reklama

Maříková: Vláda lidem ohledně covidu vysloveně lže. Philipp nesouhlasí a odkazuje na vědce

Vláda lidem vysloveně lže. Slibovala například, že dvě dávky očkování budou definitivní tečkou za pandemií, obula se do končícího kabinetu poslankyně Karla Maříková z SPD. Vládu v demisi paradoxně v pořadu 360° na CNN Prima NEWS hájil lidovec Tom Philipp. Podle něj se vycházelo z vědeckých poznatků, které byly v té době k dispozici.

reklama

Experti často upozorňují, že nedostatek důvěry lidí ve vládu a její opatření řešení pandemie značně komplikuje. Podle Karly Maříkové z SPD ale vláda vědomě lidem lhala. „Důvěra společnosti je velmi podlomena opatřeními. Lidem se vyloženě lže. Říkalo se jim, že očkováním se udělá tečka za koronavirem a vláda si i tento slogan vybrala. Vidíme, že je tu třetí dávka a mluví se i o čtvrté dávce,“ poukazovala poslankyně na vládní kampaň „Udělejme tečku za koronavirem“.

„Lidem se slibovalo, že když se naočkují, bude to pro ně definitivní. Slyším řadu lidí, kteří si nechali dvě dávky aplikovat, a říkají, že na třetí nepůjdou. Důvěra je podlomena proto, že opatření jsou nelogická a lidé nejsou hloupí. Lidé za tím vidí nějaké jiné zájmy,“ dodala Maříková.

Poslanec a lékař Tom Philipp je ale jiného názoru. „Chtěl bych říct, že si nemyslím, že by se lidem lhalo. Vycházelo se z určitých vědeckých poznatků, které jsme měli k dispozici. Díky tomu se myslelo, že dvě dávky vakcíny budou stačit. Teď se ukázalo, že imunita po 6 měsících klesá a musí být podána posilující dávka. Dnes se musí maximálně tlačit na to, aby třetí dávky byly podány co nejrychleji a co největšímu množství lidí,“ oponoval.

V otázce rozvolňování nebo zpřísňování stávajících opatření se nejpozitivněji k možnému uvolnění stavěl právě Philipp, který zmiňoval možnost znovuotevření vánočních trhů. To poslanec za ANO Julius Špičák má více než o rozvolňování starost o nemocniční péči a plánované výkony, které se v řadě případů musejí odkládat.

„Nemyslím si, že dojde k rozvolnění nebo dalším restrikcím. Skrytým problémem je nebezpečí omezení péče, která bude dlouhodobě mít velmi významné důsledky,“ varoval.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce
Reportáž

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Vláda rozhodla o změnách v testování. Na koho se výjimka bude vztahovat?

Lidé v izolaci se po pozitivním PCR testu na koronavirus nebudou muset 30 dní testovat v zaměstnání či škole nebo jít do karantény, a to ani po rizikovém kontaktu. Změnu schválila vláda premiéra Petra Fialy (ODS), premiér to řekl na tiskové konferenci. V praxi se stávalo, že lidé, kteří se vraceli do práce po pětidenní izolaci, měli pozitivní antigenní test. Ten znamenal dalších pět dní karantény.

Zeman si při ceremoniálu rýpl do rektora JAMU. Kvůli hrám o Ovčáčkovi mu nepodal ruku

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval jedenáct nových rektorů vysokých škol. Letošní akce na Pražském hradě si však získala větší pozornost než dřívější v předešlých letech. Nový rektor Mendelovy univerzity Vojtěch Adam už nyní čelí výzvám k rezignaci. A přímo během ceremoniálu zaujal sám Zeman, když jako jedinému nepodal ruku novému rektorovi Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Petru Michálkovi. Ten totiž napsal sérii satirických her o Zemanově mluvčím Jiřím Ovčáčkovi.

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Známý moderátor se ostře pustil i do Adele: Je rozmazlená primadona, stejně jako Meghan

Adele se proměnila v rozmazlenou primadonu, která jedná ve stylu Meghan Markleové: Co chce, to dostane. Těmito slovy okomentoval novinář Piers Morgan zpěvaččino rozhodnutí zrušit koncertní šňůru v Las Vegas jen několik hodin před jejím začátkem. Podle něj za tak razantním rozhodnutím nestála pandemie covidu, ale samotná zpěvačka, která se na vystoupení nepřipravila včas.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

reklama