Sebevražda nejúspěšnějšího českého žokeje Filipa Minaříka šokovala širokou veřejnost. Nejedná se však o ojedinělý tragický případ, kdy si úspěšný sportovec či trenér dobrovolně sáhl na život. Jen od přelomu milénia se k sebevraždě – z řady důvodů – přiklonila více než desítka talentů. Někteří pak předčasně přišli o život v souhře nešťastných náhod. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila výčet sportovních hvězd, jejichž smrt přišla nečekaně.
2023
- Filip Minařík: 48letý žokej – sebevražda
Nejúspěšnější žokej české historie Filip Minařík zemřel začátkem září ve věku 48 let. Mimo jiné čtyřnásobný německý šampion do vážného zranění v roce 2020, po němž byl několik týdnů v umělém spánku, vyhrál 1769 dostihů. Sportovec poté, co se po čtyřech měsících probudil z kómatu, musel ukončit úspěšnou kariéru, což snášel velmi těžce.
ČTĚTE TAKÉ: Smrt olympijské krasobruslařky. Do jejího auta narazil kamion, jel s ní i malý syn
Podle webu Galopponline.de Minařík trpěl depresemi, a tak se rozhodl vzít si život. Zanechal po sobě manželku Katju a dceru Finju. „Bojovali jsme tvrdě, ale nakonec jsme boj se stále narůstající depresí prohráli. Potřebujeme čas, abychom si uvědomili a zpracovali, co se stalo,“ řekla webu Minaříkova žena. Dle některých zdrojů se měla dostihová legenda upálit v autě a zanechat dopis na rozloučenou adresovaný manželce.
- Marek Všetíček: 58letý kondiční trenér – sebevražda
Smrt kondičního trenéra Marka Všetíčka, který spolupracoval s tenisovými legendami, jako jsou například Petra Kvitová či Radek Štěpánek, mnohé šokovala. Podle některých zdrojů se měl trenér oběsit v garáži. Proč se k tak drastickému kroku Všetíček uchýlil, je zahaleno tajemstvím. Sousedé ho líčili jako klidného a bezproblémového člověka. Zanechal po sobě manželku a syna.
PŘEHLEDNĚ: Trápí mě sebevražedné myšlenky, náhle jsem přišel o blízkého. Kam se obrátit?
Celosvětově patří sebevražda mezi nejčastější příčiny úmrtí mladých lidí. Počet těch, kteří si v Česku dobrovolně sáhli na život, dokonce za uplynulý rok stoupl, a to o více než pět procent, zejména mezi mladými. Smutná čísla lze přitom významně snížit především nabídkou relevantních informací a efektivní pomoci. Kam se mohou obrátit ti, již o ukončení svého života uvažují? A kde naleznou pomocnou ruku a podporu ti, kteří o své blízké takto náhle přišli? Redakce CNN Prima připravila přehled dostupných poraden, organizací a skupin, které mohou představovat mezník mezi životem a smrtí.
- Antonín Hájek: 35letý skokan na lyžích – příčina smrti neznámá
Bývalý český skokan na lyžích a účastník dvou olympiád Antonín Hájek zemřel ve věku 35 let. Dodnes se o jeho skonu příliš neví. Po sportovci pátrala policie od začátku října předchozího roku. Podle kusých informací se měl nacházet v Malajsii. Jeho tělo nakonec vyplavilo moře v březnu nedaleko ostrova Langkawi.
V roce 2010 se stal českým rekordmanem, když na mistrovství světa v letech na lyžích ve slovinské Planici doletěl na hranici 236 metrů. Jeho tehdejší výkon zaostal za světovým rekordem o pouhé tři metry.
2022
- Martin Šustr: 31letý gólman – autonehoda
Tragická zpráva z fotbalového prostředí zasáhla veřejnost v květnu minulého roku. Po těžké autonehodě zemřel tehdy 31letý brankář Martin Šustr. V minulosti chytal za Zbrojovku Brno, Sigmu Olomouc i Baník Ostrava.
„Martin na mě vždy působil jako příjemně naladěný člověk. Velký pohodář. Je nám to všem líto. Svět ztratil fotbalistu, ale hlavně tátu a mladého člověka. Zvlášť když jsem sám otec, mrzí mě to o to víc. Stala se strašná věc. Budeme na něj vzpomínat jen v dobrém,“ řekl CNN Prima NEWS Petr Švancara, ikona brněnského klubu, ve kterém má nyní na starost marketing.
2021
- Tomáš Prokop: 27letý hokejista – sebevražda
Hokejistovi Tomáši Prokopovi bylo pouhých 27 let, když se rozhodl ukončit svůj život. Autem najel pod vlak nejspíše kvůli nešťastné lásce. Chvíli před činem se s ním podle všeho rozešla jeho přítelkyně. Prokopova kariéra byla silně provázaná s českobudějovickým hokejem.
Pomoc při sebevražedných myšlenkách
Pokud máte psychické potíže či jakékoliv trápení, obraťte se na odborníky například na Lince bezpečí 116 111. Linka funguje nonstop, anonymně a zdarma pro děti a studenty do 26 let. Česká asociace pracovišť linek důvěry zase nabízí seznam všech aktuálně sdružených linek, kdy si vyberete podle cílové skupiny nebo zaměření na jednotlivá témata.
Asociace poradců pro pozůstalé zase poskytuje profesionální a nestranné služby pro truchlící. Další odkazy a kontakty na jednotlivé poradny či krizová centra například ve větších městech naleznete přehledně na webu Sebevraždy.
Zahrál si ale i v jiných českých klubech nebo v zahraničí. V roce 2016 se vydal na své první zahraniční angažmá, když přestoupil do slovenské Žiliny, která tehdy působila v extralize. O rok později se vydal směr Francie, kde hrál za tým města Cergy-Pontoise severozápadně od Paříže. Po tomto angažmá ukončil profesionální kariéru.
- Marek Trončinský: 32letý hokejista – příčina smrti neznámá
Ve věku 32 let zemřel v květnu před dvěma lety obránce a bývalý reprezentant Marek Trončinský, který byl v průběhu své kariéry oporou několika extraligových klubů, zahrál si i v ruské KHL.
Příčina smrti bouřliváka není dosud oficiálně známá, spekulovalo se však, že v ní sehrály roli drogy či alkohol. Zdroje z Trončinského okolí však odmítaly zprávy, že se mělo jednat o sebevraždu. Pravděpodobně tak šlo o nešťastnou náhodu.
2019
- Adam Svoboda: 41letý hokejový brankář – sebevražda
Slavný hokejový gólman, který získal dva extraligové tituly a v roce 2005 se stal s národním týmem mistrem světa, se v roce 2019 oběsil ve svém bytě. Bylo mu jednačtyřicet let. Tragédii předcházelo několik zásadních momentů.
Tři měsíce předtím v protisměru způsobil nehodu. Nikomu se naštěstí nic vážného nestalo, ale při dechové zkoušce nadýchal 1,8 promile. Způsobení nehody v opilosti pro něj mělo fatální následky. Vyhodili ho od reprezentační osmnáctky i z pardubického klubu, kde trénoval brankáře. Ze dne na den se mu zhroutil svět. Osobní problémy se rozhodl ukončit tím nejhorším možným způsobem.
- Josef Šural: 28letý fotbalista – autonehoda
Bývalý kapitán pražské Sparty nepřežil nehodu minibusu s hráči tureckého týmu Alanyaspor. Tragický odchod člena širšího kádru české reprezentace šokoval bývalé spoluhráče i celou veřejnost. Tehdy 28letý fotbalista se s dalšími šesti spoluhráči dohodl, že si zaplatí služby profesionálního přepravce, aby u svých rodin byli co nejdříve. Šural však nikdy nedojel.
Nevolej záchranku, prosila Yvonne Přenosilová. Sousedka přiblížila její poslední chvíle
Jak probíhaly poslední chvíle pěvecké legendy Yvonne Přenosilové, která v pondělí zemřela ve věku 76 let, prozradila redakci CNN Prima NEWS její sousedka a nejbližší kamarádka Hana Vejvodová, která se zpěvačkou před lety pracovala v rádiu Svobodná Evropa.
Jen pár kilometrů před Alanyí řidič usnul a bokem vozu narazil do skály tak nešťastně, že z něj jeden člen posádky vypadl. Byl to Josef Šural. „S autem nešlo nic dělat, stalo se neovladatelné a následovala tvrdá srážka. Okamžitě jsme se podívali, zda jsou všichni v pořádku. Koukli jsme do zadní části vozu, kde už ale Josef nebyl. Když jsme k němu přiběhli, byl ještě naživu. Položil jsem mu hlavu doleva, aby se neudusil krví, a zavolal jsem záchranku,“ popsal u soudu řidič.
Fotbalista zemřel při převozu do nemocnice. Zranění, která utrpěl, byla neslučitelná se životem. Zanechal po sobě dvě malé holčičky, tehdy sedmiletou Vanesu Alex a tříměsíční Melissu Denise. „Tragická zpráva o jeho úmrtí zasáhla všechny hráče, činovníky a fanoušky našeho klubu. AC Sparta Praha si nesmírně váží služeb, které v jejím dresu Josef Šural odvedl. Šury, navždy si tě budeme pamatovat,“ vzkázal zesnulému útočníkovi klub.
2018
- Pavel Pergl: 40letý fotbalista – sebevražda
Bývalý zadák pražské Sparty Pavel Pergl – který hrál i v Německu, Anglii, Izraeli nebo Švýcarsku – zemřel ve věku 40 let. V květnu před pěti lety se rozhodl spáchat v německém Magdeburgu sebevraždu, oběsil se. Na život si sáhl na Prvního máje. Zanechal po sobě přítelkyni a tehdy roční dceru.
2017
- David Bystroň: 34letý fotbalosta – sebevražda
Čtyřiatřicetiletý fotbalista se oběsil ve sklepě svého domu necelý měsíc po Františku Rajtoralovi, se kterým hrával za Plzeň. Zanechal dopis na rozloučenou. Důvodem podle všeho byly rodinné a finanční problémy. Bystroň patřil k oporám Viktorie, slavil s ní vítězství v lize, získal český pohár a zahrál si v Lize mistrů. Právě v nejprestižnější soutěži světa se jeho kariéra zlomila.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Zemřel Krásný René, hvězda německého boxu. Měl tak velké bolesti, že křičel, popsala manželka
Po vítězství 1:0 v Borisově dopingová zkouška odhalila zakázanou látku metamfetamin, která se do jeho těla mohla dostat následkem užití drog – pervitinu nebo extáze. Následoval dvouletý distanc a klub s ním okamžitě rozvázal smlouvu. Od té chvíle to šlo s talentovaným fotbalistou z kopce, nic už nebylo tak jako dřív.
- František Rajtoral: 31letý fotbalista – sebevražda
Byl to věčně usměvavý fotbalista. Po odchodu z Viktorie Plzeň zamířil do tureckého Gaziantepsporu. Tam za nevyjasněných okolností spáchal sebevraždu – oběsil se ve svém klubovém bytě. Bylo mu pouhých jednatřicet let. Co ho k tak strašlivému činu dohnalo, se stalo předmětem spekulací.
Hovořilo se o tom, že „nasekal“ dluhy a neměl na jejich splácení. Další důvody se točily kolem údajných depresí a rodinných problémů.
2016
- Michal Plocek: 22letý veslař – sebevražda
Každých 20 minut v Česku zemře člověk na rakovinu. Stále více postihuje mladé, uvádí studie
Počet těch, kteří jsou mladší 50 let a trpí jedním z devětadvaceti různých typů rakoviny, dramaticky roste. Vyplývá to ze studie, kterou vypracoval vědecký tým složený ze skotských a čínských expertů. Znepokojující sdělení vychází z celosvětových dat a odhalilo, že za třicet let se výskyt rakoviny v mladém věku zvýšil o takřka 80 procent. Není to první zneklidňující zjištění. Již v polovině letošního roku lékaři informovali, že podíl onkologických pacientů mezi lidmi ve věku do 50 let roste. Alarmující jsou i zprávy z domova – každých 20 minut v Česku zemře na rakovinu jeden člověk.
Veslaře, juniorského mistra světa, který měl být nástupcem Ondřeje Synka, našli mrtvého v pražské loděnici Dukly. Cizí zavinění nebylo zjištěno. Podle neoficiálních zpráv se zamkl v pokoji a oběsil.
2015
- Pavel Srniček: 47letý brankář a trenér – zástava srdce
Fotbalový brankář, reprezentant, stříbrný medailista z mistrovství Evropy 1996 a trenér. Srničkův život ukončil kolaps při rekreačním běhu v prosinci roku 2015. Utrpěl zástavu srdce, po převozu do nemocnice byl devět dní v umělém spánku. Lékaři před odpojením zjistili, že hvězdný fotbalista, který na klubové úrovni chytal mimo Českou republiku také v Anglii, Itálii a Portugalsku, a vítěz ceny Františka Pláničky – pro nejlepšího českého brankáře z roku 2000 – prodělal mozkovou smrt. 29. prosince byl odpojen od přístrojů. Bylo mu 47 let.
2012
- Václav Drobný: 32letý fotbalista – následky zranění po nočním bobování
Bývalému fotbalovému reprezentantovi, který jako kapitán získal v roce 2002 titul mistrů Evropy s reprezentací do 21 let, se stala osudnou zimní zábava na horách. Během dovolené ve Špindlerově Mlýně se s přáteli rozhodl v noci bobovat na sjezdovce. Ve spodní části sjezdovky se však Drobný dostal mimo trať a narazil do stromu. V kritickém stavu byl transportován do nemocnice, kde nakonec zraněním podlehl. Zanechal po sobě tehdy tříletého syna.
2011
- Karel Rachůnek, Jan Marek, Josef Vašíček: hokejisté – letecká havárie
Hokejové trio potkal stejně tragický osud. Karel Rachůnek s Janem Markem v roce 2010 na mistrovství světa dovedli český národní tým k dosud poslednímu zlatu, následně získali angažmá v ruském týmu Lokomotiv Jaroslavl, za který již v tu dobu nastupoval i mistr světa z roku 2005 Josef Vašíček.
Když s mužstvem 7. září 2011 odlétali na zápas do běloruského Minsku, kde se měl v ten den rozehrát nový ročník Kontinentální hokejové ligy (KHL), stalo se obrovské neštěstí. Pilotům se s letadlem nepodařilo vzlétnout, v nízké rychlosti se stroj dostal do vzduchu až z travnatého předpolí ranveje – tam však setrval jen pár vteřin, než se zřítil a vzplál u řeky Volhy.
ČTĚTE TAKÉ: Fotbalový Jablonec smutní. Zemřel nejlepší střelec klubu, nedostihl ho ani Lafata
Ze 45členné posádky přežil pouze palubní inženýr. Třicetiletý Josef Vašíček, jednatřicetiletý Jan Marek a dvaatřicetiletý Karel Rachůnek byli na místě mrtví. Všichni přitom měli z létání trauma. „Dlouho jsem váhal, jestli se už vrátit domů a podepsat na Spartě, nebo si dát ještě jeden rok venku. Nakonec jsem se rozhodl pro druhou možnost. Ale pak už se definitivně vrátím. Na Rusku mi nejvíce vadí to létání, před každým startem se modlím. Raději bych jel na zápas do Moskvy tři dny autobusem než letadlem,“ svěřil se před svou poslední, osudnou sezonou Jan Marek.
2004
- Ivan Hlinka: 54letý hokejový trenér – autonehoda
Hokejový útočník, později trenér. Jedna z největších osobností českého i světového hokeje Ivan Hlinka zemřela při autonehodě. Při cestě z Karlových Varů 16. srpna v roce 2004 do Hlinky narazila nákladní Avie, která trenérovi nedala přednost. Po třech hodinách v nemocnici svým zraněním podlehl, bylo mu 54 let. Do paměti nejen Čechů se Hlinka zapsal především coby trenér na olympijských hrách v Naganu v roce 1998 a jako první zahraniční manažer v NHL.
- Jaroslav Huleš: 30letý motocyklový závodník – sebevražda
Motocyklový závodník a účastník mistrovství světa silničních motocyklů se v den svých 30. narozenin pokusil o sebevraždu oběšením. Po několika dnech v kómatu v nemocnici zemřel. Zanechal po sobě manželku a malého syna. Důvod, proč si Huleš sáhl na život, není znám.
Matka mladíka, který si vzal život: Ztratila jsem část sebe, je to bolest. Miluju tě, Kájo
Patřil k velkým talentům české esportové scény a hráčská komunita ho milovala. Jednoho dne si však 19letý Karel Ašenbrener – známý pod přezdívkou Twisten – vzal život. „Ztratila jsem část sebe. Bolest ze ztráty dítěte je nepřenositelná,“ popsala redakci CNN Prima NEWS své pocity mladíkova matka a publicistka Ivana Ašenbrenerová. Současně upozornila na tristní dostupnost psychoterapeutické pomoci. „Bohužel přibývá dětí a teenagerů, kteří bojují s duševními problémy,“ podotkla.
2003
- Pavel Kábrt: 24letý hokejista – sebevražda
Pavel Kábrt spojil svou hokejovou kariéru zejména se dvěma kluby – Pardubicemi a Libercem. Právě ve druhém jmenovaném klubu působil, když se v roce 2003 rozhodl spáchat sebevraždu. Oběsil se v lese nedaleko svého bydliště. „HC Bílí Tygři Liberec se spolu s hráči dohodli, že věnují výtěžek z extraligového utkání se Zlínem rodině zesnulého hokejisty. Před středečním dopoledním tréninkem hráči uctili památku svého spoluhráče položením květin na jeho místo v kabině,“ informoval tehdy klub.
2001
- Milan Kadlec: 42letý moderní pětibojař – sebevražda
V roce 1987 ve francouzském Moulins postaral o vůbec první medaili československého moderního pětiboje z mistrovství světa. Celkem byl Kadlec majitelem tří medailí z MS. Nakonec však sportovec propadl alkoholu.
„Milan se oběsil na trámu ve mlýně, kde máme ustájené koně. Ráno ho objevila dvě děvčata, která nám s koňmi pomáhala. Byl to pro ně šok, stejně jako pro nás, ale jim tehdy bylo jedenáct a třináct let. Byl prima chlap, ale když se opil, byl až zlý,“ líčil pro Lidovky šéf jezdeckého klubu v Bělé Daniel Vacek, někdejší mistr republiky v parkuru.