ČNB: Cena plynu výrazně vzroste, to nejhorší nás čeká na přelomu roku. Kdy přijde úleva?

Přestože se za poslední měsíc cena zemního plynu na evropském trhu více než zdvojnásobila, stále můžeme ještě hovořit o klidu před bouří. Ta by měla podle aktuálního Globálního ekonomického výhledu České národní banky nastat na přelomu letošního a příštího roku. Ale ani po nadcházející zimě se na ceny obvyklé ještě před rokem příliš těšit nemůžeme.

„Po dvou měsících poklesu průměrná měsíční cena zemního plynu v Evropě v červnu opět vzrostla a v silném růstu pokračovala i na začátku července,“ píší analytici České národní banky v dokumentu Globální ekonomický výhled, který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici.

Podle centrálních bankéřů se spotová cena plynu (tedy plynu s okamžitým dodáním) na nizozemském trhu během druhé poloviny června a první dekády července zvýšila o více než 100 procent. A od té doby se pohybuje v rozmezí od 175 do 185 eur za megawatthodinu. Jen pro srovnání, před rokem se komodita obchodovala mezi 20 a 30 eury.

Plyn ještě o dvě třetiny zdraží

Analytici ČNB vysvětlují náhlé zdražení plynu během několika málo týdnů poklesem vývozu zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA a snížením dodávek komodity z Ruska pomocí potrubního vedení. Navíc se projevily obavy o jejich budoucí vývoj zejména v kontextu plánované odstávky plynovodu Nord Stream 1 a možnosti jeho opětovného nespuštění.

To ale není z hlediska cenového vývoje všechno. „Dle tržních kontraktů by cena plynu měla během letošní zimy ještě dále výrazně vzrůst a poté se v průběhu příštího roku vrátit zhruba k aktuálním hodnotám,“ píše se dále v aktuálním Globálním ekonomickém výhledu. Z dokumentu vyplývá, že by se cena zemního plynu měla na přelomu letošního a příštího roku pohybovat ještě zhruba o dvě třetiny výše než nyní.

A ani příchod jara 2023 by neměl plyn srazit pod současnou úroveň. Jeho cena by se měla udržet dokonce ještě o něco výše než na začátku jara letošního. Kdy se tedy dostaví úleva? Podle České národní banky by „výraznější pokles cen zemního plynu měl přinést až rok 2024“. Autoři výhledu ale nespecifikují, kdy ani na jakou úroveň. Jinak řečeno, letošní zima bude skutečným testem odolnosti evropské ekonomiky.

Ropa, kovy a obilí už kulminovaly

V případě ropy je Česká národní banka přece jen optimističtější. Z odhadů Globálního ekonomického výhledu vyplývá, že cena jak typu Brent, tak WTI již dosáhla svého vrcholu a do konce letošního roku by měla klesat. A nastolený trend by měl pokračovat i v roce 2023, kdy cena barelu ropy může shora prolomit 80dolarovou hranici. V současné době se Brent i WTI obchodují blízko 100 dolarů za barel.

Rovněž neenergetické komodity jako kovy, obilí a další potravinářské suroviny, už mají podle České národní banky cenový vrchol za sebou. Až do konce letošního roku by se cenové úrovně měly vracet k hodnotám obvyklým kolem poloviny loňského roku, avšak stále by se měly držet přibližně na dvojnásobku cen, které jsme zažívali řadu let před příchodem koronavirové krize.

Tagy:

Hlavní zprávy

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

22:44

Americký ministr zahraničí: Pseudoreferenda nemohou odrážet vůli Ukrajinců

22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.