Petr Šonka mluví o očkování proti covidu v ordinacích
Od počátku března se v Česku zapojí do očkování proti nemoci COVID-19 vedle očkovacích center také praktičtí lékaři. Nově budou mít přístup i do on-line objednávkového systému a budou moci registrovat k očkování své spádové pacienty. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka pro CNN Prima NEWS potvrdil, že jsou praktici na očkování připraveni, i když bude proces náročný. Vakcínu přesto vnímá jako světlo na konci tunelu.
Petr Šonka už dříve uvedl, že praktici jsou připraveni ihned začít očkovat. „Jsme rádi, jde o rozumné rozhodnutí a drtivá většina praktických lékařů ho vítá. V několika ordinacích, kde to hejtmani povolili, se očkovalo už v lednu. Teď na celostátní úrovni pro to uděláme maximum,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
Předseda lékařů přesto připustil, že má takové rozhodnutí i svá úskalí. „Nemůžeme předstírat, že by naše ordinace už teď nebyly vytížené nad běžnou míru. Všichni jsme už trochu přepracovaní. To ale není důvod, abychom neočkovali,“ vysvětlil Šonka, který je přesvědčen, že drtivá většina praktiků vidí očkování jako nejsilnější zbraň proti koronaviru. On sám vakcinaci označil jako světlo na konci tunelu.
Imobilní skupinu jsme schopni naočkovat v domácím prostředí
Kromě vytíženosti samotných lékařů je však s očkováním v ordinacích spojena i složitá administrativa včetně registrace pacientů. „Pracujeme s ministerstvem zdravotnictví na tom, aby systém očkování nebyl tak dramatický. Snad se už rýsuje řešení, které by bylo schůdné pro všechny zúčastněné,“ řekl Šonka.
Ohledně dojíždění za samotnými pacienty k nim domů Šonka zmínil, že těch skutečně imobilních, kteří nejsou fyzicky schopni navštívit ordinace, není zas tolik. „Takové počty jsme schopni naočkovat v domácím prostředí, ale primární vakcinace by měla probíhat právě v ordinacích, a to z časových a hlavně bezpečnostních důvodů. Zvládnout jakoukoliv nežádoucí reakci po očkování je jednodušší ve vybavené ordinaci než v doma na gauči,“ vysvětlil.