Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

O odebrání synů Denise a Davida českým rodičům Michalákovým rozhodla norská sociální služba v roce 2011 kvůli podezření ze zneužívání, zanedbávání a týrání. Později norské úřady zbavily Evu Michalákovou rodičovských práv k oběma synům, otci práva ponechaly. Matka s následnými odvoláními neuspěla a obrátila se proto se stížností na Norsko na Evropský soud pro lidská práva. Spor ovšem ve čtvrtek prohrála i zde.

Případ chce Michaláková posunout k Velkému senátu, který může verdikt ještě zvrátit. Podle exministra zahraničí Lubomíra Zaorálka je ale šance na vítězství poměrně malá.

„Pokud vím, tady má právo veta pětičlenný senát, který ve čtvrtek rozhodl v její neprospěch. On tedy může rozhodnout, jestli ji pustí k Velkému senátu. Je tedy pravděpodobnější, že tohle je už definitivní výsledek,“ konstatoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Přiznal, že ho výsledek sporu do určité míry překvapil, protože v posledních podobných kauzách evropský soud rozhodl spíše ve prospěch rodičů. Navíc Norové podle Zaorálka uznali, že jejich systém národní rodinné péče není zcela v pořádku, jelikož se tamějším úřadům hromadily stížnosti na stole. I to je důvod, proč se částečně změnila norská legislativa.

„Jednal jsem o tom s norským ministrem zahraničí, obraceli jsme se na soudy a maximálně jsme se snažili na všech úrovni vyvíjet tlak. Pro nás to nevypadá příznivě, ale bránil bych se tomu tvrzení, že se za ty roky nic nestalo,“ pokračoval Zaorálek.

Dle svých zkušeností podotkl, že sami Norové se dívali na cizince s určitým podezřením a divili se, proč do věci vstupuje i česká diplomacie. „Ale mělo to vývoj. Ukázalo se, že nejsme jediní – získali jsme spojence a Norové začali přístup měnit,“ rozvedl dále bývalý šéf Černínského paláce. Prý měla norská strana pochybnosti, zda byl český systém rodinné péče dostatečně obezřetný.

Psycholog: Mezi Michalákovou a syny by nejspíš nebyl velký cit

Dětský psycholog Václav Mertin CNN Prima NEWS poznamenal, že děti byly od Michalákové odebrány před velmi dlouhou dobou a i kdyby je přece jen dostala zpět do péče, měli by mezi sebou nejspíš spíše chladný vztah. „Deset let je strašně dlouhá doba v životě dítěte. Nemůžeme počítat s tím, že by tam byl nějaký velký cit,“ řekl Mertin.

Jinak by tomu mohlo být v případě, kdyby byly synové Evy Michalákové o případu dlouhodobě informováni a neztráceli tak k ní pouto. Pokud by je ale získala do péče, tak by podle něj „trvalo ještě dlouho“, než by došlo k obnovení vztahů.

Bratři podle něj aktuálně nejspíš žijí spokojený život u norských pěstounů. A to i navzdory tomu, že jsou každý v jiné rodině. Mají se však poměrně často stýkat. „Na druhé straně, když jsou sourozenci, tak když to jen trochu jde, měli by být pohromadě,“ doplnil Mertin.

Kauza Michalákové je jenom jedna z mnoha, říká Schorm

Vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm v pořadu 360° řekl, že jelikož o rozsudku rozhodli soudci jednomyslně, tak to něco vypovídá. V daném případě podle něj tribunál neviděl rozpor s evropskou úmluvou o lidských právech a dal tak za pravdu výkladu norských soudů. Michaláková podle něj může ještě podat žádost k velkému senátu, který by případ mohl vrátit zpět.

Schorm ale zároveň poukázal na to, že kauza Michalákové je jenom jedna ze série případ. „Musíme brát tento případ jako součást série případů týkajících se Barnevernetu v Norsku,“ zmínil zmocněnec s tím, že je už 27 obdobných případů rozhodnuto, přičemž u zhruba poloviny z nich Evropský soud pro lidská práva dal za pravdu rodičům. Kauza Michalákové se mezi ně však nezařadila.

Soud zamítl i stížnost v kauze ubitého Čecha

Na závěr připomněl, že se zdaleka nejedná o jediný případ, v němž prý Češi čelili nespravedlivému jednání. Konkrétně zmínil kauzu Zdeňka Makara, kterého ve Velké Británii ubil řetězem 19letý Raymond Sculley. Britská justice ale pachatele zprostila viny, proti čemuž protestovala jak rodina Čecha, tak česká vláda. Ani zde ovšem evropský soud nevyhověl stížnosti ze strany Makarovy sestry.

„Jednal jsem o tom i s premiérem Borisem Johnsonem, který říkal, že je v tomhle bezmocný. Doporučil bych tento případ sledovat, protože mně to připadalo naprosto šokující,“ řekl Zaorálek v závěru vysílání na CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Přes sto hodin výpovědí a výhrůžky smrtí. Soudní tahanice Deppa a Heardové čekají na verdikt
Soudy

Přes sto hodin výpovědí a výhrůžky smrtí. Soudní tahanice Deppa a Heardové čekají na verdikt

Po šesti týdnech výpovědí v pátek v soudní síni v americké Virginii zazněly závěrečné řeči advokátů herců Johnnyho Deppa a Amber Heardové, bývalých manželů, kteří se nyní vzájemně obviňují z pomluvy a fyzického a psychického napadání a týrání a požadují po sobě astronomické odškodné. Deppovi právníci požádali porotu, aby herci „vrátila zpátky jeho život“ tím, že uzná Heardovou vinnou z pomluvy. Obhájci herečky zase porotcům řekli, že se její život proměnil od začátku sporu v peklo a že se ji Depp snaží cíleně očernit kvůli tomu, že jej opustila.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:34

Svoboda: Na Ukrajině nás čeká ještě tuhý zápas. Ani Putinův odchod by neznamenal jistotu

23:58

Donbas bude opět ukrajinský, má jasno Zelenskyj

23:22

Prezident Putin ujistil rakouského kancléře Nehammera, že je připraven aktivně jednat s Ukrajinou o výměně vězňů

22:56

Za Trumpa by k válce nedošlo. Razil teorii mír skrze sílu, říká jeho poradce

Hrozí Česku turecký inflační scénář? Čelíme modelu „nakup, bude dráž“, říká Zlámalová

Ze strachu z dalšího růstu inflace se v Česku roztáčí nebezpečná spirála inflačních očekávání. V pořadu 360° to uvedla analytička Echo24 Lenka Zlámalová. Mimo jiné připomněla, že meziročně cena například oblečení vzrostla o 120 %. S komentátor Lidových novin Petrem Kamberským a ekonomem Petrem Dufkem vysvětlili, co je podle nich důvodem zvyšujících se cen.

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Ševčík ke zdražování: Vyměňme dresy eurohujerů za ty české. Demagogie, zlobí se Petříček

Exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), místopředseda Přísahy Jaroslav Pelc a ekonomický expert Trikolory Miroslav Ševčík v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS představili své návrhy, jak by vláda mohla řešit rostoucí ceny. Ševčík apeloval, aby vláda „převlékla eurohujerský dres za český“. S narážkou na Green Deal však nesouhlasil exministr.

Policie pátrá po 14leté dívce z Kolínska. Jsem s kamarádem, napsala rodině a už se neozvala

Policie pátrá po čtrnáctileté Lence Kaňkové z obce Barchovice na Kolínsku. Dívka naposledy komunikovala s rodinou v pátek v podvečer, kdy uvedla, že je se starším kamarádem. Od té doby se nikomu neozvala. Naposledy byla vidět večer po 20. hodině v obci Horní Police v okrese Česká Lípa. Podle informací policie zveřejněných na internetových stránkách vypadá starší, na 16 až 17 let.

Češi si věří, porážky jsou minulost. Jalonen popsal přípravy na Kanadu

Dvě poslední překážky jsou před českými hokejisty na mistrovství světa, aby naplnili předsevzetí finského kouče Kariho Jalonena o cestě za zlatem. V sobotním večerním semifinále je čeká obhájce prvenství Kanada. Výhra by národnímu týmu zajistila první medaili z velké akce od roku 2012, porážka ho pošle do souboje o bronz proti horšímu ze zápasu Finsko–USA. Utkání s Kanadou začne v Tampere v 17:20.

Role Draculy se mnou hodně zamávala. Od zblbnutí mě zachránili kamarádi, přiznává Hůlka

Daniel Hůlka začínal jako operní zpěvák. Role v českém muzikálu Dracula mu ovšem změnila život. Ze dne na den se z něj stala muzikálová hvězda a jak sám přiznává, byly časy, kdy mu sláva stoupla do hlavy. Toto období prý ale netrvalo dlouho. Vrátit se zpátky na zem mu totiž pomohli jeho kamarádi. Hůlka se o tom rozpovídal v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

Novinky kolem brutálního útoku v texaské škole. Policie vyčkávala i přes prosby o pomoc

Vedení texaské policie v pátek po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné rozhodnutí a příliš dlouho otáleli se zásahem proti střelci na základní škole ve městě Uvalde, který v jedné z učeben zastřelil 19 dětí a dvě učitelky. Téměř 20 policistů stálo více než tři čtvrtě hodiny před dveřmi učebny, v níž se střelec zamknul, a čekali na příchod zásahové jednotky pohraniční stráže. Až poté policisté vnikli dovnitř a pachatele zastřelili. Velitel zásahu se podle šéfa texaského ministerstva pro veřejnou bezpečnost Stevena McCrawa domníval, že děti v učebně nejsou v ohrožení.

Chaos v počtech i lokacích. Část romských uprchlíků na Rokycansku odjela neznámo kam

Cizinecká policie spolu s pracovníky krajského úřadu v Plzni v pátek dopoledne prověřovala identitu ukrajinských Romů, kteří už několik dní bydlí ve Strašicích na Rokycansku. Do objektu soukromého majitele přijeli z pražského Hlavního nádraží. Kontrola ukázala, že část z nich již odjela. Obec ani kraj tak až do pátku neměly přehled, kolik lidí v objektu skutečně přebývá.

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Andor „Horst Fuchs“ Šándor si nás namazal na chleba. Mám kryt, mám klid!

Andor Šándor je génius. Prostě je. Celé Česko se mu směje za čtvrteční velkolepou tiskovku, na které neoznámil všemi očekávanou kandidaturu na prezidenta, ale místo politické kariéry odstartoval tu teleshoppingovou a prezentoval iBunker, tedy bunkr pro celou rodinu za 350 litrů. S heslem „Mám kryt, mám klid“ (fakt je to oficiální heslo společnosti) vyrazil do boje jako novodobý bezpečnostní Horst Fuchs.

Praha brojí proti popíjení na veřejnosti. Kde všude hrozí od července pokuta za alkohol?

Praha rozšíří počet veřejných míst, kde je zakázáno pití alkoholu, z 837 na 1036. Novou vyhlášku, která to stanovuje, ve čtvrtek schválili zastupitelé s platností od července. Zákaz se nově bude týkat také náplavek, kde bude zákaz pití platit od půlnoci do 09:00. Nově rovněž bude pro postih stačit mít otevřenou lahev alkoholu, zatímco dosud museli strážníci přistihnout konzumenta přímo při pití.

Vynalézavý senior vyřešil zdražování energie. Odmontoval elektroměr a jede „na sebe“

Svérázným způsobem vyřešil zdražování energií důchodce z malé vesnice na Tachovsku. Jako velký kutil vymyslel způsob, jak se obejít bez dodávek elektrické energie od distributorů. Bývalý truhlář musí vyjít s 11 tisíc vysokým důchodem a když mu přišlo navýšení záloh na elektřinu o 50 procent, rozhodl se k razantnímu kroku. V únoru si nechal odmontovat elektroměr.