Od ochrany ptactva k lovu pytláků želvích vajec: Co dokázali Češi v Indonésii?

Ještě před studiem na vysoké škole se Tomáš Ouhel na svých cestách dostal do Indonésie a slíbil si, že se tam někdy vrátí. Teď už je to bezmála dvacet let, co pomáhá chránit indonéskou přírodu a šlape na paty pytlákům a pašerákům divokých zvířat.

Jedním z hlavních zájmů Ouhela v Indonésii je ochrana ptactva. „Přivedl mě k tomu fakt, že to vlastně vůbec nikdo nedělal. V celé Indonésii bylo jen pár jednotek lidí, kteří se o to zajímali,“ vzpomíná poradce pro ochranu přírody ze Zoo Liberec Tomáš Ouhel. Po letech práce v indonéské džungli se stal předsedou mezinárodní kampaně Silent Forest, o níž hovoří v rozhovoru nad článkem. Díky kampani se ochrana zpěvných ptáků v Indonésii stala věcí veřejnou a minimálně se zpomalil, u některých ptačích druhů dokonce zastavil, pokles populace.

Po stopách želvích vajec

V současné době slaví Tomáš Ouhel se svým kolegou Františkem Příbrským ohromný úspěch v podobě zatčení významného pašeráka na Sumatře. Při otázce, co pro něj za uplynulých dvacet let bylo nejsilnějším zážitkem, se však vrací k dopadení pytláků želvích vajec před šesti lety. Důvod je zřejmý – celá akce měla totiž významný přesah. Po propuštění pytláků z vězení s nimi Ouhel s Příbrským začali pracovat a z lovců se jim podařilo udělat ochránce zvířat. Na ostrově, kde tito „napravení“ pytláci bydlí, jsou teď želví vejce v naprostém bezpečí.

Co je ale vlastně tolik vábivého na kulatých vajíčkách kladených želvami do děr na pobřežích? „V současné době je to pořád zajímavá komodita pro snobské skupinky původních Číňanů žijících v Indonésii. Když je nějaká větší bohatá svatba, tak každá lepší rodina by chtěla mít na stole pár želvích vajec. Když si vezmete, že v Indonésii je 250 milionů obyvatel, tak kdyby na každé svatbě byla želví vajíčka, už nejsou žádné želvy v moři,“ vysvětluje Tomáš Ouhel. „Oproti době před 10 lety máme 90 % karet obrovských pryč. To je následek pašeráctví,“ upozorňuje.

Skrytá hrozba

Jaký je vlastně rozdíl mezi pytláky a pašeráky? „Pytlák je třeba chlapík, který žije ve vesnici a živí se chytáním zvířat. Ten není přímo zodpovědný, protože poptávku po zvířatech nevytváří. Pak jsou prostředníci, pašeráci, kteří dávají dohromady různé pytláky a největší pacholci jsou organizátoři, kteří žijí ve městech a organizují prostředníky,“ vysvětluje Ouhel s tím, že s pytláky se dá pracovat, od pašeráků výš ale nastává problém.

Zatímco v případě pytláků je potřeba jít do divočiny a mluvit přímo s jednotlivci, u vlivnějších lidí, jako je třeba zatčený pašerák s přezdívkou Greed, musí být „lovci“ mazanější. „Nabouráme se do nějakých whatsappových nebo telegramových skupin, tváříme se jako mezinárodní obchodníci a snažíme se identifikovat velké ryby, které organizují velké sítě prostředníků,“ popisuje Ouhel. Jen pro představu – v případě zmíněného Greeda se Ouhelovi s Příbrským a týmem vyjednávačů podařilo u pašeráka vzbudit takovou důvěru, že jim prozrazoval i věci z intimního života.

A jak velký problém jsou sítě pašeráků a pytláků třeba právě v Indonésii? „To záleží na tom, z jakého úhlu pohledu se na to koukáte. Pokud je to z úhlu pohledu toho, že je nedostatečný ekonomický růst dané země, tak to problém není. Ale pokud se na to díváte z pohledu mizející biodiverzity, vzniku zoonóz, přenosných chorob ze zvířat na lidi, tak je to podle mě jeden z největších environmentálních problémů současnosti,“ zdůrazňuje Ouhel.

Zajímá vás, jak vypadá lov na pytláky v džungli? Pak si nenechte ujít rozhovor nad článkem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví
Politika

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

21:28

Na Muskův tweet reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

21:26

Podnikatel a šéf společnosti Tesla Elon Musk svým příznivcům na Twitteru nabídl anketu, v níž vyjádřil svůj postoj k otázce anektovaného Krymu Ruskem

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Domácí zpravodajství

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.