Středula se ostře obul do vlády: Je nezodpovědná. Minimální mzda je pod hranicí chudoby

Vláda zvažuje, že by nepedagogičtí pracovníci ve školství či lidé, kteří pracují v resortech jako je kultura, měli dostat od září o deset procent přidáno. S tímto návrhem však nesouhlasí odborář Josef Středula. „Není to žádná dohoda, jestli chce vláda podepsat dohodu, tak musí být jiná. Vláda se nechová zodpovědně,“ zdůraznil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dodal, že minimální mzda je v Česku pod hranicí chudoby.

Zhruba 300 tisíc pracovníků státní správy by si mohlo od září polepšit, a to o deset procent. Odboráři a vláda se však na růstu platů nedohodli. Středula naopak vládu tvrdě kritizoval. „Není to žádná dohoda, je to dílčí text, kdy máte A4 popsanou textem a jen dvě věty jsou ve shodě. Situace je vážná, kvůli inflaci je zde propad 13 procent. Jestli chce vláda dohodu podepisovat, tak musí být jiná,“ vzkázal.

Mezi stranami bude nadále probíhat diskuse, další je na programu 19. července. Naopak senátorka Šárka Jelínková (KDU-ČSL) vládu obhajovala. „Středula musí uznat, že se vláda snaží jednat, schází se s odbory a hledá kompromis. Nyní došlo k prvnímu dílčímu kroku, není to celková dohoda, ale je to potěšující,“ podotkla.

Jenže ani s tím Středula nesouhlasil. „Vláda se nechová zodpovědně. Proběhla tři jednání. Na prvním nám nic neřekli, na druhém se vláda k návrhům neznala a až na třetím přišla s návrhem. Ten však byl neakceptovatelný. Není to zodpovědné. Vláda si myslí, že se to dá obejít nebo zaonačit, ale my nehodláme tuto hru hrát. Chceme férovou dohodu,“ zdůraznil.

Někomu vláda nedala ani korunu

Jelínková mu však připomněla, aby na celou situaci pohlížel jinak. „Bude se jednat o kompromis pěti stran. Je nutné na to koukat v kontextu, v jaké situaci se vláda nachází. Není to tak, že se o lidi nestará. Jsou zde další kroky, které učinila a lidem pomáhají,“ mírnila kritiku.

Šéf odborů si to však nemyslí. „Víme, že česká minimální mzda je pod hranicí chudoby pro jednotlivce. Neboli zaměstnanec, který pracuje za minimální mzdu (a není jich málo, zhruba 150 tisíc), není schopen zvládnout své výdaje. Jestli si někdo myslí, že lze vyžít se 13 500 korunami, tak se hodně mýlí. Vždyť 13 tisíc si ministři přidali za jeden měsíc v lednu. Přiznali si šestiprocentní nárůst,“ dodal Středula a doplnil, že někteří zaměstnanci jako kuchařky či školníci naopak nedostali ani korunu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem
Věda a technologie

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Infobox
sledujeme živě
21:35

Hnutí spOLečně, ProOlomouc a Piráti chtějí v Olomouci vládnout s ANO

21:14

V druhém plzeňském obvodu vzniká široká koalice čtyř stran bez ANO

20:59

Vítězné Volbě pro Semily se podařilo vyjednat širokou podporu s ANO a Spolu

20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství