OBRAZEM: Jak šel čas s Petrem Pavlem. Od skromných vojenských začátků po volební triumf

Od skromných vojenských začátků po velkolepý triumf v prezidentských volbách. Nová hlava státu Petr Pavel má za sebou bohatou kariéru, která se většinu jeho života točila okolo armády. Absolvoval výsadkové kurzy, vysloužil si medaili Za hrdinství, byl jmenován do čela ozbrojených sil ČR a v neposlední řadě se aktivně věnoval sportu a horským túrám. Během své prezidentské kampaně se zapsal do paměti společně se svou ženou Evou i díky fotkám s kočkou Mickou či flanelové košili. Podívejte se na vybrané archivní snímky ze života Petra Pavla.

Na Pražský hrad usedne Pavel až 9. března, kdy převezme během slavnostní inaugurace prezidentský mandát od končící hlavy státu Miloše Zemana. Ceremoniál se tradičně odehraje ve Vladislavském sále za přítomnosti klíčových zástupců Parlamentu ČR, před nimiž Pavel musí složit prezidentský slib.

Pavel se narodil 1. listopadu 1961 v Plané u Mariánských Lázní do vojenské rodiny, což ovlivnilo i jeho budoucí kariéru. Postupně se probojoval až na nejvyšší pozice Armády ČR i Severoatlantické aliance, během svého života si vysloužil i medaili Za hrdinství z rukou tehdejšího prezidenta Václava Havla.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kancléřka Senátu nebo analytička dezinformací. Koho si Petr Pavel bere na Hrad?

V sobotu 28. ledna porazil Pavel svého protikandidáta Andreje Babiše (ANO) a stal se novou hlavou státu, oslovil necelých 3,4 milionu voličů. Šéf opozičního hnutí získal o necelý milion hlasů méně, na tiskové konferenci uznal porážku.

Co novou hlavu státu čeká, popsal ve vysílání CNN Prima NEWS Ladislav Špaček, který sloužil jako tiskový mluvčí prvního českého prezidenta Václava Havla. „Zdá se, že kampaň je honička, ale práce začne teprve teď. Člověku zmizí soukromí. Od svého zvolení až do smrti bude mít za zády policii, protože vládním nařízením dostává ochranu,“ popsal.

Tagy:
armáda vojáci NATO prezident prezidentské volby Petr Pavel Pražský hrad generál prezidentské volby v ČR 2023 archiv dětství náčelník generálního štábu Armáda České republiky Generální štáb Armády České republiky Eva Pavlová