Rodina musí kvůli vysokým nákladům šetřit
Všeobecná drahota zasáhla chudé i bohatší obyvatele Česka. Většina z nás teď přemýšlí, jak snížit rodinný rozpočet a nechat si takzvanou železnou rezervu. Někteří se omezí v cestování, jiní v návštěvách restaurací. Podle ekonomů na dovolenou do zahraničí letos nevyrazí až o dvacet procent víc Čechů než v dobách předcovidových.
Petra a Helena. Obě žijí v Česku a obě pocítily současné zdražování. Každá má svůj recept, jak ušetřit. Petra, která žije v Holišově, se rozhodla, že letos s rodinou vynechá dovolenou u moře. „Nikam ani nepojedeme. Člověk si bude muset nechat nějaký peníze stranou, když by se něco doma rozbilo, nebo byly nečekaný výdaje. Začneme péct chleba, maminka už to praktikuje,“ uvedla pro CNN Prima NEWS.
Podle ekonomů letos na dovolenou do zahraničí nebude moct vyrazit až 40 procent českých domácností a to kvůli vysoké inflaci. Jde převážně o matky samoživitelky, seniory, ale také mladé rodiny s dětmi.
Paní Helena žije v Plzni a zase plánuje, že se výrazně omezí v návštěvách restaurací. Ještě před několika týdny si zašla zhruba třikrát v týdnu na polední menu, teď si bude vařit doma a na čas vynechá i nákupy oblečení. „Se vrátíme zpátky k tomu, co nás učili rodiče, že pokud chceme ušetřit, tak se musí víc vařit. A i to oblečení při tom lockdownu jsme se naučili, že nepotřebujeme tolik věcí,“ řekla zase Helena.
A jak omezit běžné náklady? Pokud řídíte auto, odborníci radí jezdit tzv. na spotřebu. Doma zbytečně nenechávat zapojené elektrické spotřebiče a ideálně pořídit úsporné žárovky. „Také lidé utrácí zbytečně za jídlo. Chodí nakupovat hladoví, vyplatí se jít nakupovat třeba ráno po snídani. Zbytečně vydá peníze za něco, co nepotřebuje. Lidé vyhodí ročně zhruba 57 kg jídla,“ vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda. I rozdělování jídla na menší porce prospěje nejen naší peněžence, ale také trávící soustavě.