OBRAZEM: Černý jestřáb, Golem i gilotina na stromy. Jakou techniku mají hasiči k dispozici?

Do hašení požáru se zapojila rovněž technika české armády, konkrétně záchranářské vrtulníky W-3A Sokó.

Už 4. dnem likvidují hasiči ničivý požár v Českém Švýcarsku

I přes veškerou snahu hasičských jednotek není požár v Českém Švýcarsku stále pod kontrolou. Do boje s plameny ale nastoupila těžká technika, která by mohla situaci zvrátit. Nad hořícím Hřenskem se již vznáší pestrá vrtulníková letka či speciální obojživelná letadla z Itálie. Na zemi se oheň snaží zastavit „gilotiny na stromy“, a to vytvořením protipožárních pásů. Od záchranářů přijel také mohutný zdravotnický vůz Golem.

Bell 412

Nad Českým Švýcarskem zasahuje proti rozsáhlému požáru hned několik druhů vrtulníků. Jedním z nich je například dvoumotorový Bell 412, který využívají policejní útvary i záchranáři po celém světě. Osvědčený a spolehlivý stroj z amerických dílen nyní pomáhá českým hasičům v boji s ohněm na Hřensku.

V minulosti se vrtulník také zapojil do zahraničních misí, kdy pomáhal hasit lesní požár na Slovensku a v Severní Makedonii. Velký kus práce odvedl rovněž během povodní na Moravě v roce 1997, stejně jako při potopách v Čechách před dvaceti lety.

Mil Mi-8

V Hřensku zasahuje i vrtulník Mil Mi-8. Víceúčelový dvoumotorový stroj z éry Sovětského svazu již dlouhé dekády slouží především k přepravě těžkého nákladu, uplatnil se ovšem také v boji či záchranných operacích. Patří mezi nejvíce vyráběné a nejrozšířenější vrtulníky na světě. Za několik desítek let aktivní služby se dočkal celé řady úprav a vylepšení. Nad Českým Švýcarskem létá Mi-8, který vyletěl na pomoc ze Slovenska.

W-3A Sokół

Do hašení požáru se zapojila také technika české armády, konkrétně záchranářské vrtulníky W-3A Sokół. Dvoumotorovou helikoptéru s polskými kořeny lze rozpoznat poměrně snadno díky „anti-kamuflážnímu“ červeno-bílému nátěru, a to i přesto, že jde v praxi o vojenský stroj. Vrtulník se aktivně zapojuje do operací letecké záchranné služby, „polský sokol“ se již dříve významně osvědčil například při katastrofálních záplavách na Moravě v roce 1997.

Sikorsky UH-60 Black Hawk

Další kus techniky potěší především fanoušky válečného filmu Riddleyho Scotta. Legendární Černý jestřáb z Polska se totiž připojil k českým hasičům a snaží se omezit šíření požáru v Českém Švýcarsku. Ikonická helikoptéra americké výroby se nicméně proslavila nikoliv záchrannými operacemi, ale bojovými výsadky.

Vrtulník má na kontě vojenské operace v Somálsku, Iráku, Afghánistánu či Panamě. Dvojice speciálně upravených strojů se účastnila také zásahu proti Usámovi bin Ládinovi, jednomu ze zakladatelů teroristické organizace Al-Káida. Do roku 2019 se na výrobě některých částí stroje podílely i dílny českého podniku Aero Vodochody.

Zázračný „bambi vak“

Všechny výše zmíněné vrtulníky používají k hašení ohně takzvané „bambi vaky“. Jejich nespornou výhodou je schopnost načerpat vodu z libovolné vodní hladiny – tedy přímo z řek, rybníků či jezer. Už jen to umožňuje hasičům rychlý transport mezi místem požáru a zdrojem vody, aniž by bylo nutné se vracet na základnu.

Bambi vak zpravidla pojme zhruba tisíc litrů vody, některé varianty ovšem zvládnou více než dvakrát tolik. Piloti mohou vypustit obsah vaku prakticky kdekoliv, což výrazně usnadňuje boj s plameny na obtížně přístupných místech, kam už se hasičské vozy jen tak nedostanou.

Antonov AN-2

Po boku vrtulníků zasahují nad Hřenskem také letadla. Do akce se zapojil například zastaralý, ale stále použitelný, dvouplošník Antonov AN-2 sovětské výroby. Univerzální letoun obstojně posloužil především v zemědělství a lesnictví, kde je používán na rychlé práškování velkých ploch i hašení požárů. Svého uplatnění se stroje dočkaly také v několika ozbrojených konfliktech, a to od války v Jugoslávii až po přestřelky v Náhorním Karabachu. V českém prostředí jsou známé jako „Anduly“.

Canadair CL-415

Na pomoc Českému Švýcarsku přispěchaly z Itálie dva speciální obojživelné letouny, které dokážou zvrátit snahu hasičů v jejich prospěch. Canadair CL-215 pojmou ve svých nádržích přes šest tisíc litrů vody, s rychlostí 130 kilometrů za hodinu zvládnou rychlý přesun od zdroje vody k ohniskům požáru.

Podle výpočtů by měla dvojice těchto letadel shodit na místo určení okolo 144 tisíc litrů vody během jediné hodiny. Zapůjčené stroje budou mít na starost i místa, kde už sice nehoří, ale mohou zde opětovně vzniknout nové požáry.

Harvestor

Svůj podíl v boji proti ohnivému infernu mají i pozemní „gilotiny na stromy“. Harvestory jsou těžké lesnické stroje, které nyní v Českém Švýcarsku vytváří protipožární pásy, aby se plameny nemohly šířit do dalších oblastí. A dle všeho jim to jde velice rychle.

Díky speciálnímu rameni s harvestorovou hlavicí nemá operátor stroje problém „chňapnout“ strom, podříznout ho, odstranit větve a poté kmen odhodit pryč jako použité sirky. Celý jeden strom harvestor zpracuje za zhruba jednu minutu. Jejich rychlost si ve vysílání CNN Prima NEWS pochvaloval i ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Golem

Pozadu nejsou ani zdravotníci. Do zasažené oblasti vyslali mohutný modul Golem, jenž zpravidla vyráží do terénu v případě, že je hlášeno hromadné neštěstí. Po svém „rozbalení“ dokáže speciální vůz pojmout až 12 těžce a několik lehce zraněných osob. Ve své výbavě schovává několik lůžek s kyslíkem, dispečerské pracoviště i sprchy pro personál.

Na Hřensku poslouží Golem hlavně jako technická podpora a zázemí pro hasiče. Český unikát zasahoval minulý rok i na jižní Moravě poté, co se oblastí prohnalo ničivé tornádo.

Tagy:
letadlo strom požár hasiči harvestor výroba oheň technika vrtulník Ústecký kraj galerie plameny Hasičský záchranný sbor záchranáři Česko Hřensko Národní park České Švýcarsko Mil Mi-8 Golem Sikorsky UH-60 Black Hawk