Nákup vakcín za 850 miliard po SMS? EU prověřuje podivný obchod, zapletena je i Leyenová

Auditoři EU vyšetřují nákup vakcín proti covidu

Auditoři Evropské unie, zvláštní komise pro pandemii covidu a teď už dokonce i evropský veřejný žalobce vyšetřují nestandardní nákup amerických vakcín Evropskou komisí. Kontrakt, do kterého se zapletla i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Layenová, vzbuzuje vícero otázek.

V dubnu 2021 začal svět hromadně očkovat proti covidu. Evropská unie přitom zaostávala za Spojenými státy a Velkou Británií. Komise se proto snažila urychleně dojednat společný nákup 1,8 miliardy dávek vakcíny od amerického Pfizeru.

To se sice podařilo už v květnu, ale Evropský účetní dvůr letos poukázal na to, že zakázka vznikala podivně. „Tato zpráva došla k závěru, že kontrakt nebyl dohodnutý normálním vyjednávacím postupem,“ uvedla členka covidového výboru Evropského parlamentu Sara Cerdasová.

Podle auditorů si totiž o nákupu Ursula von der Leyenová osobně psala se šéfem Pfizeru nezávisle na týmu, který ho měl dojednávat. Předsedkyně Evropské komise to přiznala, ale nikdo neví, co zprávy obsahovaly. Nyní jsou prý smazané.

EU nemá toaletní papír, útok na základny NATO i bombardování civilistů. Co zaznívá z Ruska?

Rusko v posledních dnech ještě přiostřilo svůj narativ směrem ke svým občanům. V tamních médiích samozvaní experti hovoří o tom, že je nutné i nadále přímo ostřelovat a bombardovat i civilní ukrajinské objekty, od čehož si slibují vítězství ve válce. Oficiální představitelé Ruska pak cílí i na země Evropské unie, v nichž se podle nich lidé kvůli nedostatku plynu a dalších artiklů „už ani nemyjí a neperou“.

Nákup 1,8 miliardy dávek po SMS?

Zvláštní výbor Evropského parlamentu si proto v říjnu předvolal generálního ředitele Pfizeru, ten za sebe ale poslal náhradu. „Kolik elektronických zpráv si váš generální ředitel vyměnil s předsedkyní komise Leynovou? Přiznáváte, že se vedla paralelní jednání mimo normální proces?“ tázal se člen covidového výboru Evropského parlamentu Marc Botenga. „Jestli se ptáte, zda byl tento kontrakt na 1,8 miliardy dávek dojednáván přes esemesky, tak mohu rozhodně říci, že nikoliv,“ sdělila ředitelka pro rozvinuté trhy společnosti Pfizer Janine Smallová.

Případem se už zabývá i Úřad evropského veřejného žalobce. Ten obvykle předměty svého vyšetřování nezveřejňuje, tady jde prý ale o „extrémní veřejný zájem“. „Úřad evropského veřejného žalobce potvrzuje, že vyšetřuje nákup vakcíny proti covidu Evropskou unií. V této fázi nebudeme zveřejňovat žádné další detaily,“ sdělil Úřad evropského veřejného žalobce.

Nad nákupem navíc visí další otazník. Dojednané vakcíny měly původně stát 15,5 eura za dávku. Konečná cenovka je ale 19,5 eura. Celá zakázka proto vyjde v přepočtu na více než 850 miliard korun.

Tagy: