Nejen Abramovič či Děripaska. Kdo jsou oligarchové, kteří mohou odstranit Putina

Západní sankce míří nejen na ruský bankovní sektor nebo na devizové rezervy ruské centrální banky, ale i na nejbohatší muže Ruské federace. Západ si od nich slibuje, že když šlápne ruským oligarchům na majetek, ti svůj hněv obrátí proti Vladimiru Putinovi a zařídí jeho pád. Kdo jsou muži, na které nyní spoléhá prakticky celý svět?

Když se řekne ruský oligarcha, pravděpodobně se mnoha lidem vybaví jméno Romana Abramoviče. Člověka, který v roce 2003 koupil slavný londýnský fotbalový klub Chelsea. Tentýž Abramovič před několika dny oznámil, že ikonu anglické Premier League prodá a výtěžek slíbil věnovat nadaci, která pomáhá obětem války na Ukrajině. Naprostá většina ruských oligarchů má za sebou trochu jiný příběh než Abramovič. A sice příběh, který je spojen s někdejší tajnou policí Sovětského svazu, KGB.

Kamarád Putina podlehl tlaku i sankcím

Roman Abramovič je patrně nejznámějším ruským oligarchou. A to hlavně díky jeho propojení se špičkovým evropským fotbalem. Abramovič je podle magazínu Forbes 155. nejbohatším člověkem světa s majetkem 12,4 miliardy dolarů (asi 292 miliard korun). Jeho podnikání se dle Forbesu soustředí na ocelářství průmysl a investice.

Abramovič sám nikdy příliš nehovořil o tom, kde ke svému jmění přišel. Začátky jeho podnikatelské éry sahají do konce 80. let do éry Gorbačovovy ekonomické reformy. Oficiální verzí je, že začal obchodovat s ropnými produkty či měnami. Byl také stíhán za zpronevěru, ale nikdy mu nic prokázáno nebylo. Jeho vzestup je spojován s někdejším ruským prezidentem Borisem Jelcinem, kterého údajně finančně zajistil, když v Rusku hrozil komunistický puč.

A zadobře byl i se současným prezidentem Vladimirem Putinem. Během jeho éry se Abramovič stal gubernátorem Čukotky. Vztahy s Kremlem ale patrně ochladnou, jelikož Abramovičova dcera Sofia se dle německého deníku Bild postavila proti válce na Ukrajině. „Největší lží propagandy Kremlu je, že většina Rusů stojí za Putinem,“ vzkázala. Abramovič nyní pod tlakem sankcí i kritiky prodává anglický klub Chelsea.

Ivanov a jeho diamanty

Sergej Borisovič Ivanov je podle americké televizní stanice NBC News jedním z nejbližších Putinových spojenců. Má za sebou poměrně bohatou kariéru ve státních službách, včetně KGB, kde se jeho cesta sešla s Putinovou. Byl také vicepremiérem nebo ministrem obrany.

Ale pozor, oligarchou, na něhož také míří západní sankce, je jeho syn Sergej Sergejevič. Ten v současné době sedí v čele státem vlastněné společnosti Alrosa, která je největším těžařem diamantů na světě. Diamantové doly provozuje jak v Rusku, tak v Africe.

Dvaačtyřicetiletý Ivanov zároveň sedí ve vedení třetí největší ruské finanční instituce Gazprombank. Ještě předtím vykonával řadu exekutivních funkcí v dalších významných ruských firmách z těžařského, ale i bankovního sektoru.

Patrušev, další syn vlivného „kágébáka“

Andrej Patrušev je rovněž spojen s funkcemi v jednom z ruských těžařských gigantů, Gazprom Neft. Patrušev je synem Nikolaje Platonoviče Patruševa, kterého s Vladimirem Putinem rovněž pojí služba v sovětské tajné policii KGB. Patrušev se později stal šéfem Federální bezpečnostní služby, která je nástupnickou agenturou KGB. A v roce 2018 byl rovněž podroben sankcím Západu. Patrušev starší měl být mimo jiné zapleten do likvidace bývalého ruského zpravodajce Alexandra Litviněnka, který přeběhl na Západ.

Ivan Igorevič Sečin, syn šéfa Rosněfti

Také další z řady ruských oligarchů, který nese břímě západních protiruských sankcí je synem mocného otce, Igora Ivanoviče Sečina, který je výkonným ředitelem ruského ropného těžařského gigantu Rosněfť. Sečin starší má za sebou i politické zkušenosti, když v letech 2008 až 2012 zastával funkci ruského vicepremiéra. Kdo byl v té době předsedou vlády? Správně, Vladimir Putin, jenž si odbýval nucenou pauzu mezi svými prezidentskými mandáty. Sečin mladší pracuje na jedné z vedoucích pozic rovněž v Rosněfti.

Druhý muž Sberbank

Na sankční seznam se dostal také Alexander Alexandrovič Vedjachin, který je viceprezidentem největší ruské banky Sberbank. Sberbank krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu oznámila, že odchází ze západní Evropy. Oficiálním důvodem byly obavy o bezpečnost personálu a poboček, ve skutečnosti však Sberbank utrpěla obrovský odliv klientů, kteří z banky začali stahovat své vklady.

Ti, kteří vystoupili proti invazi

Někteří z ruských oligarchů se však již proti ruské invazi na Ukrajinu vyjádřili. Patří mezi ně jedni z nejbohatších Rusů Oleg Děripaska a Michail Fridman. Fridman je zakladatelem největší ruské soukromé banky Alfabank a investiční společnosti LetterOne. Fridman se proti válce ohradil v otevřeném dopise, který citoval britský deník Financial Times. „Válka se nikdy nemůže stát odpovědí. Velkou část svého života jsem prožil jako ruský občan, zakládal jsem a zvětšoval svůj byznys. Jsem hluboce spojen s Ukrajinci i Rusy a konflikt vnímám jako tragédii pro oba národy,“ uvedl mimo jiné Fridman.

Oleg Děripaska, který založil společnost Rusal na výrobu hliníku a sedí ve vedení automobilky GAZ či výrobce letadel Aviacor, vyzval k mírovým jednáním. „Mír je velmi důležitý,“ uvedl v aplikaci Telegram. Děripaska se na americkém sankčním seznamu nachází od roku 2018. Kdysi býval nejbohatším Rusem, o značnou část majetku přišel během finanční krize v roce 2008.

Tagy:

Hlavní zprávy

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu
K věci

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:44

Americký ministr zahraničí: Pseudoreferenda nemohou odrážet vůli Ukrajinců

22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

21:47

Poškození plynovodů Nord Stream je mezinárodní terorismus, řekl Putin po telefonátu s Erdoganem

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Letošní schodek rozpočtu bude možná ještě větší. Vládní poslanci navrhují další výdaje

Schválený schodek letošního státního rozpočtu by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard na celkových 375 miliard korun. Během čtvrtečního druhého čtení v dolní komoře totiž koaliční politici podávali další návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu, což přirozeně ovlivní i výsledný deficit. Kabinet Petra Fialy (ODS), který si během poslanecké schůze vyslechl tvrdou kritiku ze strany opozice, původně navrhl zvýšení schodku o 50 miliard korun na 330 miliard korun.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.