Dvě velikánky, které určily vývoj Británie. Vyrovnala se Alžběta II. královně Viktorii?

Královna Alžběta II. a královna Viktorie

Král Karel III. – nástup na trůn (910)

Britská královna Alžběta II. se stala symbolem stability britské monarchie v novodobých dějinách. Za několik desítek let vládnutí zažila celou řadu důležitých událostí, dobrých i špatných. Odborníci i běžní lidé jí po jejím skonu vyjadřují úctu a oceňují její styl vládnutí i kroky, které v čele monarchie činila. Nejen svým dlouhým vládnutím ale připomíná jinou velmi důležitou panovnici v britské historii – svoji praprababičku královnu Viktorii.

Je jisté, že Alžběta II. královnu Viktorii překonala minimálně v délce vládnutí. Britská panovnice, která zemřela ve čtvrtek ve věku 96 let ve svém letním sídle Balmoral ve Skotsku, Spojenému království panovala neuvěřitelných 70 let. Tím se stala nejdéle sloužícím panovníkem na britském trůnu. Dosavadní rekord, který držela právě její praprababička, pokořila už před několika lety. Královna Viktorie totiž vládla „jen“ 64 let.

S velmi zajímavým srovnáním přišla už před několika lety americká televizní stanice CNN. Ta poukazuje na to, že obě královny během svého vládnutí zažily bezpočet mimořádných událostí. Zatímco za královny Viktorie mocně pokračovala koloniální expanze ostrovního království, kdy získala pod kontrolu kupříkladu důležitý přístav Hongkong či byla korunována indickou císařovnou, Alžběta II. naopak přihlížela, kterak Británie coby koloniální velmoc končila.

CNN zmiňuje, že obě panovnice zároveň zažily důležité vědecké objevy či významné události ve světové kultuře. V době vlády královny Viktorie vycházely detektivky se Sherlockem Holmesem, za Alžběty II. vznikla například série knih o čaroději Harrym Potterovi. A zatímco ve viktoriánském období bylo vynalezeno telefonní spojení, v tom alžbětinském světlo světa spatřil internet.

Obě královny zažily i historické milníky společnosti. V době, kdy byla Viktorie na trůnu, udělila první země na světě volební právo ženám. Stalo se tak na Novém Zélandu, tedy v jedné ze zemí Společenství národů (Commonwealth – pozn. red.), kterému dodnes oficiálně vládne britský monarcha. Za Alžběty II. pro změnu došlo k nástupu prvního černošského prezidenta v USA, když se hlavou státu v roce 2008 stal Barrack Obama. Britská panovnice, jež zemřela ve čtvrtek, rovněž zažila hned tři britské ministerské předsedkyně včetně té první – Margaret Thatcherové.

Zajímavým milníkem je skutečnost, že Viktorie i Alžběta II. sehrály významnou roli i v oblasti sportu. Prvně jmenovaná královna vládla v době, kdy byly obnoveny moderní olympijské hry. Alžběta II. jich zažila celou řadu a u jedné z nich se osobně postarala o propagaci. Ke hrám v Londýně v roce 2012 si zahrála v dnes už světoznámém klipu s Danielem Craigem coby agentem 007 Jamesem Bondem. Její roli ocenili velkými ovacemi nejen diváci olympiády.

Šťastná manželství i kontrola nad celou rodinou

Alžbětu II. a její praprababičku spojovala celá řada dalších věcí. Obě jejich manželství byla podle všeho mimořádně šťastná, ačkoliv byla vázána povinnostmi panovníků. O lásce a partnerství mezi Alžbětou II. a jejím chotěm princem Phillipem, který zemřel loni v dubnu ve věku 99 let, bylo již popsáno mnoho stránek. Pár spolu žil 74 let.

Zamilovanost panovala i mezi Viktorii a jejím manželem, kterým byl německý princ Albert. Manželství ovšem skončilo předčasně kvůli Albertovu poměrně brzkému úmrtí. Choť královny zemřel roku 1861 po dlouhé nemoci, Viktorie jej přežila o celých 40 let.

Podobnost mezi oběma královnami panuje i v tom, že velmi kontrolovaly své rodinné příslušníky. Nutnost dodržet svoji povinnost vůči rodině a také národu, svým dětem, vnoučatům Alžběta II. pravidelně připomínala i manželovi. Podobně tak činila i její praprababička, která podle historiků například velmi mocně dávala svému manželovi najevo, jaké jsou jeho povinnosti. Mimo to mu i nařizovala vracet se dříve z honu divoké zvěře.

Trůn jim připadl díky náhodě

Zajímavé je, že obě se staly dědičkami trůnu v podstatě až hříčkou osudu. Viktoriin otec, princ Edward, byl až čtvrtým v pořadí nástupnictví, ovšem jeho bratři neměli žádné legitimní děti. Po smrti jejího dědečka, Jiřího III., relativně krátce vládli dva jeho synové, ale poté se na 64 let stala panovnicí právě Viktorie.

Alžběta II. se stala korunní princeznou díky tomu, že její strýc a bývalý král Eduard VIII. v roce 1936 po necelém roce vládnutí abdikoval kvůli vztahu s dvakrát rozvedenou Američankou. Panování tak připadlo na jeho mladšího bratra Alberta, který vešel do historie jako Jiří VI., Alžbětin otec.

Mnohem důležitější je ovšem význam obou panovnic pro monarchii, obě královny se do dějin zapsaly jako klíčové postavy britského impéria. Za dlouhá léta svého vládnutí se zasadily o obrovský posun Velké Británie, obě byly uctívány jako symbol své země a dovedly si získat mimořádný respekt doma i v zahraničí. Pro obě panovnice rovněž platí, že aktivně vládly a ukazovaly se na veřejnosti až do samého konce svých životů.

Tagy: