Koalici Pirátů a STAN vedou do voleb nejen straničtí předsedové Ivan Bartoš a Vít Rakušan. Výrazné osobnosti má středolevé uskupení i v dalších kandidátech. K úspěch v říjnových volbách můžou pomoci například poslanci, jako jsou Olga Richterová (Piráti) či Petr Gazdík (STAN). Zajímavou postavu má koalice v bývalém hejtmanovi Plzeňského kraje Josefu Bernardovi, který byl dříve v ČSSD.
Piráti se pod vedením Ivana Bartoše před časem dohodli s hnutím STAN a jeho šéfem Vítem Rakušanem, že do říjnových voleb do Poslanecké sněmovny půjdou společně. Koalice vznikla především proto, aby se strany mohly rovnat dosud nejsilnějšímu hnutí ANO současného premiéra Andreje Babiše.
Vystoupit z EU? Ekonomická sebevražda a katastrofa. Nebylo by na důchody, míní Lipavský
Poslanec Jan Lipavský (Piráti) varoval před případným odchodem České republiky z Evropské unie či NATO. „Díky EU jsme součást ekonomicky nejsilnějšího bloku na světě. Díky NATO jsme zase v nejmocnější organizaci na světě,“ řekl ve speciálu 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS.
STAN byli pod vedením Rakušanova předchůdce Petr Gazdíka v takové koalici již dříve. Zprvu podporovali TOP 09, na jehož kandidátce členové Starostů a nezávislých kandidovali i do Sněmovny. Před volbami v roce 2017 se Gazdík s hnutím STAN dohodl na předvolebním paktu s KDU-ČSL, tehdy pod vedením Pavla Bělobrádka. Lidovci však krátce před volbami z koalice vycouvali. Důvodem byl strach, že koalice nedosáhne na 10 procent hlasů, které by potřebovala, aby prošla do dolní komory Parlamentu.
Nyní se Rakušanovi Starostové pokoušejí uspět společně s Piráty. Průzkumy jim ještě před několika týdny predikovaly slušná čísla, a v některých případech dokonce přeskočili Babišovo ANO a umístili se na prvním místě ve voličských preferencích. Později však čísla Pirátů a STAN začala klesat. Zdá se, že trend pokračuje i nadále a koalice se aktuálně v preferencích pohybuje pod 20 procenty.
Oproti jiné protibabišovské koalici – Spolu – se přitom uskupení Pirátů a STAN rozhodlo předem ukázat, koho by v případě vládnutí jmenovalo do čela jednotlivých ministerstev. Pomůže jim to ve volbách?
Bartoše čeká duel s Babišem
Hlavním tahákem koalice jsou zejména její dva lídři. Předseda Pirátů Ivan Bartoš se rozhodl kandidovat z 1. místa v Ústeckém kraji, kde vyzve i současného premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO. Bartoš se s ním v posledních letech pravidelně a intenzivně pře v řadě témat, a jejich souboj v Ústeckém kraji tak slibuje velký náboj.
Největší jména ve volbách
- ANO: Babiš chce znovu vládnout. Pomoci mu mají jeho ministři i žokej Váňa
- Spolu: Dovede Fiala Spolu k vítězství? Koalice nabízí řadu exministrů i Okamuru
- Piráti a Starostové: Piráti a STAN nejsou jen Bartoš s Rakušanem. Uspět chce i přeběhlík z ČSSD
- SPD: Posílí SPD? Okamura do voleb bere exministra Baštu i olympijského vítěze
- KSČM: Komunisté sází na „stalinistku“ Semelovou či Ondráčka, šéf Filip je až dvojkou
- ČSSD: ČSSD sází na „staré známé“ Špidlu a Škromacha, vytahuje i Stropnického
- Přísaha: Šlachta a kdo dál? Přísaha sází na prezidentského kandidáta a expolicisty
- Trikolora: Trikolora bez Klausů. Hnutí táhnou i miliardář Valenta či ekonom Ševčík
Lídrem kandidátky Pirátů a STAN je i předseda Starostů Vít Rakušan. Ten o hlasy voličů usiluje ve Středočeském kraji, kam ANO nakonec místo Babiše jako jedničku kandidátky zvolilo vicepremiéra Karla Havlíčka. Kromě Rakušana je ve středních Čechách několik dalších zajímavých jmen. Kandiduje zde i aktuálně nejmladší poslanec František Kopřiva (Piráti) a Rakušanova kolegyně z hnutí STAN Věra Kovářová. Výrazný je podnikatel a spisovatel Patrick Zandl reprezentující Piráty.
Silná pražská sestava
Výrazné jméno nasazuje koalice v Libereckém kraji, kde jsou tradičně velmi silní Starostové. Kandidátku zde sice nevede místní hejtman Martin Půta, který má v kraji dominantní pozici, ale první místopředseda STAN Jan Farský je rovněž těžkou vahou. Z pozice dvojky mu pak sekunduje pirátský poslanec Tomáš Martínek.
Známý poslanec stojí v čele kandidátky i v Pardubickém kraji, kde o dobrý výsledek zabojuje Mikuláš Ferjenčík z Pirátů. Poslanecký mandát má ve svém držení i další stranický lídr – Pirát Lukáš Kolářík v Jihočeském kraji.
Velice silnou kandidátku má koalice v Praze. Její lídryní je první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová, která je stranickou nominantkou na post ministryně práce a sociálních věcí. Hned za ní je kandidát na post ministra spravedlnosti a aktuálně šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Z řad Pirátů se na pražské kandidátce nachází i poslanci Ondřej Profant s Janem Lipavským. Prvně jmenovaný by mohl stát v čele zvažovaného resortu informatiky, Lipavský je pak pirátským kandidátem na šéfa diplomacie.
O poslanecký mandát zde pak usilují mimo jiné pražský radní Adam Zábranský, který je jedním ze zvažovaných kandidátů na post ministra pro místní rozvoj, nebo právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál, který by se mohl stát šéfem resortu zdravotnictví. Ten však kandiduje až z 29. místa. Z 11. pozice se pokusí uspět kandidát STAN a ředitel festivalu Pražské jaro Radek Bělor.
V akci i hejtman ČSSD či exprimátor Hradce Králové
Poslanci obou partají jsou na čele kandidátek i v dalších krajích. V Karlovarském kraji koalici vede pirátský zákonodárce Petr Třešňák. Ten se v roce 2014 stal starostou Mariánských Lázní, kde měli Piráti svého historicky prvního člověka v čele radnice. Prvním starostou z řad Pirátů však není, protože ve funkci nahrazoval svého kolegu Vojtěcha Frantu.
Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi
Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.
V Královéhradeckém kraji vede kandidátku koaličního subjektu další poslanec, a sice Martin Jiránek z Pirátů. Na 5. místě listiny se nachází bývalý dlouholetý primátor Hradce Králové Martin Dvořák, který v čele krajské metropole stál ještě v 90. letech, konkrétně mezi lety 1990 až 1998. Později byl i generálním konzulem ČR v New Yorku či mimořádným velvyslancem v Kuvajtu.
Zajímavého lídra si koalice zvolila v Plzeňském kraji. Piráty a STAN zde totiž vede místní bývalý hejtman Josef Bernard. Ten sice stál v čele tohoto kraje v letech 2016 až 2020, ale za ČSSD. Ze sociální demokracie ovšem vystoupil již před loňskými volbami do zastupitelstev krajů a přestoupil ke STAN. Nyní se pokusí dostat do Poslanecké sněmovny.
Silné jméno má koalice i ve Zlínském kraji. Kandidátku zde sice vede ne až tak známý pirátský poslanec František Elfmark, ale hned za ním je bývalý předseda STAN a kandidát na ministra školství Petr Gazdík. Na 16. místě zlínské kandidátky se pak nachází hudebník Zbyněk Ziggy Horváth, který přednedávnem proslul hodem lahve na Babiše. V Moravskoslezském kraji pak koalici táhne bývalý šéf Pirátů Lukáš Černohorský.