Kalousek: Podporu v podnikání dostanou jen ti, kdo byli na svatbě v Čapím hnízdě

Miroslav Kalousek

Vláda si prosadila asi o 100 miliard více, než na co má nárok, tvrdí o návrhu rozpočtového schodku poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09). Programu na podporu podnikání říká COVID-svatba – neboli kdo byl na svatbě v Čapím hnízdě, ten něco dostane, kdo tam nebyl, na toho nic nezbude. Jan Řehounek (ANO) mu oponuje, že nelze čekat, že vláda během sedmi dnů připraví položkový rozpočet, kde určí, na co přesně půjde každá koruna. Oba politici debatovali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Vládní návrh na zvýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun prošel v úterý Sněmovnou do druhého čtení. Opozice neuspěla se svým návrhem vrátit návrh vládě k přepracování. Kritizovala ho, že je „projídací a chybí mu koncept“. Nyní návrh dostane k projednání rozpočtový výbor a do poloviny července by mělo dojít na závěrečné čtení.

„Z mého pohledu ta změna měla přijít později, předkládání takového deficitu je předčasné a mělo se počkat na výsledky prvního pololetí tohoto roku,“ uvedla na úvod pořadu 360° Pavlíny Wolfové ekonomka Danuše Nerudová z Mendelovy univerzity v Brně.

Z krize se musíme chytře proinvestovat

Ekonomka se domnívá, že návrh není úplně transparentní a jeho součástí by navíc měla být hospodářská strategie státu, návrh střednědobého výhledu v optimistické či pesimistické variantě. Měl by obsahovat potřebné studie dopadů či garance, že v příštím roce proběhnou strukturální reformy daňového či důchodového systému.

„Z krize je potřeba se proinvestovat tak, že nebudeme peníze lít pouze do betonu,“ dodala a jako příklady uvedla stavby vysokorychlostních železnic, investice do nanotechnologií, biotechnologií či chytrých měst.

Jan Řehounek z hnutí ANO je přesvědčen, že se jedná již o poslední navýšení deficitu. I z toho důvodu byl podle něj koncipován tak, aby pokryl i možné neočekávané výdaje.

Podobně se nejprve vyjádřil i Miroslav Kalousek z opoziční TOP 09: „Pravděpodobně ano, protože to, co si vláda prosadila, je asi o 100 miliard víc, než na co měla nárok,“ což podle něj znamená, že si udělala obrovský polštář. Tvrdí, že podle jeho odhadů výdaje, které si vláda „nezodpovědně prosadila také nezodpovědně vydá“. Na závěr Kalousek dospěl k tomu, že deficit může být klidně až 600 miliard.

Program na podporu podnikání jako COVID-svatba?

Co se týká transparentnosti rozpočtu, podle Kalouska ani doplněný návrh není jasnější. „Vláda předložila jakési specifikace, které žádnými specifikacemi vlastně nejsou,“ uvedl.

„Samozřejmě nemůžeme čekat, že vláda během sedmi dnů připraví položkový rozpočet, na co přesně půjde každá koruna,“ reagoval Řehounek, který předtím uvedl, že nevidí nic, co by v rámci navýšení deficitu bylo špatnou investicí. Ať už jde o program Antivirus, kompenzace pro obce, kompenzační bonus pro OSVČ či „eseróčka“.

„Já tomu desetimiliardovému programu na podporu podnikání říkám COVID-svatba. Kdo byl na svatbě na Čapím hnízdě, ten něco dostane, kdo nebyl na svatbě na Čapím hnízdě, ten nic nedostane,“ uvedl Kalousek.

„Jsem ochoten akceptovat slova pana kolegy, že se z krize můžeme proinvestovat,“ sdělil Miroslav Kalousek. Poukázal však na to, že se musí jednat o chytré proinvestování a chytré investice, a ne o „tupé prodotování dotacemi pro kamarády“.  „To, co vláda dělá, nás nemůže dostat z krize, ale může nás dostat do dluhové pasti,“ dodal.

Tagy: