Vyučování od devíti ráno? Je to kravina, shodují se rodiče, děti jasný názor nemají

První školní hodinu bych škrtl, prohlásil před časem ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Žáci by tak podle jeho představy mohli do školy docházet až v devět hodin. Případná změna se ale osloveným rodičům vůbec nezamlouvá a jasně vyhraněný názor nemají ani děti.

„Určitě nejsem pro. Pro mě je to každodenní rituál. Před sedmou ranní vstaneme, dáme si společně snídani, s manželkou zkontrolujeme, zda dětem nic nechybí, a postupně je odvezeme do školy. Poté jedeme do práce, kde obvykle musíme být na osmou ranní. Kdyby nám děti začaly chodit až na devátou, celá rutina by se nám strašně zkomplikovala,“ řekl CNN Prima NEWS Milan P. ze Zlína. Reagoval tak na návrh ministra školství, který zvažuje zrušit první hodinu.

Kolik stojí školák

Aktovka: 1 500 až 4 000 korun

Základní pomůcky (penál, tužky, pastelky, sešity, obaly apod.): 1 900 až 2 500 korun

Pomůcky na výtvarnou výchovu: kolem 500 korun

Pomůcky na tělesnou výchovu: 500 až 1 500 korun

Celkem: 4 400 až 8 500 korun

Právě pro rodiče, kteří musejí děti odvážet, by šlo o zásadní komplikaci. „Mně se to moc nelíbí. Jsme z malé obce, kde nejezdí moc autobusů, dcera by tak musela vstávat docela brzo kvůli spojům a pak čekat, než začne škola,“ popsala možné potíže Jana Švejnohová z vesnice v Olomouckém kraji.

Způsobilo by to chaos

Teď situaci řeší tak, že dceru odveze autem na osmou hodinu, sama pak pokračuje do práce. „Vychází nám to dobře, začátek vyučování v devět by nám v tom udělal chaos. A dojíždění autobusem taky není zadarmo,“ dodala Švejnohová.

Právě možnost dítě do školy doprovodit, zvláště u žáků prvního ročníku základní škol, je pro rodiče často důležitá. „S tímto návrhem by se nám překopal celý režim naší rodiny. Jsem rád, že mám ráno nad dětmi dohled, takto bych musel jít do práce a nechat je samotné,“ řekl tatínek tří dětí z Prahy. Navíc se obává, že by se dětem prodloužil rozvrh, a tím pádem by se posunuly i kroužky.

I na to resort myslí. Už nyní je ve vyhlášce o základním vzdělávání ukotvena možnost posunout začátek výuky na pozdější, například devátou hodinu, což ale má své limity. „Rozhodnutí je nicméně plně na vedení školy. Ve vyhlášce je uvedeno, že vyučování nesmí začínat dříve než v 7:00 a musí být ukončeno nejpozději do 17:00,“ sdělil pro CNN Prima NEWS vedoucí oddělení vztahů s veřejností ministerstva školství Ondřej Macura.

Děti by ponocovaly

Žákům s odpoledním vyučováním by se tak rozvrh nemusel posunout, podle ministra Balaše by se první hodina zkrátka „škrtla“. I to ale může narušit zajetý systém mnoha rodičů. „Upřímně si myslím, že je to pěkná kravina. Tohle musel vymyslet člověk, který chodí na devátou hodinu do práce a nechce se mu kvůli dětem vstávat brzy,“ sdělila maminka dvou dětí, která bydlí v obci u Uherského Hradiště.

Rodiče se také obávají, že zrušení výuky by mohlo znamenat více domácích úkolů. Zároveň by prý kvůli pozdější výuce také více ponocovaly a pak by se jim nechtělo vstávat. „Bylo by mi jich líto, měly by kratší odpoledne na aktivity, běhání venku a učení,“ dodala maminka ze Zlínského kraje.

Podle ministerstva ale této praxe už někteří ředitelé škol, převážně soukromých, využívají a posunují začátek výuky na 8:30 nebo 9:00. „Není jich příliš mnoho, protože pozdější začátek vyučování zpravidla znamená i jeho pozdější konec se všemi z toho vyplývajícími komplikacemi,“ připustil resort.

Mezi rodiči se navíc najdou i výjimky. „Určitě ano, jsem pro výuku od devíti. Děti jsou velcí spáči a už jsou dost velké na to, aby se do školy vypravily samy. Chápu ale, že matky s malými dětmi už asi souhlasit nebudou,“ sdělila CNN Prima NEWS maminka z Vrchlabí, která má dva syny.

A co na to žáci?

Děti by pozdější výuku uvítaly více. Přesto přiznávají, že to má svou stinnou stránku. „Na jednu stranu by to bylo dobré, protože se můžeš déle vyspat, a tím pádem i jít později spát. Jenže pak bych musela být ve škole, nebo dělat více doma, takže bych měla kratší odpoledne. Nezbyl by mi pak čas na chození ven s kámoškami,“ svěřila se Ela z obce Uherské Hradiště, která v září půjde do 8. třídy.

„Bylo by to super, trošku bych si aspoň přispal. Ale musel bych pak jet zase autobusem do školy,“ připustil Patrik, syn Milana P. ze Zlína. „Mám to stejně. Prakticky bych dostala půl hodiny spánku navíc, a pak musela řešit hromadnou dopravu. A pokud bychom začali až na devátou, drželi by nás ve škole déle odpoledne, což mi přijde ještě horší,“ přitakala jeho sestra Lenka, která navštěvuje gymnázium. Po obědě už prý učivo nikdo nevnímá.

Byli byste pro, aby výuka začínala ve školách v 9:00?

Tagy:

Hlavní zprávy

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví
Politika

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:42

Německý Spiegel podle Reuters informoval, že členské státy EU souhlasily s poskytnutím výcviku 15 tisícům ukrajinských vojáků

20:30

V německé Geře demonstrovalo proti vládě a válce na Ukrajině až 10 tisíc lidí

19:44

Představitel Pentagonu: Ukrajina se zdá být na dobré cestě k dosažení svých bojových cílů.

19:32

Společnost pro výzkum veřejného mínění Rating Group sídlící v Kyjevě uvedla, že v bleskovém průzkumu mezi dvěma tisíci respondenty se 83 procent z nich vyslovilo pro vstup Ukrajiny do NATO

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Domácí zpravodajství

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.