Spory o windfall tax pokračují. Piráti dotlačili koalici k dalšímu jednání, skončí zmatky?

Spory ve vládní pětikoalici o windfall tax pokračují. Zástupci ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů se v úterý dopoledne znovu sejdou k jednání, potvrdil v sobotu webu CNN Prima NEWS předseda poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný. Podle něj by se špičky stran měly shodnout na pozměňovacím návrhu, který by v úterý odpoledne měli projednat poslanci ve Sněmovně. Skončí tím zmatky posledních dnů?

„V pátek jsem inicioval na úterní dopoledne jednání K5 předsedů poslaneckých klubů, rozpočtové K5 a ministra financí,“ řekl CNN Prima NEWS Výborný s tím, že on i lidovci „považují za zásadní, aby před jednáním Poslanecké sněmovny panovala jasná koaliční shoda na parametrech windfall tax“.

Řádná schůze Sněmovny pokračuje v úterý odpoledne od 14 hodin. „Mohu potvrdit, že jako druhý bod v úterý zařazujeme jako koalice daňový balíček ve druhém čtení, kam bude načten pozměňovací návrh k windfall taxe,“ pokračoval šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL, který zároveň dodal, že před dopoledním jednáním nechce podobu pozměňovacího návrhu nijak komentovat.

„Určitě budeme jednat. Víc se k tomu nebudu vyjadřovat,“ potvrdil redakci i šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob. V úterý by tak mohly skončit zmatky kolem daně z neočekávaných zisků, které v Česku panovaly poslední týden.

Na dalším jednání o windfall tax trvali Piráti, napsala v pátek na stranický web místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). Podle ní se totiž na předchozím jednání zástupci pětikoalice shodli na tom, že daň bude v Česku platit už za rok 2022.

„Podařilo se prosadit náš návrh, aby windfall tax platila také pro rok 2022, což žádali i ekonomové. Bankovní a energo sektor má neočekávané zisky kvůli válce, jde to z kapes občanů, a tam se mají peníze vrátit,“ jásala na Twitteru po úterní schůzce zástupců vládní pětikoalice Richterová, která tam zastupovala šéfa strany Ivana Bartoše.

Zmatky kolem daně

Její slova o koaliční shodě následně potvrdili i vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a šéf poslanců TOP 09 Jakob, jenž na schůzce zastupoval předsedkyni strany Markétu Pekarovou Adamovou. „Pro“ měl dříve hlasovat i ministr financí a zástupce ODS Zbyněk Stanjura.

Ten ale následně ve středu po jednání vlády oznámil, že se ministerský kabinet kloní k tomu, aby daň z neočekávaných zisků platila od roku 2023. „Mně přijde ta komunikační linka, že vláda nejdřív rozhodne a pak informuje, vysvětluje a obhajuje, lepší, než pouštět do prostoru několik variant a teď spekulovat, ke které se vláda přikloní,“ hájil zmatečné informování. Později mluvil o chybě v komunikaci.

„Piráti očekávají, že budou dohody dodrženy. Tento krok nerozporuje ani Legislativní rada vlády či ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty). Zároveň k němu přistupují i některé evropské země,“ tlačila ve svém pátečním komentáři na Stanjuru poslankyně Richterová. „Budou zkrátka jednání,“ komentovala pak v sobotu „posun“ ve sporu pro CNN Prima NEWS.

Mimořádná daň se má vztahovat na některé energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky. Podle odhadů ministerstva financí by příští rok měla vynést 85 miliard korun, dalších 15 miliard korun mají přinést evropské cenové stropy pro výrobce energií. Výnosy chce kabinet využít k pokrytí nákladů na zastropování cen energií, které začaly růst v důsledku konfliktu na Ukrajině.

Opozice: Vláda je neschopná

O chaosu kolem daně chce mluvit ve Sněmovně i opoziční ANO. Pokud by o ní poslanci v úterý nejednali, hnutí plánovalo svolat mimořádnou schůzi. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová navíc kritizuje ministra Stanjuru za to, že chce windfall tax připojit k daňovému balíčku a neprojednávat ji jako samostatný zákon.

„Na ničem takovém dohodnuti nejsme a považuji to za podraz. Ministr Stanjura zavádí novou a značně kontroverzní daň a je naprosto nepřijatelné, že nechce umožnit opozici, aby mohla předkládat pozměňovací návrhy,“ kritizovala ve středu svého nástupce Schillerová.

„Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) a Jan Jakob (TOP 09) jsou spoluviníci, kteří střadatele obrali o 31 miliard. Ukazuje to, jak je vláda polepena z pěti nesourodých subjektů, svědčí to o neschopnosti,“ kritizoval ještě zmatky v koalici v pořadu 360° televize CNN prima NEWS Martin Kolovratník (ANO).

Tagy:
politika TOP 09 ODS Sněmovna CNN Prima NEWS Poslanecká sněmovna KDU-ČSL Česká pirátská strana koalice vláda daň Marek Výborný Poslanecká sněmovna ČR Poslanecký klub windfall tax