GALERIE: Zaplněné ulice New Yorku i oslavy na pláži. Podívejte se, jak svět vítal nový rok

Jako první mohli nový rok 2022 přivítat lidé na opačné polokouli. Díky posunu času tak oslavy zahájili v Tichomoří, Austrálii či ve východní Asii. Bujaré slavnosti posléze propukly i v Evropě, v Americe a zkrátka po celém světě. Prohlédněte si fotogalerii, jak v různých státech světa lidé nový rok vítali.

Pompézní oslavu Silvestra se rozhodli uspořádat v americkém New Yorku. Uprostřed proslulého Times Square se sešly tisíce lidí, aby mohly nový rok slavnostně přivítat. Město připravilo také program, na pódiu vystoupili různí umělci a také končící starosta New Yorku Bill de Blasio, který měl žoviální náladu a dokonce na pódiu zatančil.

Nový rok mnohdy jen v tričku a plavkách vítali v jihoamerické Brazílii. Ohňostroj tak řada lidí sledovala na pobřeží Atlantského oceánu, konkrétně na věhlasné pláži Copacabana v Riu de Janeiru.

Pozadu nezůstali ani Rusové. Slavnostní ohňostroj tak byl nad Kremlem a Chrámem Vasila Blaženého. Slavné Rudé náměstí bylo kvůli covidovým restrikcím téměř prázdné, ale v ulicích Moskvy poblíž náměstí lidé slavili ve velkém. Podobné to bylo i v Petrohradě. Pro Rusko je Nový rok zároveň nejvýznamnější událostí roku.

Příchod nového roku lidé slavili i v totalitní Severní Koreji. Na Kim Ir-senově náměstí se sešly davy Severokorejců, kteří sborově vítali nový rok

Jako první vítali nový rok v Tichomoří či Austrálii. V největším australském městě Sydney tak propukly jedny z prvních oslav Silvestra. Jak plynul čas, začaly Nový rok slavit i další země. Například v Iráku si tak příchod roku 2022 užívali lidé pod palmami. V Dubaji ve Spojených arabských emirátech pojali oslavy ve velkém stylu. Ohňostroj byl i na nejvyšší budově světa – Burdž Chalífa.

Zastínit se nenechaly ani evropské země. I přes covidové restrikce se okázalé oslavy konaly v hlavním městě Velké Británie. Ve francouzské Paříži pak lidé vyšli po ikonické třídě Champs-Élysées.

Tagy:

Hlavní zprávy

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari
Motorismus

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB
Finance

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.