Zeman je medvěd vedený Hradem, tvrdí Stehlíková. Podle lékaře zvládne udělat pár kroků

Miloš Zeman je ve stabilním stavu a daří se mu dobře. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl šéf prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima. Dodal, že v místnosti a s podporou zvládne udělat několik kroků. Psychiatrička a bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková, na kterou Hrad podal v únoru žalobu, uvedla, že Zeman je „medvědem a vede ho kancléř Vratislav Mynář“.

„Prezident je ve stabilním stavu, daří se mu dobře. Rehabilituje, je stabilní a v pořádku. U starších lidí, když jsou ležící, což pan prezident jistou dobu byl, trvá rehabilitace dlouho,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Tomáš Zima, který se na podzim 2021 stal šéfem lékařského konzilia a dohlížel tak na Zemana během jeho opakovaných hospitalizací.

Zeman v únorové Partii na CNN Prima NEWS prozradil, že začal chodit o holi s ochrankou. „Hůl v levé ruce, ochranka mě drží za pravou ruku. Kdybych šel sám, tak se obávám, že bych upadl. Můj stav se zlepšuje každý den. Ale zlepšuje se to pomalu. Váhám, zda se podívám na rozloučenou do zahraničí. Nicméně nechme to na lékařích,“ řekl.

To potvrdil i Zima, podle něj je zlepšení u prezidenta mírné. „Netroufnu si říct, jak se bude jeho zdravotní stav vyvíjet. V místnosti a s pomocí je schopen nějaké kroky udělat. Od podzimu nekonzumuje žádný alkohol, přestal kouřit. Má silnou vůli,“ ujistil lékař.

Zeman byl na podzim dvakrát hospitalizován, poprvé v září, podruhé v říjnu a v listopadu. Při druhé hospitalizaci byl zpočátku ve vážném stavu na klinice intenzivní medicíny ÚVN. Důvod pobytu v nemocnici Hrad nezveřejnil. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s jeho chronickým onemocněním. Člen konzilia chirurg Pavel Pafko řekl, že Zeman má chronické jaterní onemocnění a naznačil, že jde o cirhózu jater.

Zeman je jako medvěd, tvrdí Stehlíková

O Zemanově zdraví tehdy otevřeně spekulovala psychiatrička Džamila Stehlíková. Opakovaně říkala, že abstinence prezidenta v nemocnici vedla k náběhu na delirium tremens a právě jeho léčba Zemanův zářijový pobyt v ÚVN prodloužila. Mluvila také třeba o těžce poškozeném mozku nebo o metabolickém rozvratu kvůli alkoholické jaterní cirhóze.

V pondělí 31. ledna podal Hrad na Stehlíkovou žalobu. „Týká se přesně vymezených výroků. Samotná doktorka Stehlíková řekla, že není gastroenterolog, že se vyjadřuje vzhledem ke své pětatřicetileté praxi psychiatričky, odborné specializované lékařky,“ uvedl Zemanův advokát Marek Nespala.

Stehlíková opakovaně osočovala hradního kancléře Vratislava Mynáře a mluvčího Jiřího Ovčáčka, že zatajují informace o Zemanově stavu. Bála se, aby pravomoci prezidenta nevykonával někdo „nepovolaný v zájmu cizí mocnosti“.

Také v pondělním pořadu 360° Mynáře s Ovčáčkem nešetřila. „Hrad chce svou komunikací zakrýt, že už dávno nevládne Zeman. Je jako medvěd, který je veden medvědářem kancléřem. Odporuje to zákonu, pana Mynáře jsme nezvolili,“ prohlásila.

Tagy: