Na co se po hrách v Pekingu nezapomene? Na bohyni Ester nebo zničené krasobruslařky

Zimní olympijské hry s pořadovým číslem 24 jsou minulostí. CNN Prima NEWS vám nabízí přehled událostí, na které se ve spojitosti s akcí v Pekingu jen tak nezapomene.

Hokejová bída a medailová chudoba

Začněme tím, co se stalo největším tématem v tuzemsku. Nejhorší výsledek hokejového národního týmu na olympijských hrách vůbec. Přestože není tajemstvím, jak se český hokej nachází v krizi, bylo celkové deváté místo velmi mrzutým výsledkem. Mančaft kolem kapitána Romana Červenky pořádně obstál jen ve skupinovém duelu s pozdějšími finalisty z Ruska.

Představení hokejistů tak nějak symbolizovalo, že akce v Pekingu celkově nepatřila mezi nejvydařenější olympiády české výpravy. Z Číny odlétá s jedním zlatem a jedním bronzem. Pouze v roce 1994 v norském Lillehammeru byla sbírka chudší – respektive nebyla žádná. V porovnání se sedmi kovy z Pchjongčchangu a osmi medailemi ze Soči si čeští fanoušci příliš radosti neužili.

Smůla Davidové

K dalším medailím každopádně nechybělo moc. A o tom ví dost zejména biatlonistka Markéta Davidová. Poslední minutý terč z celkových 20 ve vytrvalostním závodu ji stál zlato. Tuto psychicky náročnou záležitost rodačka z Jablonce nad Nisou ještě vstřebala dobře. Ale když později chybou na závěrečné položce v „masáku“ přišla o bronz, už se neubránila slzám.

Bohyně Ester a nestárnoucí Martina

Teď trochu veseleji. Je možné smutnit, že medailí nebylo tolik, kolik se předpokládalo. Ale zároveň se sluší opěvovat ženy, které se postaraly o to, že se česká výprava nevrací s prázdnou.

Ester Ledecká v posledních sezonách snowboard šetří a daleko usilovněji se věnuje alpskému lyžování. Ale v Pekingu ukázala, že v paralelním obřím slalomu na „prkně“ je stále nejlepší. Její cesta za zlatou medailí byla až na jedno zaváhání ve čtvrtfinále naprosto suverénní. Pak přesedlala na lyže a opět udivovala. Obhajoba zlata ze super-G v Pchjongčchangu byla nesmírně těžkou záležitostí a páté místo v superobřím slalomu na letošní olympiádě lze jen chválit, zvlášť když byla od bronzu vzdálená pouhých 13 setin. Parádní výkon předvedla i v kombinaci sjezdu a slalomu, ve které skončila čtvrtá. A to navíc se zraněním! Opět vyvolávala pocit, že je bohyně, která zvládne vše.

Druhou hrdinkou byla Martina Sáblíková. V této sezoně zatím spíše hledala formu, před olympiádou se navíc zranila při tréninku. Ale do Pekingu dorazila skvěle připravená. Medaile ze tří kilometrů unikla jen o kousek, na „pětce“ si nicméně vše vynahradila. Celkově sedmá olympijská medaile měla bronzový odstín. Sama 34letá Sáblíková podotkla, že pro ni má cenu zlata. Potvrdila status legendy.

Bankéři s košťaty a sympatické hokejistky

Noví miláčci fanoušků? Ledeckou a Sáblíkovou už zná každý mnoho let, ale hry v Pekingu posloužily pro to, aby si čeští diváci oblíbili tváře, které doposud příliš – nebo vůbec – neregistrovali. Díky manželům Zuzaně a Tomášovi Paulovým vypukla v tuzemsku curlingová mánie. Pár bankéřů donutil Čechy s nadšením poznávat pravidla sportu, který se možná na první pohled může zdát jako nepříliš záživný.

A sympatie si získaly také české hokejistky. Ženská reprezentace byla na největší sportovní akci vůbec poprvé a bavila. Škoda proher s Dánskem a Japonskem, které zapříčinily, že parta trenéra Tomáše Paciny musela ve čtvrtfinále hrát se silnými Američankami. Ale jména jako Klára Peslarová nebo Tereza Vanišová už nejsou v Česku anonymní.

Slovenské tažení vedené Slafkovským

Když vypadl tým Filipa Pešána, většina českých hokejových fanoušků stále měla komu fandit. Slovenský „nároďák“, který doposud nepřivezl z olympiád žádnou medaili, zažil v Pekingu turnaj snů. Už ve skupině ukázal, že nebude otloukánkem navzdory tomu, že v něm figurovali hráči z české extraligy a mnoho mladíků. Slováci si ve čtvrtfinále poradili na nájezdy s Američany, semifinále pak sice prohráli s pozdějšími šampiony z Finska, ale po souboji o bronz se Švédskem zažili velkou euforii.

Do velké míry se o senzační tažení postaral útočník Juraj Slafkovský. V pouhých 17 letech zapsal sedm branek a byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje.

Hrdina od dálniční policie

Olympijské hry jsou vždy bohaté na pozoruhodné příběhy. Jeden takový napsal rakouský lyžař Johannes Strolz. Před rokem dostal vyhazov z reprezentace. Aby si vydělal na závodění, vrátil se k dopravní policii, kde dřív pracoval. Nakonec se dostal do týmu pro akci v Pekingu a předvedl mocný sběr. Ke zlatu z kombinace a stříbru ze slalomu pak v neděli přidal nejcennější medaili z týmového paralelního obřího slalomu. Nikdo z rakouské výpravy nebyl úspěšnější.

Ztracený sdruženář

O story s daleko mrzutějším vyústěním se nechtěně postaral norský sdruženář Jarl Magnus Riiber. Po příletu do Pekingu strávil trojnásobný král Světového poháru a čtyřnásobný mistr světa kvůli pozitivnímu testu na covid 10 dní v izolaci. Přišel o souboj na středním můstku, ale do závodu na velkém se mohl zapojit. A jako by se na něm čas strávený ve vězení jménem „hotelový pokoj“ vůbec nepodepsal. Ve skokanské části kraloval, do běhu vyrážel s 44sekundovou rezervou.

Ale náskok byl tentam, když dezorientovaný Riiber na stadionu zabloudil a vjel do špatného koridoru. Po zabloudění nabral velkou ztrátu na čelo a cílem projel na osmém místě.

Trápení Shiffrinové

Ve zklamání by si mohl norský sdruženář notovat s hvězdou sjezdovek Mikaelou Shiffrinovou. Snad nikoho by před olympiádou nenapadlo, že se americké lyžařce nebude po skončení her houpat na krku ani jedna medaile. A ejhle, ono se tak stalo.

Šestinásobná mistryně světa a dvojnásobná olympijská šampionka se od začátku bojů v areálu v okresu Jen-čching trápila. V milovaném obřím slalomu skončila už v páté brance a nepostoupila tak do druhého kola. Stejně tak v klasickém slalomu. Užuž se zdálo, že to vyjde v kombinaci. Specialistka na technické disciplíny zajela výtečně sjezd, ale pak opět selhala ve slalomu.

„Ach, ach, nevím, jestli někdo tak obrovsky selhal při tolika příležitostech. To se možná nestalo v celé historii olympijských her,“ smutnila posléze. Zahnat pochmurnou náladu mohla ještě v nedělním týmovém paralelním obřím slalomu. Avšak znovu to „necinklo“.

Skoky v ocelárně a trefený kameraman

Vzhledem k praktické neexistenci přírodního sněhu v Pekingu neměli sportovci zrovna dvakrát velký pocit, že se nacházejí na zimní olympiádě. Ale ještě úplně jiný level zažívali akrobatičtí lyžaři a snowboardisté v disciplíně big air. Jejich soutěž byla umístěna do zcela neobvyklého prostředí zavřených oceláren. Skoky uprostřed věží a komínů vypadaly ikonicky.

Freestylová vystoupení – byť na jiném místě – pak přinesla velmi kuriózní okamžik. Fin Jon Sallinen v disciplíně Half Pipe ztratil kontrolu nad svým skokem a v polovině jízdy vyletěl přímo na kameramana pořizujícího unikátní záběry. Závod dokončil, ale pochopitelně dosáhl na mizerné skóre. Bral 18 bodů ze 100 možných.

Amok a emoce u ruských krasobruslařek

O velký rozruch se na olympiádě postaraly ruské krasobruslařky vedené trenérkou-pedantkou Eteri Tutberidzeovou. Teprve 15letá Kamila Valijevová měla v Pekingu sklízet pouze obdiv. V týmové soutěži dovedla ROV k triumfu, ovšem na následující dny by nejraději zapomněla. Světem se začala šířit zpráva, že při loňském domácím šampionátu v Petrohradu měla pozitivní dopingový test, když se v jejím těle objevil zakázaný trimetazidin. Vysvětlení právníků? Omylem užila léky na srdce určené pro jejího dědu.

Arbitráž CAS ji nakonec umožnila startovat v soutěži žen. Jenže mladičká závodnice byla děním rozhozená a ve volných jízdách sázela chybu za chybou. Absolutní favoritka na vítězství skončila čtvrtá. Topila se v slzách, do toho ji zmíněná Tutberidzeová hlasitě kritizovala za to, co všechno udělala špatně.

Aby toho nebylo málo, velké haló způsobila stříbrná Alexandra Trusová. Druhé místo nekvitovala a započala překvapivý výlev. „Každý má zlatou medaili, jenom já ne. Nenávidím vás, nenávidím tento sport. Už nikdy nevkročím na led. Tohle je neuvěřitelné,“ křičela poté, co za krajankou Ščerbakovovou zaostala o 4,22 bodu.

Zápas v respirátorech

Že hry v Pekingu budou vinou koronaviru „jiné“, bylo jasné dlouho dopředu. Ale že věc dojde tak daleko a uvidíme respirátory na sportovcích i ve chvíli, kdy soutěží? To nikdo nečekal, přesto se tak stalo. V hlavních rolích se objevily hokejistky Kanady a ROV. Jejich zápas ve skupině byl opožděn, protože ve stanovený čas byly na ledě připraveny jen Rusky. Kanaďanky se k nim odmítly připojit kvůli tomu, že neměly od ruského týmu výsledky testů na covid.

O hodinu později se na led vrátily už oba týmy a všechny hokejistky měly „zamaskované“ obličeje. Kanaďanky nakonec vyhrály suverénně 6:1.

Kolapsy biatlonistek

Stíhací závod biatlonistek měla Norka Ingrid Tandrevoldová rozjetý výtečně. Ještě dlouho po poslední střelbě se zdálo, že ji medaile nemine. Jenže 300 metrů před cílem přišel kolaps. Jen s velkými obtížemi se vydala dál, víc na lyžích šla a ploužila se, než aby jela. Nakonec se došourala až do finiše, tam vyčerpaně spadla na zem. To, že nakonec skončila až 14., bylo vedlejší. Na pomoc jí přispěchala nejprve Francouzka Julia Simonová. Vzápětí k ní dorazila vítězná Marte Olsbuová-Röiselandová a pak další členové norského týmu i zdravotníci. Lékaři jí doporučili, aby už na olympijských hrách nestartovala.

Jen o pár dní později přišel další kolaps v biatlonovém světě. Pro švýcarskou ženskou štafetu skončil závod ještě před první předávkou. Irene Cadurischová byla po první střelbě na posledním místě, nezpůsobila to však dvě dobíjení, ale zdravotní potíže. Ve třetím kole se zhroutila a musela závod vzdát. Okamžitě k ní přispěchalo několik mužů, včetně českého fyzioterapeuta Romana Karpíška, který ji pomáhal podpírat a pak jí také držel nohy nahoře, aby rychle přišla k sobě. Zdravotníci následně vyčerpanou biatlonistku z trati odvezli do nemocnice už při vědomí. Na vině měly být problémy s krevním oběhem.

Drsné mrazy

Chlad k zimním olympijským hrám patří. Ale sportovci se museli popasovat se skutečně extrémními podmínkami. Jako by mráz kompenzoval fakt, že v dějišti olympiády není téměř žádný přírodní sníh. Tejpy na obličeji aspoň trochu ulevovaly biatlonistům, běžkařům a dalším od teplot sahajícím k minus 15 stupňům Celsia.

Ale některé problémy nemohly odvrátit. Velmi bolestivé vzpomínky na závod na 30 kilometrů v areálu Čang-ťia-kchou bude mít finský lyžař Remi Lindholm. Kvůli třeskutému mrazu si po doběhu do cíle musel pomocí hřejivých sáčků rozmrazit penis.

Babička na bruslích

Na své osmé zimní olympijské hry se dostala německá rychlobruslařská legenda Claudia Pechsteinová, ročník narození 1972. Pechsteinová jen tři dny před svými 50. narozeninami nastoupila do závodu s hromadným startem, kde ve finále skončila devátá. Pod pěti kruhy poprvé startovala před 30 lety v Albertville, kde na tříkilometrové trati získala bronz.

Z olympiád má celkem devět medailí (5–2–2), ze světových šampionátů 40, z mistrovství Evropy pak 11. Pechsteinová svou účastí v Pekingu vyrovnala rekord japonského skokana Noriakiho Kasaie, který má za sebou rovněž osm olympijských startů. Přitom to mohla být její devátá olympiáda. Kariéru Pechsteinové však v roce 2009 na dvě sezóny přerušil trest za doping. Německá rychlobruslařka tak přišla o olympijské klání ve Vancouveru 2010.

BONUS: Rozzuřený Merčiak

Tato kauza nezarezonovala po celé planetě. Ale v Česku a hlavně na Slovensku se stala hitem. Známý komentátor stanice RTVS Marcel Merčiak hlasem přímo z olympiády doprovázel přenos ze sjezdového lyžování. Byl naštvaný na kolegy z Bratislavy, protože uvedl nepravdivou informaci a nikdo z nich ho neopravil. Ruply mu nervy, sprostě nadával.

Následující záznam se neobjevil v přímém přenosu, nicméně některý ze zaměstnanců televize ho publikoval na internetu. A tak byl na světě virální materiál, ze kterého vznikaly i různé písně.

Tagy:
mráz Ester Ledecká biatlon doping hokej olympijské hry Martina Sáblíková krasobruslení alpské lyžování sport Markéta Davidová rychlobruslení Mikaela Shiffrinová curling zimní olympijské hry slovenská hokejová reprezentace ZOH 2022 česká hokejová reprezentace žen Tomáš Paul Zuzana Paulová Juraj Slafkovský Claudia Pechsteinová Marcel Merčiak Kamila Valijevová