Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nechal přednostně naočkovat proti koronaviru. Onemocnění COVID-19 přitom prodělal na přelomu ledna a února, tím pádem by měl mít protilátky stále ve svém těle. O očkování Metnar požádal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), který mu vyhověl. Vakcíny se dočkali i členové jeho ochranky.
Informaci o Metnarově očkování přinesl web iRozhlas.cz. Podle něj se k vakcíně dostal jen necelý týden poté, co o ni v dopise požádal ministra zdravotnictví Jana Blatného. Mluvčí resortu obrany Jan Pejšek uvedl, že Metnar coby záminku pro očkování využil svou plánovanou návštěvu Mali v západní Africe, kam má letět za českými vojáky.
Očkování se kromě Metnara dočkali i členové jeho ochranky. „Je naočkovaný nezbytný minimální počet lidí. Zatím nevíme o tom, že by měl někdo další očkování podstupovat. Je to hlavně cesta pana ministra,“ dodal pro iRozhlas.cz Pejšek.
Sám ministr přitom patří mezi lidi, kteří koronavirus v nedávné době prodělali. O tom, že je pozitivní, informoval na konci ledna a 8. února již hlásil, že se vrací do práce. Měl by tak být chráněn imunitou – ta je vědci odhadována alespoň na 90 dní.
Vakcínu dostala i Benešová s Tomanem
Kromě Metnara se k očkování dostalo několik dalších členů vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) byl oficiálně vůbec prvním českým občanem. Posléze si vakcínu nechal aplikovat i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Očkování proti koronaviru si zajistili ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéf resortu zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Benešová, které je 72 let, patří mezi občany, u nichž vakcinace aktuálně probíhá. Oproti tomu šedesátiletý Toman se měl podle mluvčího resortu zemědělství Vojtěcha Bílého nechat očkovat na základě doporučení svého lékaře s ohledem na svůj zdravotní stav.
Aktuálně se k očkování proti koronaviru mohou hlásit senioři nad 70 let, zdravotníci a příslušníci kritické infrastruktury. Následují lidé s chronickými zdravotními problémy – registrace budou otevřeny v příštím týdnu.