Proč by Brno nemohlo na čas symbolicky podpořit napadenou zemi? Nekulturní by byl spíš opak, tedy být na straně invaze. Město není majetkem pár xenofobních magorů,“ komentoval Dolejš.

Za svůj názor – na člena KSČM poměrně neobvyklý – sklidil ocenění i od politiků, kteří se za normálních okolností proti komunistům ostře vymezují. „Vždycky jsem říkal, že jste z nich (z komunistů, pozn. red.) jediný, s kým bych šel na pivo,“ reagoval řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS). „Já také,“ přidal se europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Dolejš hned 24. února, kdy Rusko Ukrajinu napadlo, označil útok za invazi, hrubé porušení práva a hanebnou válku. Zároveň Kreml vyzval k okamžitému ukončení invaze. V polovině června pak uvedl, že ruský útok nemůže nijak obhajovat údajná přítomnost ukrajinských nacionalistů, což tvrdí shodně prokremelská propaganda i většina vysoce postavených členů KSČM.

„Jde o napadený stát, který se brání brutální agresi a zaslouží si respekt,“ dodal bývalý poslanec, čímž se názorově rozchází s ostatními členy, kteří jsou proti posílání zbraní na Ukrajinu a často ruskou invazi všemožně bagatelizují.

Tagy: