Bezpečí Zelenského? Útočník nesmí dostat čas, říká odborník. Odstřelovači fungují na kilometry

Návštěva Volodymyra Zelenského v Praze byla zcela mimořádnou záležitostí i pro bezpečnostní složky. Práce osobní ochranky je totiž stále složitější. Odstřelovači se například dokážou trefit na vzdálenost větší než jeden kilometr a při zajištění prostoru je třeba myslet na mnoho rizik. V základu je ale důležité nedat útočníkovi čas. „Což, si myslím, se v tomto případě povedlo úplně perfektně,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Lumír Němec, bezpečnostní poradce a bývalý náčelník Útvaru speciálních operací Vojenské policie.

Co návštěva prezidenta Volodymyra Zelenského vlastně znamenala z bezpečnostního hlediska pro jeho ochranku, případně pro naše bezpečnostní složky, které akci zajišťovaly?

Je důležité si uvědomit, že základním principem osobní ochrany je prevence. A to znamená snažit se vyhnout jakýmkoliv rizikům. V tomto směru platí jeden velmi důležitý faktor, a to je utajení. Protože čím míň lidí o tom ví, čím později se to dozví veřejnost, tím v podstatě dáváte potenciálnímu nepříteli menší šanci. Což, si myslím, se v tomto případě povedlo úplně perfektně, protože jsme se to dozvěděli v podstatě pár okamžiků před tím, než Volodymyr Zelenskyj přistál. Jinak ochrana osob probíhá vždy stejně. Jsou zkrátka dané určité operativní postupy. Nicméně u Volodymyra Zelenského je to ještě umocněné tím, že zatímco u jiných státníků si můžete myslet, že jsou potenciálně na nějakém seznamu, tak v jeho případě víte jistě, že je z ruské strany velký zájem dostat ho. Pro ochranku to znamená větší stresový faktor. Ale, jak jsem to viděl, myslím, že se tomu víceméně nedá co vytknout, že to probíhalo velmi dobře.

ČTĚTE TAKÉ: Hloupý pubertální výstřelek, hodnotí expert dárek Pekarové pro Zelenského. Je mladá, dodal jiný

Když jste sledoval jeho příjezd, určitě vás jako profesionála napadalo, kolik je asi v akci mužů a o jak velkou operaci se jedná. Můžete to v tomto směru trochu přiblížit?

Tak obecně ochrana je obrovská organizace. To, co všichni vidí, těch pár aut okolo, je vlastně jakási špička ledovce. Jedná se vysloveně o ochranný tým, který se stará o bezpečnost chráněné osoby. K tomu pak fungují další zpravodajci, lidé, kteří jsou třeba rozmístění i v davu. Je to ve výsledku obrovská organizace, velký tým. A největší riziko pro chráněnou osobu, a tím pádem jde o noční můru každé ochranné služby, je vystoupení někde na veřejnosti. Natož třeba styk s davem. A jak jste mohli vidět na Hradčanském náměstí, prezident Zelenskyj přijel a od davu byl oddělen, takže se k němu nikdo nedostal. Ochranný tým zaujal formaci, vykrývali to tam auty, měli to moc hezky postavené. Následně pak bylo veřejně vystoupení, které proběhlo u Prvního nádvoří Pražského hradu, kde je to uzavřené ze tří stran budovami, je to tedy i relativně kryté proti odstřelovačům. Myslím, že opravdu udělali maximum možného. Šlo by ho jedině přivézt až ke vstupu do prezidentské kanceláře. Ale asi chtěli, aby to bylo i pro veřejnost a nepůsobilo to, jako že se někde schovává.

Média a veřejnost se o příletu prezidenta Zelenského dozvěděly skutečně jen nedlouho před příletem. S jakým předstihem se o tom nejspíš dozvěděly tuzemské bezpečnostní složky?

Můžeme jen spekulovat. Ale určitě šlo o delší časový úsek, aby byla nějaká doba na přípravu a koordinaci jednotlivých složek. To znamená ukrajinské ochranky a té české. Určitě tam byla časová rezerva, ale jestli to bylo 48 hodin nebo tři čtyři dny, nevím.

Ač to ve videopřenosu nebylo vidět, byli v budovách okolo Hradčanského náměstí nasazeni i odstřelovači?

Nasazení odstřelovačů je standardní operativní postup při chránění osob. A buď má ochranná služba vlastní odstřelovače, nebo se využívají i policejní ze zásahových jednotek, hlavně z „Urny“ (Útvar rychlého nasazení, pozn. red.). Tihle kluci tam chodí a kryjí nebezpečný prostor. Odstřelovači vědí, kde hlídaná osoba bude, takže si dovedou představit, z jakého prostoru by pro ně bylo výhodné střílet, a zaujmou postavení tak, aby v podstatě dělali kontra odstřelovačskou operaci. Pozorují to z jejich pohledu na nebezpečný prostor.

Na druhém konci náměstí, naproti Hradu, probíhá rekonstrukce domu, takže je kolem postavené lešení. Je to pro takovou akci rizikové místo?

Pokud tam je takový dům s lešením, tak na sto procent. Určitě to měli prohlédnuté a zabezpečené. Uvnitř byli jistě policisté.

Jak se v poslední době změnila práce osobních strážců i s ohledem na novinky, jako jsou třeba drony?

Základní princip osobní ochrany je stále stejný. Ale samozřejmě, jak jde doba a elektronika dopředu, vše se posouvá. A třeba ohrožení z dronů je reálné. Když sledujete válku na Ukrajině, tak víte, že tam drony hrají prim. Získávají například informace. Stejným způsobem by mohl postupovat i útočník. Nicméně nejsem odborník na elektronický boj. Každopádně určitě existuje ochrana proti dronům. Ať už elektronicky, rušičkami nebo sestřelením. Nicméně základní postupy v práci ochranných služeb zůstávají stejné.

Příjezdu prezidenta Zelenského přihlížely i davy lidí, byť ze značné vzdálenosti. Už jste zmínil, že mezi nimi určitě byli i členové ochranky. Lze odhadnout jejich počet?

Nedokážu odhadnout. Nicméně ochrana pracuje v jakýchsi třech kruzích bezpečí. První kruh tvoří základní ochranný tým, jenž zajišťuje, aby se k chráněné osobě nikdo nedostal. Pak máte širší kruh bezpečí, který je zase tvořen týmem, jenž dohlíží, aby se do blízkosti chráněné osoby dostal jen člověk s patřičným povolením. A pak třetí kruh bezpečí, který zabezpečuje, aby se nepřiblížil nikdo v určité vzdálenosti. To znamená, viděli jste, že místo bylo ohraničeno zátarasy, policejními kordony. Takže lidé, kteří nejsou prověření, zůstávají v určité distanci. A stoprocentně byli nasazení utajení ochránci nebo policisté přímo v davu.

Když jsem pracoval v zahraničí, měl jsem v týmu snipera, který sundal chlapa na 1 458 metrů.

Předpokládám, že někdo celou akci vedl. Byl to spíše zástupce ukrajinské strany, nebo české?

Myslím, že primárně to vedla česká strana. Což má logiku, protože zde má větší materiální zabezpečení a znalost prostředí. Těžko bude někdo, kdo třeba nikdy nebyl v Praze, diktovat, jakou trasou se pojede a jaké tam bude zabezpečení. Proto česká strana určitě hrála prim.

Vrátím se ještě k průběhu návštěvy Prahy prezidentem Zelenským. V jakém okamžiku nebo na jakém místě byl vlastně potenciálně v největším nebezpečí?

Obecně je nejnebezpečnější moment nástupu a výstupu chráněné osoby do vozidla. Je to z toho důvodu, že vy si sice můžete natipovat trasu, ale ta se může měnit. Jistě, jsou tam určité uzlové body, přes které musí projet, ale jinak trasu můžete měnit. Pokud však víte, kde nastupuje a vystupuje, je to jistější. A pak samozřejmě pohyb na veřejném prostoru. Kdyby si šel navíc podávat ruce s lidmi v davu, tak jsou to nejrizikovější okamžiky.

Byl to tedy moment výstupu z vozu před branou se Soubojem Titánů u Pražského hradu. Lze odhadnout, jak velký okruh musela ochranka zajistit?

Záleží na okolnostech, čím je prostor menší, tím je to pro vás lepší. Teď vystupoval na Hradčanském náměstí, kde je okolí ohrazené domy. Mnohem větší riziko by bylo, pokud by vystupoval třeba na Letenské pláni.

S ohledem na možného odstřelovače se tedy musí zabezpečit až jaká vzdálenost?

Dnes jsou odstřelovačské pušky, které dokážou zasáhnout dost přesně ze vzdálenosti větší než jeden kilometr. Když jsem pracoval v zahraničí, měl jsem v týmu snipera, který sundal chlapa na 1 458 metrů. A jde i větší vzdálenost.

Je něco, v čem mají lidé možná mylnou představu o práci osobních strážců?

Když se řekne osobní ochrana, plno lidí si představí film Osobní strážce s Kevinem Costnerem. A znamená to tedy pro ně chlápka, který umí dobře střílet a rvát se. Ale jak jsem říkal na začátku, základem osobní ochrany je prevence, tedy vyhnutí se nebezpečí. Takže střelba a sebeobrana… Jasně, musí to umět, ale rozhodně to není primární dovednost. Jde především o krizový management. Je třeba snažit se přemýšlet jako potenciální útočník. Je třeba předvídat, jak by někdo mohl na chráněnou osobu zaútočit. To znamená, že třeba půjdete s dotyčným po ulici a najednou uvidíte otevřené okno. V tu chvíli je třeba změnit postavení a přejít tak, abychom chráněného kryli. Takže přemýšlení je v té práci daleko důležitější než to, jaký jste střelec nebo jak se umíte rvát. I když je to také důležité.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Prezident Ukrajiny Zelenskyj v Praze poděkoval Česku:

Tagy:
dron bezpečnostní složky Pražský hrad Praha Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj ruská invaze na Ukrajinu