Hamáček bude lobovat za české zbrojařské firmy. Kam zamířili jeho kolegové z ČSSD?

Bývalý vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček má novou práci. Lobovat bude za české zbrojařské firmy. A na nové zaměstnání si zvykají i další sociální demokraté, kteří kvůli svému neúspěchu odešli z politické scény. Podle politologa Jana Kubáčka si ale svým odchodem mnohdy nejen finančně polepší. O expolitiky je totiž většinou u firem nebývalý zájem.

Jan Hamáček

Po zhruba šesti měsících od debaklu ve volbách Jan Hamáček zamířil na Hospodářskou komoru. Je místopředsedou sekce obranného průmyslu. „Budu se snažit využít svých zkušeností, abych podpořil české firmy. Pokud český stát vydává peníze na zbraně, tak se budu snažit o to, aby byly v zakázkách zastoupeny i české firmy,“ řekl Hamáček.

Hamáčkovi rozhodně nechybí stresové situace, které jako politik prožíval každodenně. „Určitě mi nechybí stres. Musím říct, že nezávidím kolegům, kteří přišli po nás. My měli covid, oni spadli přímo do války,“ přiznal bývalý šéf ČSSD.

Obecně můžeme říct, že bývalí vrcholní politici jsou vyhledávaným zbožím na trhu práce. „Je to takový zlatý padák, mnohdy si přijdou na mnohem více peněz. Lidé chtějí vicepremiéry poznat osobně, umí lobovat, atd.,“ vysvětlil politolog Jan Kubáček.

Jana Maláčová

Poté, co prohrála i boj o křeslo předsedkyně ČSSD, se bývalá ministryně práce a sociálních věcí úplně stáhla z očí veřejnosti. Na novinářské dotazy CNN Prima NEWS neodpovídá. Svůj Instagram ale plní fotografiemi z rodinných výletů. Je tak patrné, že stále ještě čerpá energii a teprve se ukáže, kam její kroky povedou.

Jakub Kulhánek

Jakub Kulhánek byl ministrem zahraničí pouhých osm měsíců. Dal o sobě vědět zejména způsobem, jakým řešil kauzu ve Vrběticích. A pochlubit se může i současnou pracovní pozicí. Zamířil do New Yorku, kde je českým velvyslancem při OSN.

Lubomír Zaorálek

Lubomíra Zaorálka jsme vídali ve vysoké politice téměř 30 let. I on po loňských říjnových volbách z politiky nadobro zmizel. Přesunul se na akademickou půdu a přednáší o mezinárodních vztazích.

„Já se teď soustředím na svou novou roli. Jsem rád, že studenti na přednášky chodí. Já to současné vládě vůbec nezávidím, je potřeba nová energie,“ sdělil Zaorálek.

Jan Birke

Ze Sněmovny sice odešel, v politice ale zůstává, alespoň v té regionální. Jan Birke je náchodským starostou. „Osm let jsem seděl ve vysoké politice. Jste tam sám, hodně tam fouká, je tam zima a permanentně vás chtějí sestřelit. Nechybí mi to. Tady, když uděláte něco jako starosta, tak je to hned vidět, buď dostanete pochvalu, nebo sklidíte kritiku,“ uvedl Birke.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?
Senátní volby

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?

V Česku začalo v pátek ve 14:00 druhé kolo letošních senátních voleb. Lidé v nich rozhodnou nejen o 24 budoucích senátorech, ale také o míře posílení hnutí ANO v horní komoře. Voliči na Jihlavsku navíc určí, zda mandát obhájí Miloš Vystrčil (ODS) a bude tak moci zůstat v čele Senátu. Bez ohledu na výsledek voleb zůstane klubu ODS a TOP 09 jako nejpočetnějšímu právo nominovat šéfa horní komory a budou mít většinu v Senátu vládní frakce.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
16:43

Německo podle politických představitelů nikdy neuzná ruskou anexi ukrajinských území

16:32

Polsko odsuzuje připojení částí Ukrajiny k Rusku, vyzývá k další pomoci Kyjevu

16:16

Ukrajina žádá o vstup do NATO

16:03

Miloš Zeman odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Krizový plán EU: Snížíme spotřebu a zdaníme mimořádné zisky, schválili ministři

Členské země Evropské unie se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření. Dosažení politické dohody oznámilo české předsednictví v Radě EU.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Ruská raketa u Záporoží zasáhla humanitární konvoj. Zabila nejméně 25 lidí, čekali na příbuzné

Aktualizováno

Nejméně 25 lidí v pátek zahynulo a další desítky byly zraněny při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Oznámily to ukrajinské úřady, podle kterých útočili Rusové. Okupační správa Záporožské oblasti naopak uvedla, že za útokem stojí Kyjev. Zasažení civilisté podle gubernátora čekali ve frontě, aby z Ruskem okupovaného území odvezli své příbuzné. Okupační správa této oblasti následně uvedla, že za útokem stojí Kyjev.

Malé holčičky teď mají noční můry. Otcové zlobivek plísní šampiona, který se nevyspal

Co mají Novak Djokovič a Mathieu van der Poel společného? Oba jsou celosvětově známí sportovci, kteří by nejradši z paměti vymazali letošní výlet do Austrálie. Tenistovi přidělaly vrásky na obličeji zmatky s vízem, cyklistické personě zase dvě nezletilé dívky. K hotelovému incidentu, který nizozemskému závodníkovi znemožnil šance na vítězství na mistrovství světa, se vyjádřili otcové dvou narušitelek nočního klidu.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.