Násilím na organizátorech i policii skončil v sobotu protest proti cenzuře sociálních médií v San Francisku. Za ním stála konzervativní skupina „Tým zachraňme Ameriku“. Podporovatelé prezidenta Donalda Trumpa byli ale mnohonásobně přečísleni svými oponenty. Ti nesouhlas s protestem rozhodně neskrývali a ještě před jeho začátkem napadli hlavního pořadatele Philipa Andersona.
„Nebolí to, ale asi budu potřebovat zubaře,“ řekl po útoku levicového radikála organizátor akce, Afroameričan Philip Anderson. Tomu zatím neidentifikovaný agresor vyrazil dva zuby. „Antifa mě bezdůvodně napadla,“ napsal následně Anderson na sociální síti Twitter.
Radikálové zároveň lehce zranili i tři zasahující policisty. Vedle nich skončil potom v péči ošetřovatelů i účastník akce, který měl na sobě tričko se sloganem Trumpovy kampaně „Udělejme Ameriku opět skvělou“.
Protest začal v sobotu v jednu hodinu odpoledne na náměstí Spojených národů v San Francisku. Odtud se měl podle Andersona přesunout před centrálu Twitteru. Cílem akce bylo totiž poukázat na cenzuru, které se tato firma dopouští. Neuběhlo však ani pár minut a hrstku demonstrantů obklopila více než stovka rozvášněných radikálů. Policisté se proto rozhodli akci ukončit a doprovodit konzervativce do bezpečí.
Americká vláda popraví první ženu od roku 1953. Těhotné z břicha vyřízla a unesla dítě
Americká federální vláda pokračuje v letošní sérii poprav. Nyní stanovila termíny pro dvě nové, přičemž v jednom z případů jde o první ženu za více než šest desetiletí, která má být popravena na federální úrovni.
„Opoziční demonstranti začali házet plechovky, vejce, skleněné a plastové lahve naplněné neznámou tekutinou,“ popsala ve svém oficiálním prohlášení místní policie. „Demonstrace se proměnila v natolik násilnou, že byla shledána veřejným rizikem a následně byla ukončena,“ zdůvodnila policie své kroky.
Muži zákona zbytek účastníků naložili do dodávky a z místa odvezli. Jen chvíli po ukončení akce se začali konzervativci na internetu skládat na ošetření zraněného Andersona a vybrali pro něj více než 18 tisíc dolarů (přes 400 tisíc korun).
Protestující: Za svobodu projevu demonstrovali „fašisti“
Levicoví demonstranti měli z narušení a následného ukončení akce viditelnou radost. „Vykopli jsme je odtamtud,“ radovala se pro stanici NBC nejmenovaná protestující. S akcí za svobodu projevu se ale neztotožnili ani další účastníci protestu namířeného proti konzervativcům.
„Nepotřebujeme tyto lidi v San Francisku. Nepotřebujeme nové fašistické hnutí v této zemi,“ vysvětlila televizní stanici seniorka Carole Selignanová. „Co skutečně potřebujeme, je solidarita s pracující třídou proti takovéto rétorice, která je rozdělující a obrací pracující třídu proti sobě,“ tvrdila NBC jiná účastnice proti protestu Kristina Leeová.