Legendární Villeneuve zahynul před 40 lety. Ikona F1 začínala na embéčku

Šest vítězství zaznamenaných ve velkých cenách nedokáže plně vystihnout fenomenální talent postavou nevelkého kanadského závodníka. Gilles Villeneuve si svým bojovým naturelem vydobyl místo v srdcích milionů fanoušků po celém světě. Zahynul právě před 40 lety během posledních minut tréninku na Velkou cenu Belgie.

Podle mnohých zosobňoval všechny dobré vlastnosti automobilového závodníka. Omračoval přirozeným talentem pro vysokou rychlost a vynikajícím způsobem jízdy, který byl agresivní, ale přitom citlivý k technice a vždy férový. Tyto atributy doplňovala otevřená a veselá povaha. Štíhlý, menší postavy, ale s nezkrotnou odvahou –⁠ to byl Gilles Villeneuve, závodník, který snímal nohu z pedálu plynu jako poslední.

V Kanadě se škodovkou

Niki Lauda o něm jednou řekl: „Miloval jsem na něm téměř všechno, byl to ten nejbláznivější vlčák, jakého jsem na tratích Velkých cen potkal. Navíc byl ale citlivou a sympatickou osobností. Tato kombinace z něj činila úžasnou lidskou bytost.“

Kdo si kladl otázku, jak může své rudé dvanáctiválcové Ferrari přivést do driftu ve třísetkilometrové rychlosti, zapomínal, že tenhle ďábel s tváří anděla to dovede ze zvláštních důvodů: ještě před tím, než začal usedat do monopostů byl po dva roky mistrem světa v závodech sněžných skútrů, už v šesti letech řídil starou fordku svého otce a po demolici rodinného pontiacu musel nastoupit coby řidič desetikolových náklaďáků ve strýcově lomu. Není bez zajímavosti, že první vlastním Gillesovým vozem byla Škoda 1000MB. Méně pravděpodobné auto pro začátečníka byste asi v Kanadě těžko hledali.

Miloval rychlost, sám byl rychlý a dynamický. Když mluvil, vystřeloval věty jako z kulometu. Pro kariéru zadluženého mladého otce dvou dětí se ukázal být rozhodujícím prestižní závod Molson Grand Prix v roce 1976, kde Kanaďan ve své formuli Atlantic uštědřil porážku celé plejádě jezdců formule jedna. Jeden z nich, mistr světa James Hunt, posléze přesvědčil Teddyho Meyera, tehdejšího šéfa stáje McLaren, aby dal mladému Kanaďanovi šanci. Dočkal se jí ve Velké ceně Velké Británie 1977.

Do tréninku vyrazil plný odhodlání s dva roky starým modelem M23. Několikeré hodiny nebyly mladickou nerozvážností, ale spíš výrazem snahy přiblížit se limitům obstarožního monopostu. V závodě si vedl znamenitě a zaznamenal páté nejrychlejší kolo. Jedenácté místo po technických problémech nebylo podstatné. Lidé od McLarena ale z nepochopitelných důvodů nenabídli Villeneuvovi další smlouvu.

Zrozen pro Ferrari

Ve stejné době ale zavětřili talent u Ferrariho, kde právě docházelo k bolestnému rozchodu s Nikim Laudou. Villeneuve byl touto šancí nadšen. „Kdyby se mě někdo zeptal, jaká tři největší přání jsem kdy měl, jako první bych jmenoval začátek závodění, potom dostat se do Formule 1 a posledním je závodit za Ferrari.“ Starý commendatore si k Villeneuvovi od začátku vybuduval velikou náklonnost řka, že mu ten malý Kanaďan připomíná nezdolného Tazia Nuvolariho.

Už druhý závod v barvách Scuderie předznamenal, že diamant bude třeba ještě chvíli brousit: ve Velké ceně Japonska Villeneuve špatně odhadl vzdálenost, najel na Petersonův šestikolový Tyrrell jako na skokanský můstek a po dalekém letu si prorazil smrtící uličku mezi diváky, kteří na tom místě neměli co dělat. Dva zabil, sedm těžce zranil, sám však vystoupil nezraněn.

Následující ročník 1978 byl poznamenán několika haváriemi, ale také záblesky geniality včetně prvního triumfu, který zaznamenává v domácí Grand Prix v Montrealu. Sezóna 1979, kdy Villeneuva v týmu doplnil Jihoafričan Scheckter, slibuje úspěch. Villeneuvovi se daří vítězit ve třech Velkých cenách, ve druhé polovině sezony ale přijímá roli „nosiče vody“ pro týmovou jedničku, která na jejím konci slaví titul.

I tak se stihl do srdcí fanoušků zapsat nezapomenutelným bojem o druhé místo ve Velké ceně Francie v Dijonu, kde spolu s René Arnouxem na Renaultu předvedl asi nejdramatičtější souboj všech dob. Monoposty do sebe v průběhu několika kol opakovaně naráží, kouří se od kol a jezdci si mnohokrát vymění svoji pozici.

Vrtkavá štěstěna

Legendární je také kousek z deštivého tréninku na GP USA – Východ: Gilles v něm nadělil nejbližšímu soupeři 11,5 sekundy. Závod ve španělské Jaramě zase plně odhalil Kanaďanovu motivaci v závodním voze: několikrát opustil trať, měnil pneumatiky, zajel nejrychlejší kolo závodu (náskok 1,5 sekundy před zbytkem pole) a i když nebodoval, byl šťasten. Ukázal, že být nejrychlejší jej uspokojuje bez ohledu na body.

Následující Ferrari 312 T5 byl bohužel katastrofou a mistr světa Scheckter se jednou dokonce ani nekvalifikoval do závodu. Právě v těchto podmínkách vynikla Villeneuvova mimořádná motivace jet s každým autem, co nejrychleji to jde. S monopostem, který zvládne během sezóny získat pouhých osm bodů, vedl ve Velké ceně Brazílie, zajel nejrychlejší kolo v Monaku a po kolizi dovezl do depa tříkolový vrak v Holandsku.

Zrada předzvěstí tragédie

To už ale klepalo na dveře první Ferrari s turbomotorem. Přeplňovaná patnáctistovka měla sice drtivý výkon, jízdní vlastnosti nového typu byly však, jemně řečeno, blízké spíš traktoru. Díky Villeneovovu mistrovství se přesto podařilo dovézt stroj do cíle na prvním místě v Monaku a Španělsku. V obou případech za sebou Kanaďan dovezl početný a natěsno seřazený vláček jezdců, kteří ho navzdory lepším jízdním vlastnostem svých aut nebyli schopni předjet.

Ročník 1982 má být rokem turbomotorů a u Ferrariho jsou podle všeho připraveni nejlépe. K Villeneuvovi se však štěstí obrací zády. Předpoklady pro tragédii byly zasety už při závodě v Imole, kde týmový kolega Didier Pironi nerespektuje taktické pokyny a zákeřně okrade Gillese o jisté vítězství.

Pomsta vzplála už za 14 dní. Do konce sobotního kvalifikačního tréninku na okruhu belgické Velké ceny v Zolderu, zbývá sotva pár minut. Rudé Ferrari 126 C2 s číslem 27 vyráží z boxů na poslední ostrá kola v zoufalé snaze předčit rivala Pironiho v boji o pole posittion. Před rychlou zatáčkou Terlaemen zpozoruje Villeneuve pomaleji jedoucí vůz March německého závodníka Jochena Masse, který se vrací do boxů. Mass Ferrari vidí, naneštěstí se však vyhne do stejných míst, kudy si Villeneuve naplánoval předjetí... Na opravný manévr už je pozdě.

Gillesovo Ferrari v plné rychlosti najíždí pravým předním kolem na zadní levé kolo Marchu, je katapultováno do vzduchu a následkem nárazu je z vozu vyrvána sedačka pilota, která i s Villeneuvem opíše děsivý oblouk a skončí o 80 metrů dál v ochranných sítích. Lékařům se ještě podaří obnovit činnost srdce, zejména poškozený mozek je ale příčinou toho, že okolo desáté hodiny večerní už není Gillesovi pomoci.

V den své poslední jízdy přitom pronesl prorocká slova: „Nenávidím charakter dnešních formulí. Prakticky nemají pérování, řízení je ztížené přísavným efektem a z odstředivé síly v zatáčkách se mi dělá černo před očima. S jezdeckým uměním to nemá co dělat. Jen vší silou držíš volant a snažíš se jím točit směrem zatáčky. Monaco a Long Beach byly pomalé okruhy, takže tam to nevadilo, ale Zolder bude zabijácký. Kvalifikace je fraška. Máme dvě sady měkkých gum, které vydrží jen jedno rychlé kolo. Když se nacházím na takovém Kamikaze-kole, nezbývá než doufat, že se všichni dívají do svých zrcátek.“

Tragický osud brzy dostihl také rivala Pironiho. V tréninku na GP Německa těžce havaroval a málem přišel o nohy, v autech už dál závodit nemohl. Adrenalin hledal v závodech motorových člunů, které se mu v roce 1987 staly osudné. Krátce po Pironiho smrti porodila jeho přítelkyně dvojčata. Jmenují se Gilles a Didier.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé umírali v náručích hráčů. Tragédie, kterou nelze pochopit, říká FIFA k fotbalové zkáze
Fotbal

Lidé umírali v náručích hráčů. Tragédie, kterou nelze pochopit, říká FIFA k fotbalové zkáze

Katastrofy na ostrově Jáva má většinou na svědomí příroda. O posledním víkendu však za desítky mrtvých nemohlo zemětřesení. Absolutní chaos po fotbalovém zápase mezi Aremou Malang a Persebayou Surabaya způsobený necitlivým zákrokem policie znamenal 131 lidských obětí, z toho více než 30 dětí. Trenér domácího klubu uvedl, že někteří fanoušci umírali v náručí jeho hráčů.

CNN: Putinovi dochází čas. Ruská veřejnost zuří, musí ji uklidnit rychlým válečným úspěchem
Vladimir Putin

CNN: Putinovi dochází čas. Ruská veřejnost zuří, musí ji uklidnit rychlým válečným úspěchem

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi postupně dochází čas a sám to dobře ví. Podle analýzy americké stanice CNN totiž napětí v ruské společnosti roste a vztek běžných občanů musí hlava státu brzy zažehnat. Podle CNN musí Rusy přesvědčit o nějakém mimořádném úspěchu. I proto měl dle analýzy oznámit anexi čtveřice ukrajinských oblastí. Tento krok však vyjma Ruska nikdo neuznává a vojáci věrní Kremlu navíc ani nemají oblasti pod kontrolou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:34

Podívejte se, jaký je vývoj na frontě

11:05

Po sociálních sítích koluje video, které zachytilo setkání velitelů z Azovstalu se svými rodinami

10:30

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

10:00

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty

Není žádným tajemstvím, že se ruští vojáci často chovají ke svým zajatcům velmi brutálně. Svědectví Mychajla Dianova, který se dostal do ruského zajetí poté, co definitivně padla obrana železáren a oceláren Azovstal, ale vyráží dech. Podmínky, kterým jsou ukrajinští zajatci vystavováni – a to zvláště příslušníci Dianovova pluku Azov, nemají podle jeho slov s lidskostí nic společného. Buď jste člověk, nebo dobytek, vzpomíná.

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Případ by se měl týkat radnice Brno-střed. Podle webu Aktualne.cz policisté zasahují u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

Bolestný příběh mladé tanečnice: Při ruském útoku přišla o nohu. Umřít by bylo lehčí, říká

Anastasija Šestopalová, studentka Národní pedagogické univerzity Mychajla Drahomanova v Kyjevě, se tanci věnovala profesionálně 13 let. Stará Nasťa je pryč. Tak popisuje dívka samu sebe po tragédii, k níž došlo letos 8. dubna. Toho dne ruské jednotky zaútočily raketami na železniční stanici v Kramatorsku. Devatenáctiletá dívka tam čekala na evakuaci, aby se dostala ke svým přátelům v Dněpru. Dočkala se jí ale pozdě. Při ostřelování přišla o nohu.

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.

Pospíšil: Složitá jednání v Praze? Piráti nám diktují svá pravidla, vydírat se nenecháme

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a pražští Piráti pokračují ve vyjednávání o koalici v hlavním městě. Obě uskupení zatím poukazují na to, že je prý velmi složité se s potenciálním partnerem domluvit. Piráti nechtějí sedět v radě s trestně stíhanými osobami. Spolu si však do svých kandidátů nechce nechat mluvit. Pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se trojkoalice od Pirátů nenechá vydírat. Spolu pokračuje ve vyjednávání rovněž s hnutím ANO.

Domácí zpravodajství

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Děsivý nález na Teplicku. V kolejišti objevili lidské tělo, vyšetřování zastavilo provoz

Aktualizováno

V kolejišti za zastávkou Bílina Kyselka se v úterý brzy ráno našlo lidské tělo, podle policejních informací jde o 74letého muže. Vyšetřování zastavilo provoz na frekventované železniční trati z Bíliny směrem na Most. Na Twitteru to uvedla policie. Od 06:30 byla zprovozněna první kolej, od 08:00 je v provozu celá trať, řekla mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová. Okolnostmi úmrtí osoby se policie dál zabývá.

Laboratoře v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru. Přibývá i hospitalizovaných

Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru, o 87 víc než před týdnem. Výrazně ale v mezitýdenním srovnání z 1 931 na 2 035 přibylo podezření na opakovanou nákazu. Testů bylo mírně víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem přibylo na 1 666 zhruba o pětinu, 42 z nich ve vážném stavu je ale méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Novotný dál povede Řeporyje, záda mu bude krýt jeho sestra. Ušetříme, říká k rozhodnutí

Na vytvoření koalice na radnici v pražských Řeporyjích se domluvily ODS a TOP 09, v zastupitelstvu budou mít těsnou většinu šesti hlasů z jedenácti. Starostou městské části bude opět Pavel Novotný (ODS). Občanským demokratům, kteří komunální volby v Řeporyjích vyhráli, připadne také místo druhého místostarosty. Obsadí ho dosavadní zastupitelka Lenka Fialová, Novotného sestra.