Neckář o prodělané mrtvici: Strachoval jsem se, co bude. Problémy s češtinou mám dodnes

Zpěváka Václava Neckáře v roce 2002 postihla mozková mrtvice, po které zapomněl texty ke svým písním a musel se znovu učit mluvit. V pořadu Povídej na CNN Prima NEWS uvedl, že se zdravotními následky bojuje dodnes.

Mrtvice zastihla 78letého hudebníka ve chvíli, když řídil auto. Spolu s ním se ve vozidle nacházel i jeho mladší bratr. „Zrovna jel po dálnici z Prahy do Litoměřic. Řídil v klidu. Já si četl noviny a akorát jsem se divil, proč nic neříká,“ uvedl v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Jan Neckář, který tehdy seděl vedle Václava na sedadle spolujezdce.

„Komentoval jsem různé politiky a čekal jsem na jeho reakci, ale žádná nepřišla. Když jsem se ho zeptal, odpověděl, že neví,“ vzpomíná na osudovou chvíli Jan.

Že se jedná o mrtvici, zjistili až následující den. „Hráli jsme v litoměřickém kulturním domě a já měl vyprávět vtipy. Nebyl jsem však schopen přečíst ani jednu větu. Režisér Jiří Adamec okamžitě poznal, v čem je problém a poslal nás s Honzou do nemocnice,“ popsal Václav Neckář, který nazpíval třeba píseň Stín katedrál či Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě.

V nemocnici jim potvrdili, že měl slavný hudebník mrtvici. Podle lékařů šlo o lehkou mozkovou příhodu, důsledek byl přesto vážný. „Nemohl jsem dát dohromady jedinou větu,“ svěřil se moderátorce Radce Červinkové. „Měl jsem z toho strach, protože jsem nevěděl, co budu dělat,“ doplnil zpěvák.

„Tehdy mě v Nemocnici Na Homolce navštívil Zdeněk Rytíř a říkal mi, že jsem zpíval německy, rusky a také anglicky, tak mi třeba v paměti něco zůstane. Ale bohužel tam nic nebylo, jen slepá kolej,“ řekl Václav Neckář. Kromě problémů s řečí měl také zpěvák problémy s pamětí. Zapomněl totiž texty ke svým písním.

Jeho praktická lékařka mu naštěstí našla dobrou logopedku, která ho tři čtvrtě roku učila, jak má správně tvořit věty. „Problém se zvratnými zájmeny či rody mám ale dodnes. Stejně tak i s držením vidličky v levé ruce,“ popsal následky mozkové příhody Václav. Oporou mu tehdy byla hlavně jeho rodina, zejména mladší bratr.

Bez čtečky by nemohl existovat

„Naštěstí ještě vidím a během vystoupení používám čtečku. Bez toho bych nemohl vůbec existovat. Na dlouhé proslovy a moderování mezi písničkami mám ale bráchu,“ doplnil. Lehké to nemá ani jeho bratr Jan. „Pro mě je to ještě těžší, protože nosím brýle a když si je na jevišti sundám, tak nic nevidím,“ zavtipkoval Jan.

V roce 2011 nazpíval Václav Neckář píseň Půlnoční, která ho opět vrátila na vrchol slávy. „Rezonance od lidí byla obrovská, napříč všemi generacemi,“ popsal Jan a doplnil, že na příští rok chystají spolu s bratrem turné. „Plánovali jsme ho minulý rok, ale to nám kvůli covidu nevyšlo a protože situace letos dopadla tak, jak dopadla, tak jsme všechny koncerty přeložili na příští rok,“ popsal Jan Neckář.

Václav a Jan Neckářovi v rozhovoru s Radkou Červinkovou v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS hovořili také o začátcích své kariéry či o tom, jak se natáčel videoklip k písni Půlnoční. Celý rozhovor najdete v úvodním videu.

Tagy: