reklama

Značka ESČ zaručuje bezpečnost elektrických výrobků i jejich instalace, říká její správce

Smyslem značky Kvalitní a bezpečná montáž – ESČ je dát zákazníkům garanci, že elektroinstalaci u nich provádí člověk, který použil správné postupy. „Značku může získat jak velká organizace, tak elektrikář, který se živí jako živnostník,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Miroslav Sedláček, vedoucí certifikačního orgánu Elektrotechnického zkušebního ústavu. Kvalitní a bezpečná montáž – ESČ je součástí programu Česká kvalita, nad nímž drží záštitu Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky.

reklama

Značka Kvalitní a bezpečná montáž – ESČ je určena zejména firmám a podnikatelům, kteří u svých zákazníků provádějí instalaci elektrických kabelů, sítí nebo zařízení. „Znamená, že mají kompetentní personál, ověřili zkouškami podle platných předpisů materiály, se kterými pracují, a využívají kvalitní a spolehlivé komponenty,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Miroslav Sedláček, vedoucí certifikačního orgánu Elektrotechnického zkušebního ústavu, jenž je správcem této značky.

Kvalitní a bezpečná montáž – ESČ, která je součástí rodiny značek zahrnutých do programu Česká kvalita pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky, je tedy zacílena na poskytovatele služeb v oblasti elektromontáží.

Držitelem značky může být i elektrikář

Zjednodušeně řečeno jde o značku příbuznou značce Produktová certifikace ESČ, kterou rovněž spravuje Elektrotechnický zkušební ústav. Zatímco Produktová certifikace ESČ potvrzuje elektrickou bezpečnost výrobků z elektrotechnického průmyslu, Kvalitní a bezpečná montáž – ESČ dává zákazníkům informaci, že tyto výrobky jsou bezpečně a podle náročných kritérií namontovány.

„Značka Kvalitní a bezpečná montáž – ESČ může být udělována jak velkým organizacím, tak fyzickým osobám,“ vysvětlil Miroslav Sedláček. Certifikací tedy může projít i elektrikář, který se živí jako živnostník. „Samozřejmě je na zvážení každého takového jednotlivce, zda se mu to vyplatí. My totiž nemůžeme ustoupit z požadavků, musíme se řídit normami, což mimo jiné znamená nejen jejich splnění, ale také každoroční audit u držitele značky,“ dodal.

Zkratka ESČ má v Česku více než stoletou historii. Vznikla už za první republiky a u jejího zrodu stál průmyslník Emil Kolben. Dnes je součástí hned dvou značek kvality: Kvalitní a bezpečná montáž – ESČ a Produktová certifikace ESČ.

Značka s puncem první republiky

Se zkratkou ESČ je možné se na tuzemském trhu setkávat téměř po stejně dlouhou dobu, která uplynula od vyhlášení samostatnosti Československé republiky. „Tehdy vznikl Elektrotechnický svaz československý (odtud ESČ, pozn. red.), který měl za úkol tyto výrobky zkoušet. V roce 1926 vznikla zkušebna ESČ, což je vlastně předchůdce Elektrotechnického zkušebního ústavu,“ vysvětlil Miroslav Sedláček.

Značka ESČ vyjadřuje stálou shodu vlastností výrobku, který je takto označený. „Tedy elektrickou bezpečnost. A to už po mnoho desítek let, kdy se tato značka používá,“ dodal Miroslav Sedláček, vedoucí certifikačního orgánu Elektrotechnického zkušebního ústavu.

Tagy:
Česká kvalita Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR Českou kvalitu nenahradíš Miroslav Sedláček Kvalitní a bezpečná montáž - ESČ elektrická bezpečnost

Hlavní zprávy

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“
USA

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“

Boj amerických republikánů proti federálním snahám prosazovat povinnou vakcinaci či nošení roušek se vyhrocuje. Posledním příkladem vzdoru je návrh zákona, který by trestal soukromé firmy a veřejný sektor za pouhou otázku, zda se zaměstnanci nechali očkovat. V případě jeho nedodržení by hrozila vysoká pokuta nebo roční vězení. Republikáni považují zákon za jeden z pilířů občanské svobody.

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama