Negativní dopad pandemie nás bude doprovázet léta. Myslí si to gastroenterolog Julius Špičák. Výpadek vyšetření i operací podle něj jen tak nenahradíme. „Když provedeme o deset procent transplantací méně, těch deset procent čekatelů se jí bohužel patrně nedočká,“ řekl Špičák v rozhovoru pro iDNES.cz.
„Pokud nám chybí polovina vyšetření, v příštím roce jich dvakrát tolik prostě neuděláme. A když provedeme o deset procent transplantací méně, těch deset procent čekatelů se bohužel patrně transplantace nedočká. Nemůžeme začít operovat dvakrát rychleji nebo endoskopovat dvakrát více. Není to ani fyzicky možné,“ upozornil Špičák v rozhovoru pro web iDnes.cz.
Kvůli zhoršující se epidemické situaci musely nemocnice omezovat neakutní péči v posledních dvou letech již několikrát. „Všimli jsme si i menší ochoty pacientů k nám docházet, to bylo viditelné již v minulém roce. Kde to bylo možné, tam jsme omezovali činnost. Ambulantní práce lze do určité míry provádět distančně, jako třeba posílat recepty. Ale provádět kolonoskopii na dálku, to se nedá,“ podotkl gastroenterolog.
Tyto výpadky mohou mít v dlouhodobém měřítku negativní dopad. „Je možné, že se zvýší počet pokročilejších nádorových onemocnění. Může to mít vliv i na úmrtnost. Statistiky evidují nadúmrtnost a v posledních dvou letech se tam bezpochyby nepromítá jenom covid, ale i jiná onemocnění, třeba kardiovaskulární,“ podotkl lékař.
Lidé ztloustli
Pandemie koronaviru měla podle něj na společnost i další negativní dopad. Populace totiž během ní ztloustla. „Česká společnost je zatížena vysokým výskytem obezity, kouření i alkoholismu,“ podotkl lékař. „Populace důsledkem pandemie ztloustla asi o čtyři kila na osobu. Obezita zdaleka není rizikem jen ortopedickým, je příčinou pandemie diabetu, zhoršuje prognózu všech operací, násobně zvyšuje riziko nádorů, například i tlustého střeva,“ upozornil lékař.
„V oblasti onemocnění jater vidíme neustále se zvyšující počet pacientů s tukovým onemocněním, což je rizikový faktor pro cirhózu i karcinom. Před patnácti lety tyto případy nebyly četné, nyní jde o naši nejčastější diagnózu před transplantací. Pacienty se ztukovatěním jater vidím na každé vizitě, je to pro nás denní chléb,“ uzavřel Špičák.