Rakušan mluvil s Pavlem o policii i pomoci uprchlíkům. Ocenil atmosféru schůzky

Nově zvolený prezident Petr Pavel v úterý pokračuje v tvorbě týmu, který si přivede na Hrad. Kromě toho se sešel s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Mluvili o policii či pomoci ukrajinským uprchlíkům. S dosluhující hlavou státu Milošem Zemanem Pavel zatím nejednal, ale má to v plánu. Naopak hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jenž ho pozval na návštěvu.

Pavel již o víkendu avizoval, že si na tento týden chce naplánovat první schůzky. V pondělí se setkal s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) nebo s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou. Telefonoval také tchajwanské prezidentce Cchaj Jing-wen.

V úterý se sešel s poradcem pro bezpečnost Tomášem Pojarem či s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). S ním Pavel probíral mimo jiné stav policie, pomoc ukrajinským uprchlíkům či vládní strategii pomoci regionům. Rakušana potěšila atmosféra schůzky.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken poblahopřál Petru Pavlovi k vítězství ve volbách. „Jako přátelé, partneři a spojenci se těšíme na spolupráci na mnoha našich prioritách bilaterálních, regionálních i světových,“ napsal Blinken na Twitteru. Je vůbec prvním vysokým představitelem USA, který se Pavlovi po volbách ozval. Už v sobotu, tedy v den oznámení výsledků, mu poblahopřála americká ambasáda v Praze.

Zvolený prezident Petr Pavel se připravuje na převzetí úřadu, kterého se ujme 9. března, a to složením slibu na společné schůzi poslanců a senátorů na Pražském hradě. Funkci chce vykonávat civilně.

V neděli Pavel mluvil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten mu poděkoval za podporu Ukrajiny po napadení Ruskem a pozval ho na návštěvu válkou zasažené země.

K TÉMATU: Emoce mojí mluvčí nepřekročily hranici, brala to citlivě. Počítám s ní, vzkázal Pavel

Pavel pro CNN Prima NEWS uvedl, že hned od pondělí začne pracovat na složení svého týmu, který si přivede na Hrad, na programu či na přípravě výjezdů do regionů. Plánuje změnu fungování kanceláře prezidenta. Podle jeho názoru ztrácela důvěryhodnost a respekt.

S dosluhujícím prezidentem Milošem Zemanem, který je momentálně na návštěvě Srbska, se Pavel zatím nesetkal. V brzké době ho chce požádat o to, aby už nečinil žádná zásadní rozhodnutí do konce svého mandátu, například aby nejmenoval s předstihem nového předsedu Ústavního soudu, což Zeman nevyloučil.

Tagy: