Kolář: Putina jsme vychovali, vykrmili jsme si čerta. Pokud ho nezastavíme, pánbůh s námi

Ruského prezidenta Vladimira Putina západní státy pouštěly dál a dál, vychovali jsme si ho, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové bývalý velvyslanec v USA a v Rusku Petr Kolář. Podle něj si Západ „vychoval čerta“. Kolář se obává se, co se stane, pokud se Putina nepodaří zastavit.

„Vykrmili jsme si čerta. Evropská unie vytvořila špatnou politiku, když rozpoutala tak velký byznys s Ruskem. Putin si to vyhodnotil tak, že se může dopustit toho, co dělá. Pouštěli jsme si ho dál a dál, vychovali jsme si ho. A pokud ho nezastavíme, tak pánbůh s námi,“ varoval v Partii Petr Kolář.

Podle něj je šéf Kremlu tyran, který je konzistentní ve své politice. „Myslí si, že bez Ukrajiny nemůže být velmoc. Problém je v tom, že jsme to nechtěli vidět. My, kteří jsme to viděli, jsme byli považováni za válečné štváče,“ uvedl bývalý velvyslanec v USA a Rusku.

Zdůraznil, že když mu bude Západ ustupovat, vymstí se to. Podle Koláře má ale ruský prezident jednu velkou zásluhu. „Probral nás, semknul nás a dal nám studenou sprchu. Tento šok bychom měli přetavit v příležitost,“ vyzval s tím, že bychom ale na Rusko neměli útočit.

Pokud Západ Putina nezastaví, podle Koláře jsou na řadě pobaltské země. „Pak je tady telefonát mezi Lukašenkem a Putinem, kdy Lukašenko vyjádřil přání, že chce mít přístup k Baltu. Kudy se tam dostane? Důsledkem této války, až Putina porazíme, by mělo být to, že je vypráskáme z Kaliningradu,“ apeloval Kolář.

Naší ústupčivostí Putina vykrmujeme, jeho apetit roste

Mezi ruskými důstojníky je podle bývalého velvyslance mnoho zoufalých lidí. „Hledají cestu, jak z toho ven. Když se přidají na naši stranu, měli bychom jim nabízet beztrestnost. Musíme k nim správnými kanály dopravit správné informace, že když pomůžou, mohou se pak s jinou identitou těšit pokojnému stáří,“ navrhl a vyzval: „Dělejme všechno pro to, ať toho zlosyna a ďábla zastavíme včas. Protože se nezastaví. Naší ústupčivostí ho vykrmujeme. Za Hitlera to bylo to samé. Když ustupujete zlu, apetit roste a bytní,“ varoval Kolář v Partii.

Podle generálmajora a bývalého velitele vzdušných sil Armády České republiky Jiřího Vernera je šéf Kremlu „úplně mimo“. „Netuší, co se děje na bojišti. Bůhví, jestli má správné informace,“ pochyboval. Zároveň zdůraznil, že je pro něj velkým zklamáním, jak Rusové vedou boj. „Nezvládají to. Vojáci jsou evidentně zmatení, nemají jasné pokyny ani velení. Díky tomu je ukrajinská armáda schopná se bránit. Teď je otázkou, kolik jí zbývá z techniky,“ podotkl generálmajor a nastínil nejhorší scénář války.

„Jaderné zbraně byly od druhé světové války odstrašujícím faktorem. Pokud by se s nimi začalo válčit, tak je to nepřípustné. Doufám, že diplomacie bude silnější než šílenec na druhé straně,“ doufá Verner.

Ať naši piloti bráni ukrajinský vzdušný prostor

Podle Koláře by bylo nejlepší, kdyby zbraně položili sami Rusové. „V této válce hrají klíčovou roli informace. Koneckonců propaganda je důležitou zbraní. Musíme dostat informace mezi Rusy. Ti brzy začnou pociťovat dopady ekonomických sankcí. Je bizarní, když stojí fronty v IKEA, aby si naposledy nakoupili, a přitom stále stojí za Putinem. Rusko je země plná rozporů a protikladů,“ podotkl s tím, že NATO by se podle něj mělo dohodnout, aby naši piloti mohli bránit ukrajinský vzdušný prostor. „Nechci vyzývat k válce, chci vyzývat k obraně Ukrajiny, dodal.

Válka na Ukrajině trvá už 11 dnů, Rusko zahájilo invazi 24. února. Na Ukrajině umírají každý den stovky vojáků, ale i civilistů. Ruské jednotky se v současné době soustředí hlavně na obklíčení Kyjeva, Charkova a Mykolajiva. Vojáci v sobotu zdevastovali město Borodjanka, které se nachází necelých 60 kilometrů severozápadně od Kyjeva. Do hlavního města se snaží prchnout obyvatelé Irpině, která je aktuálně tvrdě ostřelována.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci
Ukrajina

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:36

Turecku může podle Erdogana důvěřovat Rusko i Ukrajina

20:49

Sergej Šojgu by se měl zastřelit, vyřizuje představitel ruské okupační správy v Chersonu

20:01

Válka na Ukrajině podle Macrona skončí mírem za podmínek určených Ukrajinci

18:52

Evropská unie schválila rozšíření protiruských sankcí

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Katarský emír předčasně odletěl z Prahy. Brusel neodsouhlasil jeho účast na summitu

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka, potvrdil ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Důvodem podle něj bylo, že Brusel neodsouhlasil, aby se emír stal účastníkem čtvrtečního neformálního summitu evropských zemí v Praze. Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna. Velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký pak uvedl, že emír odletěl spokojený a podstatná část delegace v Praze zůstává.