Od vztyčeného prostředníku po Mackův pohlavek. Volný není prvním politickým hrubiánem

To, co předvedl Lubomír Volný v lednu ve Sněmovně, mnohé dodnes pohoršuje. S ničím podobným se totiž česká politická scéna ještě nesetkala. Do té doby byla vrcholem ostrá slova či gesta, případně slavný „Mackův pohlavek“. Připomeňte si, jaké urážky Českou republikou rezonovaly.

Bývalý poslanec za ČSSD Jiří Krátký si připsal větu: „Kdo dělá v noci? Kurvy a zloději.“ V Poslanecké sněmovně se rozohnil také bývalý ministr dopravy za Věci veřejné Vít Bárta. „Tento herec, kabaretní herec mě bude o něčem poučovat?! Děkuji vám, dámy a pánové. Ano, vnímám kabaret a těším se na další vtipné číslo,“ křičel a dramaticky rozhazoval rukama.

Bývalý premiér Jiří Paroubek se pak zapsal prohlášením, že zákony bude schvalovat i s Marťany. „Zákony, které jsou potřeba ve prospěch této země, lidu této země, budeme schvalovat i třeba s komunisty. A kdyby tady spadli Marťani, tak je budu schvalovat s Marťany,“ nechal se slyšet.

Ostrou slovní přestřelkou je pak známý bývalý ministr financi Miroslav Kalousek (TOP 09) a současný premiér Andrej Babiš (ANO). „Kňouráte, fňukáte, křivě přísaháte na zdraví svých děti, podvádíte a kňučíte,“ vzal si na paškál Babiše Kalousek. Reakce Babiše na sebe nenechala dlouho čekat. „Takže vy mi nebudete tady nadávat do estébáků, já jsem žádný estébák nebyl a já si vyprosím, aby tady někdo mluvil o mých dětech,“ rozkřičel se u mikrofonu Babiš.

Nařčení z opilosti a těžký jazyk

Vlastní rubriku by mohlo být nařknutí z opilosti. Například bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) si vzal na paškál Kalouska. „Jak na vás koukám, tak nejste úplně ve střízlivém stavu, pane ministře,“ uvedl Rath. Bývalý ministr financí se však ohradil. „Můj zdravotní stav mi už měsíce nařizuje přísně abstinovat, to je moje škoda, ne jeho,“ oponoval u pultíku.

I na tuto větu však Rath reagoval. „Pokud to není alkoholem, z toho se už nevyspíte,“ podotkl. Do Kalouska se kvůli alkoholu pouštěl i premiér Babiš, se kterým již nějaké rozepře měli. „Já nevím kolik má promile vožrala Kalousek dneska, možná stejně jak oni venku,“ prohlásil. Předsedající ho okřikl. „Oslovujte se jen prostřednictvím pana předsedajícího, pane premiére,“ klidnil Babiše.

Ten i přesto pokračoval. „Jo, je zase vožralej jak obyčejně. Zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet,“ dodal Babiš. A poněkud těžký jazyk měl i současný ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Další bude Antonín Doseděl, nepřítomen. Tak Martin Kolovratník. Taky ne, tak pan Zahradník. Pane poslanče, prosím. Na paní ministryni Marksovou ve věci zákona o ochraně práv dětí,“ říkal Hamáček velmi zastřeně.

Kalousku, jsi jednička

Politici nezapomínají ani na nonverbální komunikaci. Nejčastěji Sněmovnou létal vztyčený prostředníček. Například Radek Vondráček (ANO), předseda Poslanecké sněmovny, ten svůj zdvihal pomocí imaginárního navijáku.

„Takováto gesta nepoužívám, v žádném případě jsem to schválně neudělal. Vzhledem k tomu, že mám na té fotografii zavřené oči dokonce, tak v tu chvíli opravdu nevím, co jsem v těch nočních hodinách činil,“ bránil se za vztyčený prostředníček Bárta.

Asi nejlegendárnější je vysvětlení bývalého předsedy vlády a šéfa ODS Miroslava Topolánka. „Toto je skautský pozdrav a to, co jsem ukázal, znamenalo: Kalousku, jsi jednička,“ prohlásil. Nezapomenutelný nejdrsnější fyzický zákrok byl do ledna 2021 záhlavec politického komentátora a stomatologa Miroslava Macka.

Soukromá věc

V roce 2006 na sjezdu stomatologické komory si Macek řešil účty s Rathem. „Dovolte, než začnu moderovat, vyřídit si jednu zcela soukromou věc, děkuji,“ uvedl Macek a odešel k Rathovi. Tomu zezadu uštědřil pohlavek. Plesknutí se rozlehlo celým sálem. „Pan ministr Rath byl předem varován, varoval jsem ho tiskem, je to moje ryzí soukromá záležitost, zaslouží si to,“ dodal po pohlavku.

Macek tím odkazoval na prohlášení Ratha, který řekl, že se stomatolog oženil se svou manželkou jen kvůli penězům. „Pane doktore, tady to vyřizovat nebudeme. Vy jste mě napadl zbaběle zezadu, proč jste se mi nepostavil jako chlap čelem? Vy jste zbabělec,“ sdělil po fyzickém napadení Rath. V okamžiku, kdy dořekl slovo zbabělec, začaly létat pěsti. Macek se neudržel a „vystartoval“ na Ratha.

Za své jednání vůči Rathovi se Macek musel podle soudu omluvil. Stejně tak mu musel vyplatit odškodné ve výši 100 tisíc korun. Do ledna 2021, kdy se Volný proslavil svým „flákancem“, se tak jednalo o největší fyzické napadení, ve kterém figuroval politik. Na rozdíl od Volného, si však Rath s Mackem své účty nevyřizovali na půdě Sněmovny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství