Rusko láká cizince na vodku, přitom má jen prázdné regály. Parodie bizarního videa baví svět

Neváhejte a přestěhujte se do Ruska, hlásá prokremelská propaganda ve videu, které zveřejnily státem řízené kanály na Telegramu či ruské velvyslanectví ve Španělsku na Twitteru. Spot popisuje Ruskou federaci jako ráj na zemi. Netrvalo dlouho a lidé si na sociálních sítích začali z videa utahovat. Vznikla rovněž parodie.

„Tohle je Rusko. Lahodná kuchyně, krásné ženy, levný plyn, elektřina i voda, bohatá historie, světově uznávaná literatura, unikátní architektura, úrodná půda, balet, levné taxíky a doručovací služby, tradiční hodnoty, křesťanství, absence ‚cancel culture‘, pohostinství, vodka či ekonomika, která dokáže odolat tisícům sankcí. Je čas přesunout se do Ruska. Aby nebylo pozdě, zima se blíží,“ chlubí se Rusové ve videu, které se objevilo například i na Twitteru ruského velvyslanectví ve Španělsku.

První záběr ukazuje symbol srpu a kladiva, druhý sochu prvního sovětského vůdce Vladimira Iljiče Lenina. V době, kdy se mluví o krásných ženách, po louce pobíhají děvčata předškolního věku. I proto si lidé brzy z videa začali utahovat. Nejvíce uživatelů se podivovalo nad tím, že je spot podle všeho myšlen naprosto vážně.

„Kdyby to Rusové nepropagovali, myslela bych si, že je to satira. Proč si myslí, že by to mohlo přilákat cizince, aby se přestěhovali do Ruska? Nejděsivější na tom je, že každá jednotlivá pasáž zapadá do ruské propagandy. Třeba když dělají z ukrajinského spisovatele Rusa,“ upozornila americká novinářka Fatima Tlisová.

Tím mimo jiné narážela na fakt, že slavný spisovatel Nikolaj Vasiljevič Gogol, který se v záběrech rovněž objevuje, pocházel ze starodávné ukrajinské kozácké rodiny. Netrvalo dlouho a na Twitteru se objevila i parodická verze. Levný plyn, bohaté dějiny, silnou ekonomiku, architekturu či důraz na křesťanské hodnoty doplňuje video skutečnými obrázky z ruského prostředí.

Při slovech o prosperující ekonomice, která dokáže odolat tisícům sankcí, jsou ve videu vidět obchody s vyprázdněnými regály, u pohostinství zase běží záběry z brutálních policejních zásahů proti ruským demonstrantům. Upravené video se stalo hitem sociálních sítí.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:07

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za finančního podporu: Vážíme si silného aktu solidarity

09:48

Soul neuznává ruskou anexi ukrajinských území, vyzývá k zachování suverenity

09:31

Expert: Do armády narukují i HIV pozitivní. Možná se dostanou i na frontu, nikomu to nevadí

08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.