Hnutí Praha sobě a Piráti jsou stabilní, tvrdí Hřib. Nepříjemná zpráva, kontrovala Marvanová

Vznikne v Praze většinová koalice na vládním půdorysu? Zatím k tomu vyjednávání nesměřuje. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v pořadu 360° zdůraznil, že Aliance stability, kterou vytvořili s Prahou sobě, je stabilní. Prohlášení však nepotěšilo radní Hanu Kordovou Marvanovou (ODS), označilo ho za nepříjemné.

V médiích kolovala informace, že by se Piráti do týdne mohli rozhodnout, zda by vstoupili do pražské koalice bez Prahy sobě. To však Hřib označil za nedorozumění. „Byla to reakce na otázku, jak se postavíme k výzvě od Spolu, abychom šli do koalice samostatně. Výzvou se zabýváme. Mohu ale konstatovat, že usnesení stále není odhlasované a dokončené,“ podotkl primátor.

Doplnil, že ale vidí, že většina klubu usnesení podpořila. „Usnesení zní, že jsme součástí Aliance stability. Chceme, aby nás ostatní respektovali a měli jsme vzájemný respekt jako základ férové spolupráce. Sami jsme byli ochotni dělat ústupek, a tak očekáváme kompromis i od ostatních,“ dodal a souhlasil s tím, že spojení s Prahou sobě je stabilní „jako jeden muž“.

Prohlášení však nepotěšilo Marvanovou. „Mám informace od vyjednavačů, které korespondovali s médii, a to, že během týdne budou Piráti diskutovat, a pak bude jasněji. Pokud má pan primátor výsledky, nebo je už skoro hlasování hotové, tak je překvapující. Pro nás je to nepříjemná zpráva,“ reagovala.

Co brání vzniku koalice?

Podotkla, že měla naději, že snad brzy vznikne většinová koalice v Praze na vládním půdorysu. „Nevím, jaké jsou překážky většinové koalice. Jsou tam demokratické strany – Spolu, STAN a Piráti. První dva jmenovaní souhlasí, co brání Pirátům nevím ani já, ani vyjednavači,“ pokračovala. Hřib odpověděl jednoznačně: „Je to neochota Spolu zasednout k jednacímu stolu. Ve vyjednávání je hlavním hráčem Spolu. Představení je sice zdlouhavé, ale my nic nezdržujeme.“

Marvanová však mínila, že nesouhlasí s tím, aby se Spolu pouze přidalo ke koalici, kde již nyní existuje. „Je to paradox. Vím, jak fungovala rada, a nebyla jsem spokojená. Praha sobě a Piráti nás přehlasovávali a válcovali, znemožňovali nám dodržovat některé body našeho programu. Pražané tím, jak volili, oznámili, že si přejí změnu. Pokud by se ale Spolu přidalo k Alianci stability, ke změně by nedošlo,“ doplnila.

Marvanová: Jste bezmocný

Kromě povolebního vyjednávaní se však hosté v pořadu 360° vyjádřili i ke kauze kolem dopravního podniku Prahy (DPP). Hřib 8. listopadu vyzval generálního ředitele DPP Petra Witowského, aby odstoupil z pozice předsedy představenstva a ředitele kvůli nákupu informačních obrazovek.

„Obrazovky mohl koupit levněji. Witowski rezignaci odmítl, situaci tak bude řešit dozorčí rada,“ uvedl. Marvanová následně zdůraznila, že odstoupení ředitele DPP požadovala už v lednu 2020. „V té době se ukázalo, že bez vědomí dozorčí rady a tehdy ještě rady města uzavřel podnik zakázku za 15 miliard bez výběrového řízení,“ podotkla.

Následně dodala, že Hřib je bezmocný. „Vidíte to, s Prahou sobě jste bezmocný. Witowski podepsal předraženou zakázku a vy ho jen bezmocně vyzvete k odstoupení, protože ho tam drží Praha sobě, která ovládá DPP. Aliance stability znamená stabilitu současného vedení podniku,“ uzavřela.

Tagy: