Klíšťata v Česku útočí. Malé dceři ochrnul obličej, varuje matka před následky

Sezóna klíšťat je v plném proudu. Meteorologové varují, že právě v těchto dnech jsou mimořádně aktivní. Hygienici po celém Česku už evidují desítky případů lymské boreliózy nebo klíšťové encefalitidy. Jak můžete předejít tomu, abyste si z výletu donesli nezvaného hosta?

Po chladném dubnu přišel teplý a vlhký květen a hladová klíšťata hledají, kam by se přisála. Zní to skoro jako z hororu, ale realita je opravdu taková. Aktivita cizopasníků, kteří se živí krví, je podle meteorologů na nejvyšším pátém stupni.

„Klíšťata se vyskytují ve vysoké trávě podél vodních toků,“ varovala ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Květoslava Kotrbová. Proto je dobré se vyhýbat těmto končinám.  „Pohybovat se na cestách, neprodírat se křovinami, travinami,“ zní doporučení Renaty Ciupek z protiepidemiologického oddělní Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česko je středem výskytu klíšťat. Zvládnou i Sněžku, varoval Prymula a vyvrátil mýtus

Obvykle se uvádí, že zhruba každé páté klíště může být rizikové, tedy že může svého hostitele nakazit klíšťovou encefalitidu anebo mnohem častěji lymskou boreliózu.

„Mě přítel upozornil, že se mi začíná dělat flek zezadu na stehně. Měla jsem tam obrovský flek a říkali, že mám boreliózu,“ popsala jedna z nakažených. Nemoc se nevyhýbá ani malým dětem. „Bylo jí v té době dva a půl roku, tak jí ochrnula celá půlka obličeje,“ vysvětlila začátek nemoci u své dcery další žena.

Desítky případů boreliózy napříč republikou

Borelióza se dá léčit antibiotiky, ale předejít se jí nedá. Zato proti klíšťové encefalitidě existuje vakcína. Lidé nad 50 let mají očkování dokonce zdarma, právě u starších lidí totiž může mít nemoc horší průběh a v konečném důsledku může teoreticky skončit i smrtí.

„K dvacátému kalendářnímu týdnu máme hlášeno 90 případů lymské boreliózy a 2 případy klíšťové encefalitidy,“ upřesnila Kotrbová. „V Jihomoravském kraji evidujeme 4 případy klíšťové encefalitidy. Pokud se týče boreliózy, tak tam ten počet případů je stejný jako v loňském roce, tedy 20 případů,“ informovala Ciupek.

A jak se před nezvaným hostem můžete chránit? Na výlet vyrážejte jedině s dlouhými rukávy a s repelentem. A pak se důkladně prohlédněte. I v následujících dnech má být totiž teplo a vlhko, takže klíšťata jen tak někam nezmizí a budou stále hodně aktivní.

Tagy: