Běh na dlouhou trať. Ekonomové vysvětlují, proč Česko musí elektřinu vyvážet a kupovat zpět

Česká republika by neměla posílat na trh veškerou energii, kterou vyrobí, a následně ji kupovat zpátky. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodli bývalý ministr financí Ivan Pilný, předseda hnutí SPD Tomio Okamura a bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Podle ekonomů Lukáše Kovandy a Pavla Peterky to ale není tak jednoduché a řešení by trvalo dlouho.

„Česká republika při vstupu do EU souhlasila s připojením na jednotný energetický trh. Odpojení se z něj a vyvázání se ze smluv bude složité a bude trvat dlouho,“ uvedl Peterka. Energie vyrobená Českem je podle něj navíc prodaná na roky dopředu. „Skrze prodej budoucí energie je pro další rok prodáno více než 80 procent produkce. Můžeme se bavit o přebytcích, ale ty minimálně pro další roky neexistují,“ vysvětlil Peterka.

Ekonom Lukáš Kovanda podotkl, že v případě zastropování cen energií by záleželo také na menšinových akcionářích společnosti ČEZ. „Je otázka, zda by souhlasili s tím, že by ČEZ neprodával elektřinu za cenu, za kterou ji na trhu prodávat může,“ sdělil Kovanda.

Zmínil příklad z Francie, kde část elektřiny, kterou vyrobí tamní společnost Électricité de France, jde na burzu a část je cenově regulována vládou. „Pro dobu války, tedy určitého mimořádného stavu, to stojí za zvážení. Je ale třeba, aby jakékoliv opatření bylo dobře projednáno s menšinovými akcionáři,“ zdůraznil Kovanda.

Pokud by k projednání nedošlo, mohli by menšinoví akcionáři podávat žaloby a podle Kovandy budou mít šanci, že úspěšně zažalují stát, který by je regulací cen připravoval o jejich peníze. Ekonom zmínil také možnost rozdělení společnosti na dvě části. „Část odpovědná za výrobu elektřiny by padla plně do rukou státu a jiné části by zůstaly v rukou akcionářů,“ popsal Kovanda. Upozornil ale, že takové opatření nelze provést přes noc a jeho provedení by vyžadovalo několik let. „Vláda by měla konat, zatím příliš nekoná,“ dodal ekonom.

Podle Peterky jde ale také o vztahy v rámci Evropské unie. „Při exitu ze společného trhu bychom přišli o jistotu a záruku, že by okolní státy mohly v případě problémů České republice pomoct,“ řekl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.