Kovanda: Fialova vláda bude bohatým platit vytápění bazénů. Pomůžeme všem, opáčil Křeček

Koncepce úsporného energetického tarifu je špatná. Stát by neměl pomáhat bohatým vrstvám s vytápěním bazénů. Tak kritizoval vládní plán na pomoc s energetickou krizí v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. S tím ovšem nesouhlasí poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. „Musíme pomoci i střední třídě. Miliardářů zas není tolik,“ vysvětloval hlavní ekonom BHS.

„Vláda nezvládla komunikaci. Vyvolala dojem, že těch 16 tisíc korun bude vyplaceno už v této podzimní sezóně. Nyní se dozvídáme, že suma bude rozdělena do dvou let. Lidé sice peníze nakonec dostanou, ale ti, kteří očekávali, že jim bude pomoženo v blížícím se podzimním čase, tak zpláčou nad výdělkem. Dostanou jen osmkrát méně, zhruba 2 000 až 2 500 korun. Pomoc je v základu špatná a nemění nic,“ zhodnotil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Na takzvaný úsporný tarif, který má pomoci domácnostem snížit účty za energie, půjde letos čtvrtina z celkově schválené podpory 66 miliard korun. Slibované podpory až 16 tisíc korun se tak domácnosti nedočkají letos. Zbytek vláda slibuje v rámci této topné sezony příští rok.

„Základní problém spočívá v tom, že topná sezona zasahuje do konce letošního roku a začátku příštího roku. Peníze se budou vyplácet ze dvou státních rozpočtů. Dominantně z rozpočtu na příští rok. Bohužel zdroje jsou omezené. Chtěli bychom pomáhat víc, ale nemůžeme dávat peníze, které na to nejsou vyčleněné. Těch 66 miliard je velká pomoc rodinám a pocítí ji každý,“ argumentoval premiérův poradce Štěpán Křeček s tím, že slevu až 16 tisíc korun domácnosti zaznamenají hlavně v závěrečném vyúčtování. To ale přijde až později a pro některé rodiny už může být pozdě.

Házení peněz do černé díry

Kovanda v rámci kritiky vládní pomoci také překvapil názorem, že 66 miliard je zbytečně vysoká částka. „Pomoc dostanou i miliardáři. Je totiž koncipována plošně. Pokud se ještě něco nezmění. Uměl bych si představit nižší částku a lépe zacílenou, řekněme na 20 až 25 procent nejpotřebnějších domácností. Není důvod, aby zajištěné domácnosti dostávaly od státu 8 až 16 tisíc na energie. Je to házení peněz do černé díry,“ vysvětlil. Podle něj měla Fialova vláda osm měsíců na to, aby přišla se strategií adresné pomoci. „Proto nerozumím tomu, proč je tato pomoc plošná. Dává peníze lidem, kteří je absolutně nepotřebují,“ doplnil ekonom.

S tím však Křeček nesouhlasí. Podle něj je „situace naprosto vážná a zasahuje i střední třídu“. „Musíme pomoci i střední třídě. Miliardářů zas není tolik. Každé domácnosti bude uhrazena část spotřeby podle toho, jaké mají tarify. Bohaté domácnosti, které vytápí bazény a mají vyšší spotřebu, budou mít uhrazenou jen malou část z celkové spotřeby. Naopak domácnosti, které mají málo spotřebičů a žijí skromně, těm částka pomůže výraznou část spotřeby umořit,“ vysvětlil Křeček princip úsporného tarifu.

„Tak stát bude pomáhat super bohatým rodinám s vytápěním bazénů? Doufám, že to politici ještě změní. Vždyť to byla Fialova vláda, která říkala, že je třeba pomáhat adresně, a všichni ekonomové se na tom shodli. Proto teď nerozumím tomu, proč se vláda od tohoto rozhodnutí odchyluje a kopíruje Babišovu vládu,“ trval na svém Kovanda.

„Pomoc by měla být nižší a lépe zacílená. Nemá smysl pomáhat bohatým lidem. Netvařme se, že je konec světa. Bohatí to utáhnout. Je třeba pomoci potřebným. Pracující chudobě. Tito lidé na podzim a v příštím roce pocítí velký náraz na své peněženky. Kdyby stát nepomáhal bohatým vrstvám s vytápěním bazénů, mohl dát těmto lidem daleko více,“ uzavřel ekonom Trinity Bank.

Úsporný tarif bude mít podobu dotace ze státního rozpočtu určené dodavatelům energií, kteří pak o tuto dotaci sníží domácnostem platby. Podpora se má týkat i domácností s domovními kotelnami a dálkově dodávaným teplem. Platby sníží také odpuštění poplatku za podporované zdroje. Novelu energetického zákona už i podepsal prezident Miloš Zeman, v účinnost má vstoupit den po svém vyhlášení ve Sbírce zákonů. Podrobnosti, například výši příspěvku, vláda stanoví svým nařízením.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví
Politika

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:30

V německé Geře demonstrovalo proti vládě a válce na Ukrajině až 10 tisíc lidí

19:44

Představitel Pentagonu: Ukrajina se zdá být na dobré cestě k dosažení svých bojových cílů.

19:32

Společnost pro výzkum veřejného mínění Rating Group sídlící v Kyjevě uvedla, že v bleskovém průzkumu mezi dvěma tisíci respondenty se 83 procent z nich vyslovilo pro vstup Ukrajiny do NATO

18:50

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranicích s Ruskem plot

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Domácí zpravodajství

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.