Koalice mluvily o škrtech. Plánují ale nové ministry, diví se politolog Jelínek

Největším překvapením pro politologa Lukáše Jelínka je po jednání koalic a rozdělení resortů přírůstek tří ministerských postů. „Byť to jsou resorty, které jsme zde v minulosti měli a své ministry si zaslouží. Předáci pětikoalice však do kampaně vstupovali s vyjednáváním o škrtech ve státní správě. Ta se nyní bude rozrůstat,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS. Nově by měli fungovat ministři pro evropské záležitosti, legislativu a vědu – všichni jako ministři bez portfeje, sídlit tak budou na Úřadu vlády.

Celkem si koalice rozdělí 18 resortů, z toho tři připadnou Pirátům a čtyři Starostům a nezávislým. To však pro Jelínka nebylo takovým překvapením. „Překvapilo mě, že přibydou tři ministři, byť se jedná o resorty, které jsme zde už v minulosti měli. Jak legislativu, tak vědu a výzkum či evropské záležitosti. Tyto oblasti si ministry zaslouží,“ komentoval expert, který je spjatý s ČSSD.

Háček však vidí jinde. „Předáci pětikoalice vstupovali do kampaně s vyjednáváním o škrtání ve státní správě. Nyní se ale bude rozrůstat, i ony budou mít svůj obslužný aparát,“ podotkl. Žádné další novinky podle něj vyjednávání nepřineslo.

Politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy upozornil, že ministři bez portfeje mají tu výhodu, že se nezakládá nový úřad. Koalice si tak podle něj požadavky na úsporu obhájí. „Tyto posty jsou výhodné i proto, poněvadž ‚rozesadit‘ kandidáty pěti stran do vládních funkcí není snadná věc,“ dodal.

„Dalo se čekat, že Piráti budou chtít tři ministry, jak na tom byli dohodnuti s partnery ze STAN. Ti budou mít čtyři ministerské posty, aby se docenila síla jejich poslaneckého klubu. Stejně tak není překvapivé, jak se rozdělily silové resorty mezi ODS a STAN,“ pokračoval Jelínek.

Ministerstvo financí by tak mělo být pod stranou, která bude mít premiéra. Ministerstvo vnitra pak obslouží strana, která je v rámci koaličního tábora druhou nejsilnější stranou. Dramatickou situací by však mohlo být celostátní pirátské fórum, kde bude mít stranický orgán hlavní slovo, upozorňuje Jelínek. Výsledek bude podle něj záhadou do posledního okamžiku.

Nejde jen o jednu stranu

„Pro Pirátskou stranu není šťastné být ve vládě s pouhými čtyřmi poslanci, hrát roli levicového okraje a při střetech s koaličními partnery prohrávat. Proto ani neaspirovali na křeslo ministra práce a sociálních věcí,“ myslí si Jelínek.

Mlejnek dodal, že Piráti svými voliči přispěli k celkovému výsledku koalice PirSTAN. „A to zhruba polovinou hlasů. Z tohoto hlediska mají na ministerstva nárok, avšak početně slabý poslanecký klub bude vždy nad legitimitou takového přídělu klást velký otazník,“ poznamenal.

Jelínek následně doplnil, že jde o podanou ruku a slovo Starostů, že do vlády půjdou spolu a změní po Babišovi politiku. „Piráti budou zvažovat všechna pro a proti. Někteří Piráti zřejmě nechali uniknout analýzu, kterou si strana nechala udělat po volbách. Chtěli udělat dusno mezi partnery, což se jim podařilo. Jednání tak bude dramatické a atmosféra vzrušená,“ doplnil.

Na druhé straně už by mohly emoce po volbách částečně vyprchat. „Měli by postupovat racionálněji. Nejde jen o jednu stranu nebo koalici, ale o stabilitu celé vznikající vlády. Pokud by vláda, která by měla mít 108 křesel, byla nestabilní, ať má raději jen 104 křesel a Piráti nechť si vyrovnají své věci někde v opozičních lavicích,“ uzavřel Jelínek.

Tagy:
Andrej Babiš jednání ODS ČSSD CNN Prima NEWS komentátor Česká pirátská strana koalice politolog Lukáš Jelínek Starostové a nezávislí vláda koaliční smlouva ministerstvo křeslo koalice Spolu Petr Kamberský Piráti a Starostové Úřad vlády České republiky