Před čtyřmi lety hnutí ANO doslova opanovalo parlamentní volby. Andrej Babiš se svojí partají získal téměř 30 procent a hlavně mu jeho nejbližší pronásledovatelé byli na míle vzdálení. Nyní je situace podle průzkumů jiná, očekává se lítý souboj o čelo. Uspěje Babiš i tentokrát? Pomoci mu může i nasazení hned několika svých ministrů či kandidatura známého žokeje Josefa Váni.
Pozice hnutí ANO se od posledních voleb do Poslanecké sněmovny proměnila. Tehdy výsledkům dominovalo, později mu preference v průzkumech dokonce rostly, ale během pandemie koronaviru naopak čísla v průzkumech klesala. V jistý okamžik ho dokonce předběhla koalice Pirátů a STAN.
Babiš: Moji odpůrci se chovají jako v 50. letech. S Piráty do vlády nikdy nepůjdeme
Premiér Andrej Babiš (ANO) přirovnal chování některých svých odpůrců k praktikám z 50. let v totalitním Československu. Řekl to v rozhovoru pro MF DNES. Zároveň zmínil, že hnutí ANO ohledně vládní spolupráce osloví každého kromě Pirátů.
Právě tu si Babiš posléze vybral jako svého úhlavního nepřítele a na uskupení vedené dvojicí Ivan Bartoš (Piráti) a Vít Rakušan (STAN) začal v posledních měsících útočit více než kdy dřív. Jeho taktika, zdá se, zabrala, protože koalice se dostala do defenzivy a její čísla začala klesat.
Babišovi a jeho ANO se nyní vyrojil další silný soupeř – středopravá koalice Spolu sdružující ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Spolu se na hnutí nynějšího premiéra začalo dotahovat díky velmi zdařilému finiši předvolební kampaně a také vystupování lídra koalice, šéfa ODS Petra Fialy, v televizních debatách.
Babiš se sice dokázal vzpamatovat z poklesů preferencí svého hnutí během nejtěžšího období pandemie, kdy bylo jeho vládě velmi tvrdě vyčítáno z řad opozice i veřejnosti, jak během covidové krize postupovala. I nadále má však velké šance na vítězství i na to, že bude sestavovat novou vládu. Kdo mu má v cestě za volebním vítězstvím pomoci?
Babišova škatulata
Premiér Andrej Babiš dostal v posledních parlamentních volbách nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů, a to přes 48 tisíc. Je tak samozřejmostí, že se největší množství získaných hlasů očekává právě pro něj, a to nejen v rámci jeho hnutí, které je často kritiky označováno jako strana jednoho muže. Babiš se nakonec rozhodl kandidovat v Ústeckém kraji, kam dříve zacílil lídr Pirátů Bartoš. Pod Krušnými horami se tak očekává asi nejzajímavější duel letošních voleb. Původně zde měl být lídrem ANO hlavní volební manažer hnutí Jan Richter, ten je nakonec dvojkou.
Největší jména ve volbách
- ANO: Babiš chce znovu vládnout. Pomoci mu mají jeho ministři i žokej Váňa
- Spolu: Dovede Fiala Spolu k vítězství? Koalice nabízí řadu exministrů i Okamuru
- Piráti a Starostové: Piráti a STAN nejsou jen Bartoš s Rakušanem. Uspět chce i přeběhlík z ČSSD
- SPD: Posílí SPD? Okamura do voleb bere exministra Baštu i olympijského vítěze
- KSČM: Komunisté sází na „stalinistku“ Semelovou či Ondráčka, šéf Filip je až dvojkou
- ČSSD: ČSSD sází na „staré známé“ Špidlu a Škromacha, vytahuje i Stropnického
- Přísaha: Šlachta a kdo dál? Přísaha sází na prezidentského kandidáta a expolicisty
- Trikolora: Trikolora bez Klausů. Hnutí táhnou i miliardář Valenta či ekonom Ševčík
V Praze se Babiš rozhodl vsadit na svého poslance Patrika Nachera. Toho přitom v minulosti obešel během komunálních voleb v roce 2018. Nacher byl tehdy kandidátem ANO na pražského primátora, ale krátce před volbami Babiš zasáhl a jedničkou určil politického nováčka Petra Stuchlíka. Tehdejší volby dopadly pro ANO v Praze nezdarem a Stuchlík po čase politiku opustil. Nacher dodnes vytrval a patří k nejvýraznějším poslancům Babišova hnutí. Kromě něj se v Praze pokouší uspět i jeho kolegové ze Sněmovny Robert Králíček, Věra Adámková či Barbora Kořanová.
Babiš měl původně kandidovat ve Středočeském kraji, neboť žije v Průhonicích u Prahy. Po jeho přesunu do Ústeckého kraje je zde nakonec jedničkou vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček. „Superministr“, jak se mu občas říká, měl přitom kandidovat ve svých domovských jižních Čechách. Dvojkou je jeden ze zdravotnických expertů hnutí Julius Špičák, trojkou bývalá kontroverzní hejtmanka Jaroslava Jermanová Pokorná. Hned za ní se pak nachází exministryně spravedlnosti Helena Válková a ministerskou zkušenost má i na desátém místě Jaroslava Němcová. Ta působila v první Babišově vládě jako šéfka resortu práce a sociálních věcí.
Protlačí se do Sněmovny žokej Váňa?
V nejmenším Karlovarském kraji táhne hnutí ANO bývalá hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová. Na pátém místě kandidátky se ovšem nalézá legendární žokej Josef Váňa. Ten už za ANO několikrát kandidoval, ale s výjimkou voleb do zastupitelstva dosud neuspěl. V nynějších volbách do Poslanecké sněmovny není bez šance. V Libereckém kraji se Babiš spoléhá na poslankyni Janu Pastuchovou, která je ve Sněmovně již od roku 2013.
Nemám žádné offshory jak vaši kámoši, prohlašoval Babiš před lety ve Sněmovně
Český premiér Andrej Babiš (ANO) čelí závažnému obvinění mezinárodních novinářů ze skupiny Pandora Papers z využívání nezdaněných peněz k nákupu nemovitostí ve Francii. Babiš tak měl učinit skrze své offshorové firmy. Ve svém projevu v roce 2015 přitom před poslanci prohlásil, že žádné offshory nemá.
V Královéhradeckém kraji vede kandidátku Babišovy partaje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, které sekunduje známý poslanec a bývalý ředitel královéhradecké záchranky Jiří Mašek. V sousedním Pardubickém kraji je jedničkou poslanec a lékař David Kasal, který dostal přednost před výraznějšími jmény jako jsou poslanci Martin Kolovratník na třetím místě a Jan Řehounek na pátém.
V Plzeňském kraji dostala před poslanci přednost ředitelka centra Alzheimer home Ivana Mádlová. Lídrem pro Jihočeský kraj se po přesunu Havlíčka na sever stal ministr životního prostředí Richard Brabec. Poněkud překvapivé jméno volební jedničky pak je na Vysočině. Stal se jí totiž Drahoslav Ryba, který byl ještě donedávna generální ředitel českého hasičského sboru. I on dostal přednost před některými ze současných poslanců ANO.
Ukrytý Faltýnek
V Jihomoravském kraji se pokusí uspět ministryně financí Alena Schillerová. Proti ní ovšem stojí zejména lídr koalice Spolu Petr Fiala. Šéfku státní kasy následují poslanec a bývalý rektor VUT v Brně Karel Rais či bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá.
Lídrem pro Olomoucký kraj se stal bývalý místní hejtman Ladislav Okleštěk. Hned za ním je donedávna 1. místopředseda hnutí ANO a dosud šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek. V sousedním Moravskoslezském kraji je jedničkou stále úřadující hejtman Ivo Vondrák, za kterým jsou ministr obrany Lubomír Metnar či jeden z nejvýraznějších poslanců hnutí a dříve moderátor Aleš Juchelka. Ve Zlínském kraji pak kandidátku Babišovy partaje vede předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.