Jak chránit úspory před inflací? Podívejte se na nejvýhodnější spořicí účty v Česku

Ilustrační foto

Boj s inflací

S ochranou peněz proti vysoké inflaci si láme hlavu řada lidí už několik měsíců. Banky proto nabízejí řadu produktů, které přinášejí i různé míry rizika. Jedním z nejbezpečnějších jsou spořicí účty, které konzervativně chrání úspory běžných střadatelů. Banky nabízejí nejlepší úroky okolo šesti procent. Lidé ale mohou očekávat, že příznivá nabídka na trhu nebude dlouho trvat. Úrokové sazby se totiž kvůli klesající inflaci snižují například na termínovaných vkladech.

Spořicí účty jsou mezi Čechy velmi oblíbené. Podle průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank je využívá šest z deseti tuzemských spotřebitelů. V současné době ale ani nejvyšší nastavená úroková sazba nepomůže porazit růst spotřebitelských cen. Meziroční inflace je totiž podle dat Českého statistického úřadu 8,8 procenta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pavel osobně prověří archivy ohledně Fremra. O jmenování rozhodne, až je prostuduje

Srovnání spořicích účtů, které mají úrokovou sazbu 5,50 % a vyšší:

Banka Úrok Podmínky
VÚB banka 6,15 %
Max Banka 6,01 %
UniCredit Bank 6 % Pro dosažení úroku je nutné nejméně 3x měsíčně zaplatit kartou. Úrok se u vkladu nad 2 miliony korun snižuje na 3 %.
Trinity Bank 5,68 % U vkladu nad 500 tisíc korun se úrok snižuje na 4,08 %.
Creditas 5,60 % Úrok se u vkladu nad 500 tisíc korun snižuje na 3,10 %.
Raiffeisen Bank 5,50 % Úrok na vklad do 500 tisíc korun. Nutné za měsíc zaplatit 3x kartou.
Fio banka 5,50 % Úrok na vklad do 200 tisíc korun
mBank 5,50 % Úrok na vklad do 100 tisíc korun.

Nejvyšší úrokovou sazbu má nastavenou slovenská pobočka Všeobecné úverové banky. Pro klienty nabízí 6,15 procent. Podmínkou je potvrzení o daňovém domicilu, o které je nutné požádat u českého finančního úřadu za poplatek 100 korun. A to z důvodu, že se jedná o banku působící na Slovensku. Pokud tak klient neučiní bude mu vklad úročen srážkovou daní ve výši 19 procent.

Zákazníky láká také Max Banka, která nabízí úrok 6,01 procenta. Banka vznikla z nedávno zaniklé Expobank a spořicí účet je stále marketingovým lákadlem. Úroková sazba 6,01 procenta se totiž vztahuje na celý vklad.

Sazbu na šesti procentech nabízí i UniCredit Bank, která ale má pro vedení spořicího účtu podmínky. Zájemce o vysoký úrok musí zaplatit nejméně třikrát měsíčně kartou a vklad je do výše dvou milionů korun. Platí to pro účty Start, Open nebo Top, které jsou otevřeny po 1. červenci letošního roku.

Ostatní banky nabízejí úrokové sazby pod šesti procenty. Čtvrtou nejvyšší vykazuje Trinity Bank s 5,68 procenta. Podmínkou je ale vklad do 500 tisíc korun. Někteří lidé mohou stále mít ale u této banky vyšší úrok. Trinity Bank totiž nabízela do 30. června ve speciální akci úrok 6,08 procenta.

Spořicí účty nejspíš čeká snižování úroků

Banky budou v brzké době nejspíš nuceny úroky snižovat. Může za to klesající inflace, která je už pod devíti procenty. Přistoupila k tomu již J&T Banka, která od poloviny září sníží úroky na nových termínovaných vkladech s délkou trvání od jednoho roku. Za vklad na jeden rok se snižuje úrok z 6,25 procenta na 6,20 procenta.

Podobná strategie se očekává i u spořicích účtů. „Pokud nebude mimořádná nabídka, která by lákala nové klienty, nelze očekávat výrazné zvyšování úroků. Banky si mohou ukládat peníze u České národní banky za sedm procent. Pokud jsou nabídky převyšující šest procent, pro banku samotnou už nezbývá příliš velký prostor,“ řekl dříve pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Tagy:
Česká národní banka Český statistický úřad úroková sazba úrok inflace Raiffeisenbank TRINITY BANK a.s. NMS Market Research UniCredit Všeobecná úverová banka