Vondra: Prezidenti se chtějí ve druhém období zapsat do dějin. Macron by rád byl lídr EU

Místopředseda ODS Alexandr Vondra ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS k francouzským volbám řekl, že vítězství Emmanuela Macrona je méně impozantní než před pěti lety. Podle Vondry bývá zvykem, že se prezidenti během druhého funkčního období chtějí zapsat do dějin, Macron by tak chtěl zřejmě učinit coby lídr Evropské unie.

Macron přesvědčivě ovládl prezidentské volby. Přesto jeho vítězství není tak drtivé jako před pěti lety. Místopředseda ODS Vondra se přesto domnívá, že dokud bude ve volbách kandidovat Marine Le Penové, nemůže Macrona ani nikoho jiného porazit. „Snažila se sice kultivovat projev a změnit image, ale ten extremistický odér se na ni lepí dodnes. Ona ve válce stojí na straně Ruska a to jí uškodilo,“ myslí si Vondra.

Macron teď bude chtít podle něj započít další svěží etapu na poli domácí i zahraniční politiky. „Je to druhé a konečné období, druhý mandát je často tažen snahou prezidentů zapsat se do dějin. Je to charismatický vůdce, který bude mít navrch nad stávajícím německým kancléřem. Je otázka, zda mu cestu za vyniknutím dovolí domácí situace, kde také roste inflace a ceny energií. Francouzi jsou národem, který rád protestuje. Macron by ale chtěl hrát roli jako lídr Evropské unie,“ předpovídá místopředseda ODS.

Varovný prst pro Macrona

Ani poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík nebyl výsledky francouzských voleb šokovaný. Přesto vidí v zisku hlasů Le Penové určitý trend. „Myslím, že je to varovný prst, který ukazuje francouzský volič. Určitě teď budou klíčové výsledky voleb do dolní sněmovny francouzského parlamentu. Je důležité, aby měl prezident oporu v parlamentu,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

I Benešík předpokládá, že se Macron bude chtít aktivně prosadit v Evropské unii. „Očekávám větší aktivitu Macrona směrem k zahraniční a evropské policie. Doufám, že Francie se bude věnovat palčivým problémům Evropy, mezi které patří válka na Ukrajině,“ doplnil.

Volby ve Francii pro CNN Prima NEWS komentoval i pirátský europoslanec Marcel Kolaja. Podle něj se střetl v zemi proevropský politik s političkou využívající pseudovlastenecký narativ. „Macron vnímá, že mnozí lidé pouze volili proti krajní pravici. Čekám, že Le Penová bude pokračovat ve svém pseudovlasteneckém narativu, ale upozadí narativ podržtašky Vladimira Putina,“ domnívá se politik Pirátů.

Tagy: