Hanba policii, gestapo! Stovky lidí v Teplicích protestovaly kvůli smrti Roma

Stovky lidí se v Teplicích sešly na pietním shromáždění k uctění památky Stanislava Tomáše, který nedávno zemřel krátce po policejním zásahu. Původně smuteční akci doprovázelo mnoho protestů proti jednání bezpečnostních složek.

Smutek, emoce, ale i vztek. Shromáždění, které se v Teplicích konalo k uctění památky nedávno zesnulého Roma Stanislava Tomáše, se proměnilo v jeden velký vášnivý protest proti jednání policie. Právě ji mnozí přítomní vinili ze smrti 46letého muže.

Policisté proti němu 19. června zakročili, protože ničil auta a byl agresivní. Následná pitva prokázala, že byl pod vlivem pervitinu a zemřel na selhání srdce.

To však protestující v Teplicích nepřesvědčilo. Byli si jistí, že za Tomášovo úmrtí mohl nepřiměřený zákrok bezpečnostních složek.

I proto se týden poté vybavili spoustou transparentů s nápisy Roma Lives Matter, ve zjevné narážce na smrt Afroameričana George Floyda z května 2020, za níž byl policista Derek Chauvin odsouzen k trestu odnětí svobody na 22,5 roku.

Floyd zemřel poté, co mu Chauvin při zatýkání devět a půl minuty klečel na krku, i když si zadržený muž stěžoval, že nemůže dýchat.

A demonstrující v Teplicích si byli jistí, že Tomášův osud se tomu Floydovu v mnohém podobá. I proto se z davu ozývaly výkřiky „Hanba policii! Gestapo! Brutální vražda! Nejsme draci, ale lidi!“

Akci do Dubské ulice, kde muž zemřel, svolalo občanské sdružení Konexe. U megafonu se postupně střídali různí řečníci včetně kněze, který pronesl modlitbu za zemřelého. Na akci přijeli Romové až z Brna, Ostravy, ale i ze Slovenska či Maďarska, zúčastnila se jí též sestra zemřelého Simona Tomášová.

Dav v průběhu sobotního odpoledne zpíval romskou hymnu, po několika hodinách se přesunul k nejbližší policejní stanici, kde hlasitě vyzýval k zastavení rasismu a poprav. Budovu pro jistotu hlídali těžkoodděnci, k žádnému zásadnějšímu konfliktu však nedošlo, lidé se kolem půl čtvrté začali rozcházet.

Jejich shromáždění policie monitorovala od samého začátku, v průběhu času kvůli bezpečnosti uzavřela příjezdové cesty k místu konání. Demonstrující na to reagovali podrážděně, směrem k ní opakovaně vykřikovali třeba: „Pojďte nás zabít!“

Policejní verze týden staré události zní nicméně celkem jasně: Hlídka v Teplicích zasahovala kvůli potyčce dvou mužů, kteří poškozovali cizí auta. Když přijela na místo, ležel jeden z mužů na zemi a měl zjevná zranění. Jakmile se k němu policisté přiblížili, začal být agresivní a napadl je. Policisté použili donucovací prostředky a přivolali sanitku, ve voze záchranáři zahájili resuscitaci, lékař v nemocnici zhruba o 15 minut později konstatoval smrt šestačtyřicetiletého muže.

Zástupci ústeckého krajského policejního ředitelství ve čtvrtek řekli, že donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku, odpovídaly intenzitě útoku.

Zasahujících policistů se kromě policejního prezidenta Jana Švejdara zastal premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin, a nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení.

K důslednému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. Podle rady jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek. Policejním zásahem se hodlá zabývat i zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. Výroky Babiše a Hamáčka kritizovali občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, podle nich podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování.

Šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose označil zásah české policie v Teplicích za nelidský, odporný a brutální.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:37

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

22:44

Americký ministr zahraničí: Pseudoreferenda nemohou odrážet vůli Ukrajinců

22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.