Pokud jste po 1. červnu zaplatili za PCR test, požadujte po laboratoři peníze zpět (zdroj: CNN Prima NEWS)
Pokud jste po 1. červnu zaplatili za PCR test, požadujte po laboratoři peníze zpět. S takovou výzvou přišel ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Od tohoto data totiž platí opatření, podle něhož mají lidé nárok na dva PCR testy zdarma, některá testovací místa se i tak zdráhají je provádět bezplatně. Prý od resortu zdravotnictví nepřišly jasné pokyny.
V mimořádném opatření, které vydalo ministerstvo zdravotnictví v pátek 28. května, se uvádí, že všem poskytovatelům zdravotních služeb, kteří metodou PCR na nákazu koronavirem testují, se nařizuje dvakrát měsíčně udělat test lidem, kteří jsou účastní veřejného zdravotního pojištění.
V praxi se ale ukázalo, že mnohé laboratoře tuto povinnost ignorovaly a žádaly po zájemcích o PCR testování finanční úhradu. Nejčastěji se to týkalo lidí, kteří test nutně potřebovali například pro cestování.
„Laboratoře porušují mimořádné opatření, kdy lidé skutečně mají nárok v rámci preventivního PCR testu na dva testy měsíčně,“ řekl Vojtěch a poradil otestovaným lidem, aby v těchto případech požadovali peníze zpět. „Musí se obrátit na daného poskytovatele laboratoře a žádat peníze zpět, pokud po něm skutečně chtěla daná laboratoř nebo odběrové místo úhradu,“ zdůrazňuje Vojtěch.
Provozovatelé testovacích míst a vyhodnocovacích laboratoří se ale brání – ministerstvo jim prý neposkytlo jasnou metodiku, které konkrétní PCR testy mají být zdarma. „Velmi mě mrzí, že pan ministr vynáší takové výroky. Pokud něco chci, tak bych měl dát jasná pravidla. A bohužel, do dnešního dne jasná pravidla dána nebyla,“ řekl CNN Prima NEWS ředitel laboratoří GHC Genetics Viktor Furman.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Zdroj: Profimedia.cz
„Budeme se snažit všem klientům vyjít vstříc v okamžiku, kdy nám dá ministerstvo jasné parametry toho, co a jak máme testovat, jakou frekvencí a především jak máme ověřovat nároky klientů,“ uvedl Furman televiznímu štábu.
Pakliže budou laboratoře nadále ignorovat novou povinnost, může mít jejich postoj konsekvence. „Pokud poskytovatel neumožní výkon zdarma, má-li na něj občan dle mimořádného opatření nárok, může proběhnout následná kontrola vykázaných výkonů a prošetření odběrového místa zdravotní pojišťovnou,“ přiblížil možné důsledky Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva.
Ministerstvo zdravotnictví na základě dohody s pojišťovnami snížilo cenu, kterou laboratořím za PCR testy hradí, téměř na polovinu. Z dosavadních 1131 korun proplácí jen 614 korun za preventivní test na žádost pojištěnce a od začátku července bude za stejnou částku i test nařízený lékařem či hygienou. Původně chtěly za preventivní test platit jen 350 korun, po protestech laboratoří se ale cena zvýšila.