Českou kvalitu nenahradíš: Rozhovor s Miroslavem Sedláčkem (Kvalitní a bezpečná montáž)
Smyslem značky Kvalitní a bezpečná montáž – ESČ je dát zákazníkům garanci, že elektroinstalaci u nich provádí člověk, který použil správné postupy. „Značku může získat jak velká organizace, tak elektrikář, který se živí jako živnostník,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Miroslav Sedláček, vedoucí certifikačního orgánu Elektrotechnického zkušebního ústavu. Kvalitní a bezpečná montáž – ESČ je součástí programu Česká kvalita, nad nímž drží záštitu Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky.
Značka Kvalitní a bezpečná montáž – ESČ je určena zejména firmám a podnikatelům, kteří u svých zákazníků provádějí instalaci elektrických kabelů, sítí nebo zařízení. „Znamená, že mají kompetentní personál, ověřili zkouškami podle platných předpisů materiály, se kterými pracují, a využívají kvalitní a spolehlivé komponenty,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Miroslav Sedláček, vedoucí certifikačního orgánu Elektrotechnického zkušebního ústavu, jenž je správcem této značky.
Značka Czech Made nabírá po útlumu druhý dech a dokazuje původ a kvalitu
Dvaadvacet českých společností se může momentálně pyšnit značkou Czech Made, která je součástí programu Česká kvalita ministerstva průmyslu a obchodu. Označení Czech Made může získat firma z jakéhokoliv oboru, musí však jít o organizaci umístěnou v České republice.
Kvalitní a bezpečná montáž – ESČ, která je součástí rodiny značek zahrnutých do programu Česká kvalita pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky, je tedy zacílena na poskytovatele služeb v oblasti elektromontáží.
Držitelem značky může být i elektrikář
Zjednodušeně řečeno jde o značku příbuznou značce Produktová certifikace ESČ, kterou rovněž spravuje Elektrotechnický zkušební ústav. Zatímco Produktová certifikace ESČ potvrzuje elektrickou bezpečnost výrobků z elektrotechnického průmyslu, Kvalitní a bezpečná montáž – ESČ dává zákazníkům informaci, že tyto výrobky jsou bezpečně a podle náročných kritérií namontovány.
„Značka Kvalitní a bezpečná montáž – ESČ může být udělována jak velkým organizacím, tak fyzickým osobám,“ vysvětlil Miroslav Sedláček. Certifikací tedy může projít i elektrikář, který se živí jako živnostník. „Samozřejmě je na zvážení každého takového jednotlivce, zda se mu to vyplatí. My totiž nemůžeme ustoupit z požadavků, musíme se řídit normami, což mimo jiné znamená nejen jejich splnění, ale také každoroční audit u držitele značky,“ dodal.
Výrobky testujeme na půl milionu cyklů zavření, říká šéf výrobce dveří z Vysočiny
Stavebnictví patří mezi odvětví, které je z hlediska běžného spotřebitele velmi náročné na rozlišení kvalitních materiálů a stavebních doplňků od těch nekvalitních. Zlepšit v tomto směru jejich pozici má za cíl značka Osvědčeno pro stavbu, která je součástí programu Česká kvalita, nad nímž má záštitu Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky. „Naše značka dává jistotu pro výrobce, projektanta i budoucího uživatele stavby,“ řekl v rozhovoru CNN Prima NEWS Petr Kučera, předseda představenstva Svazu zkušeben pro výstavbu, který je správcem uvedené značky.
Zkratka ESČ má v Česku více než stoletou historii. Vznikla už za první republiky a u jejího zrodu stál průmyslník Emil Kolben. Dnes je součástí hned dvou značek kvality: Kvalitní a bezpečná montáž – ESČ a Produktová certifikace ESČ.
Značka s puncem první republiky
Se zkratkou ESČ je možné se na tuzemském trhu setkávat téměř po stejně dlouhou dobu, která uplynula od vyhlášení samostatnosti Československé republiky. „Tehdy vznikl Elektrotechnický svaz československý (odtud ESČ, pozn. red.), který měl za úkol tyto výrobky zkoušet. V roce 1926 vznikla zkušebna ESČ, což je vlastně předchůdce Elektrotechnického zkušebního ústavu,“ vysvětlil Miroslav Sedláček.
Značka ESČ vyjadřuje stálou shodu vlastností výrobku, který je takto označený. „Tedy elektrickou bezpečnost. A to už po mnoho desítek let, kdy se tato značka používá,“ dodal Miroslav Sedláček, vedoucí certifikačního orgánu Elektrotechnického zkušebního ústavu.