Jedním z nových subjektů, který může v říjnových volbách reálně proniknout do Poslanecké sněmovny, je hnutí Přísaha bývalého elitního policisty Roberta Šlachty. Jeho uskupení přitom kritici často označují slovem „fízlparta“. Kdo za Přísahu vlastně kandiduje? Šlachta se kromě řady bývalých expolicistů rozhodl vsadit například i na bývalého prezidentského kandidáta.
Když v únoru letošního roku expolicista a bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) oficiálně představil své nové hnutí Přísaha, se kterým oznámil záměr kandidovat již v říjnových sněmovních volbách, průzkumy mu zprvu nebyly nakloněné.
VOLBY 2021: ČSSD sází na „staré známé“ Špidlu a Škromacha, vytahuje i Stropnického
ČSSD byla donedávna jednou z nejsilnějších stran v Česku, dnes bojuje o přežití. Do říjnových voleb tak vytahuje známé osobnosti, které stranu táhly v její lepší éře. Za ČSSD kandidují například expremiér Vladimír Špidla či bývalí ministři Zdeněk Škromach nebo Milan Urban. Z nových jmen zaujme kandidatura bývalého šéfa Zelených Matěje Stropnického nebo známého režiséra a herce Tomáše Magnuska.
Novým subjektem, kterému se dávaly větší šance na úspěch ve volbách, byla spíše Trikolora bývalého poslance ODS Václava Klause mladšího. Ten se nakonec do voleb nezapojí, ale stihl pro své založené hnutí zajistit spolupráci se Svobodnými a Soukromníky. Zcela bez šance tak stále není.
Přísaha však postupně nabírala na síle a v následujících měsících ji průzkumy hned několikrát zařadily mezi strany, které by měly překročit pětiprocentní hranici hlasů nutnou k získání poslaneckých mandátů.
Bývalý premiér Petr Nečas, který má na Šlachtu velmi nemilé vzpomínky kvůli razii na Úřadu vlády v době jeho vládnutí a následnému pádu kabinetu, dokonce nedávno ve vysílání CNN Prima NEWS označil Šlachtovo hnutí za „fízlpartu“. A kritici Šlachty toto označení používají nadále.
Návrat prezidentského kandidáta
Koho vlastně toto hnutí do voleb nasazuje? Samozřejmostí je Robert Šlachta. Ten se v únoru letošního roku při představení svého nového hnutí ukázal takřka jako vyměněný. Výrazně totiž změnil svůj vzhled – změnil účes a začal nosit stylové oblečení. Bývalý elitní policista také ukazuje marketingově zajímavou předvolební kampaň, na což upozorňují i experti.
Největší jména ve volbách
- ANO: Babiš chce znovu vládnout. Pomoci mu mají jeho ministři i žokej Váňa
- Spolu: Dovede Fiala Spolu k vítězství? Koalice nabízí řadu exministrů i Okamuru
- Piráti a Starostové: Piráti a STAN nejsou jen Bartoš s Rakušanem. Uspět chce i přeběhlík z ČSSD
- SPD: Posílí SPD? Okamura do voleb bere exministra Baštu i olympijského vítěze
- KSČM: Komunisté sází na „stalinistku“ Semelovou či Ondráčka, šéf Filip je až dvojkou
- ČSSD: ČSSD sází na „staré známé“ Špidlu a Škromacha, vytahuje i Stropnického
- Přísaha: Šlachta a kdo dál? Přísaha sází na prezidentského kandidáta a expolicisty
- Trikolora: Trikolora bez Klausů. Hnutí táhnou i miliardář Valenta či ekonom Ševčík
Je bez výhrad, že Šlachta je hlavní tváří Přísahy. Úspěch či neúspěch padá s ním. Kdo jde ovšem do voleb společně s ním?
Za velké jméno lze jednoznačně považovat lídra pražské kandidátky, kterým je Jiří Hynek. Ten proslul zejména jako kandidát na prezidenta ve volbách v roce 2018 za dnes již zaniklé Realisty. Se ziskem 1,23 procenta hlasů však skončil na sedmém místě z celkových devíti kandidátů. Hynek, který je od roku 2011 prezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR, nyní zkouší štěstí jako nestraník v barvách Přísahy.
Do akce jdou bývalá Klausova mluvčí i paralympička
Pro některé voliče může být známá lídryně v Jihočeském kraji Ivana Kerlesová. Ta zprvu působila v Trikoloře, nejprve jako tisková mluvčí a později za hnutí, které v té době ještě vedl Klaus ml., kandidovala v krajských volbách. Později však Kerlesová Trikoloru opustila společně s dalšími členy, kteří partaj označili za „nedemokratické, autokratické hnutí“.
Příliš známý dosud nebyl mladý herec a nyní aspirující politik Michal Košan. Ten v říjnových volbách za Přísahu kandiduje až z posledního 20. místa v Plzeňském kraji, ale již na sebe stihl upoutat pozornost. Ve vysílání pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS se například ostře vymezil vůči komunistům, které prý „nenávidí“.
Kromě toho však zaujal svými neortodoxními názory na očkování proti koronaviru. Prohlásil totiž, že když se objeví problém, lidé hned běží za lékaři, potíž ale vidí jinde. „Jíme nekvalitní potravu, pro spoustu lidí je imunita název plážového drinku, natož aby věděli, že by se o imunitní systém měli starat,“ řekl v pořadu Divoká karta Košan s tím, že on sám naočkovaný není a ani se k tomu nechystá.
Lídryní v Košanově Plzeňském kraji je pak česká paralympička Nicole Fryčová. Ta má ve své sbírce například bronz ze světových her zrakově postižených sportovců. Mimo sport se věnuje odstraňování bariér u lidí se zdravotním postižením. Působí jako předsedkyně Odborné skupiny pro přístupnost veřejné správy a veřejných služeb, která působí pod vládou.
Je Přísaha „fízlparta“?
Opakovaná kritika hovoří o Šlachtově Přísaze jako o spolku plném policistů. Jak již bylo zmíněno, bývalý premiér Petr Nečas Přísahu označil za „fízlpartu“, přičemž toto pojmenování se například na sociálních sítích poměrně ujalo.
Šlachta nevyloučil vládu s ANO, SPD ani KSČM. Chce hlavně prošetřit covidové zakázky
Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta v pořadu K věci na CNN Prima NEWS nevyloučil vládní spolupráci s hnutím ANO, SPD ani s komunisty. Šlachtovi jde podle jeho slov především o prosazování volebního programu.
Pravdou je, že na kandidátních listinách lze najít celou plejádu bývalých policistů a vyšetřovatelů. Jedním z nich je například lídr hnutí v Moravskoslezském kraji Jiří Komárek, bývalý elitní detektiv ÚOOZ. V minulosti si prý někdo objednal jeho vraždu. Kromě toho je znám také svým tvrzením, že kauza Čapí hnízdo namířená proti současnému premiérovi Andreji Babišovi vznikla na objednávku. Čelil navíc trestnímu stíhání kvůli tomu, že v médiích osočil bývalého policejního prezidenta Tomáše Tuhého z vynášení informací.
V ÚOOZ působil i 1. místopředseda Přísahy, kterým je Tomáš Sochr. Ten vede kandidátku ve Středočeském kraji. „Začínal jako řadový detektiv a vypracoval se až na vedoucího odboru nelegálních obchodů na ÚOOZ, kde taky pracoval na případech prorůstaní organizovaného zločinu do politiky, například na kauze Nagyová,“ stojí v jeho představení na stránkách hnutí, kde je zároveň připomenuta kauza, po které padla vláda expremiéra Nečase.
Dalším bývalým detektivem ÚOOZ je jednička Přísahy v Ústeckém kraji Jaroslav Pelc. U policie pak působili namátkou vedoucí kandidát v Olomouckém kraji a nyní právník Václav Vévoda, dvojka v Plzeňském kraji Vladimír Nakládal, na stejné pozici se nacházející Pavel Novotný v Moravskoslezském kraji, v čele Národní protidrogové centrály v Hradci Králové pak v minulosti stála lídryně Přísahy v Královéhradeckém kraji Zdeňka Víchová.
Na kandidátních listinách v krajích u hnutí Přísaha tak lze nalézt řadu bývalých policistů, popřípadě i současné městské strážníky. Do jaké míry to Robertu Šlachtovi přilepší, či naopak uškodí v říjnu rozhodnou voliči.