Prince Andrewa nezavřou. Mimosoudní vyrovnání by ale bylo přiznáním viny, míní publicista

360° (114)

Princ Andrew za mřížemi neskončí. Případné mimosoudní vyrovnání v kauze sexuálního zneužívání by ale bylo do jisté míry přiznáním viny, míní komentátor a publicista Alexandr Tomský. Na popularitě to královské rodině ale podle jeho názoru neubere.

„Jestli se proti němu veřejnost obrátí, tak je pasé a končí. Je závislý na pohledu veřejnosti. Existují spekulace, že by mělo dojít k mimosoudnímu vyrovnání, to by ale taky neměli dělat, protože je to do jisté míry přiznání. Ale ne, nezavřou Andrewa,“ odhaduje Tomský, který byl hostem pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Uznal ale, že blízký kontakt s rodinou Maxwellových je přinejmenším podivný. Otce odsouzené Ghislaine označil podle svých osobních zkušeností za gaunera. „Špička společnosti se s multimilionáři stýká, proto se Andrew nějakým způsobem nejspíše dostal do styku i s Robertem Maxwellem,“ řekl na konto zbohatlíka s československými kořeny.

Jedenašedesátiletý Andrew, královnin druhorozený syn, se zapletl do kauzy amerického finančníka Jeffreyho Epsteina, s nímž se přátelil. Epstein byl v roce 2019 nalezen mrtvý v newyorském vězení, kde čekal na soudní proces v případu sexuálního vykořisťování desítek mladých dívek. Po jeho smrti se pozornost amerických úřadů obrátila k jeho dlouholeté britské spolupracovnici Ghislaine Maxwellové, která byla v prosinci uznána vinnou ze sexuálních zločinů.

Virginie Giuffreová, jedna z tehdejších obětí, nyní viní vévodu z Yorku ze sexuálního napadení, když byla ještě nezletilá. U soudu se bude Andrew bránit jako civilní osoba.

Jako určitou přítěž pro Andrewa vnímá Tomský současnou rozpolcenost ve společnosti a progresivistická hnutí. V tomto světle by se titulů zbavený aristokrat mohl dočkal i neférového jednání. Se ztrátou čestných hodností předpokládá, že Andrew už královskou rodinu nemusí již nikdy zastupovat.

Královna je stále populární, stejně jako William a Kate

Třebaže mnozí lidé kritizovali prince za arogantní vystupování v nedávném rozhovoru, podle Tomského se podobný postoj dá od monarchy očekávat. „To má královská rodina jaksi v popisu práce. Možná ne aroganci, ale královská rodina je socha – nemá se k ničemu vyjadřovat, nemá dávat najevo emoce nebo názory. Ostatní se chovají aristokraticky, vyrostli v tom,“ vysvětlil ve vysílání.

I přes závažný skandál si publicista a komentátor Tomský myslí, že se britská královská rodina těší velké podpoře veřejnosti. „Nikdy nebyla královna tak oslavovaná a populární jako v posledních dvaceti nebo třiceti letech. Totéž platí i o jejím nástupci princi Williamovi a jeho manželce Kate,“ konstatoval.

Tagy: