Pehe: Mynář se bál, že z toho bude polízanice. Zemanovo video vyvolalo ještě více otázek

Video, které zachytilo prezidenta Miloše Zemana v Ústřední Vojenské nemocnici, je nedůstojné. Hrad tím vyvolal víc otázek, než dal odpovědí. Myslí si to politický komentátor Jiří Pehe. Fakt, že to kancléř Vratislav Mynář dovolil, hraničí s ohrožování na zdraví, řekl ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS.

„Kancelář Mynář se dostal pod velký tlak a zdálo se, že by z toho z právnického hlediska mohla být slušná polízanice. Nejen proto, že měl Hrad video několik dnů k dispozici, to vyvolává řadu otázek,“ uvedl ve Zprávách Plus politický komentátor Jiří Pehe.

Podezřelé je podle něj také to, že za nemocným pacientem na jednotku intenzivní péče přijde několik lidí bez ochranného oblečení, roušek i přikrývky hlavy. „To by si nikdo nemohl dovolit a bude to další šetření. Jsou tam také nesrovnalosti – chybí tam datum, což vyvolává otázku, zda je platný, když to tam zpětně dodávají,“ dodal Pehe.

Celý obsah nahrávky je podle něj nedůstojný a Hrad tím vyvolal více otázek, než dal odpovědí. „Prezident je těžce nemocný, a pokud to všechno tušíte a přivedete k němu skupinu lidí, kteří tam jsou jen proto, aby se ukázalo, že prezident může něco dělat, hraničí to s ohrožováním zdraví a zanedbání lékařské péče. Je to na trestné stíhání,“ nebral si servítky Pehe.

Že se podepíše, nic neznamená

Rozhodující nyní bude prohlášení lékařů. „Mohou říct, že je schopen fungovat. To, že se v nějakém videu prezident jeví tak, že je schopen mluvit a podepsat se, nic neznamená,“ doplnil s tím, že i proto si senátoři a poslanci vyžádali další zprávu.

Některé kroky podle Hradu ale Zeman udělal ještě před hospitalizací. Prezident prý pověřil kancléře Vratislava Mynáře, aby připravil podpisovou listinu svolávající zasedání nové Sněmovny, sdělil kancléř na tiskové konferenci.

„Ve Sněmovně určitě zavládne nový politický vítr, Sněmovna bude jinak strukturovaná. Většina bude ze dvou koalic, bude tam jiná atmosféra. Naopak ubude zástupců z populisticko-nacionálního bloku. Změní se tím leccos,“ okomentoval Pehe změnu, kterou přinesly nedávné volby.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert
Ukrajina

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.