Švédové proti předpokladům: Ukončí vládu sociální demokracie? Ve volbách zatím vede opozice

V nedělních parlamentních volbách ve Švédsku má po sečtení zhruba 90 procent hlasů těsnou většinu opoziční pravicový blok. Pokud se mu podaří udržet si náskok, čeká Švédsko po osmi letech vlády sociálních demokratů změna, píše agentura Reuters.

Pravicový blok zahrnuje Umírněnou koaliční stranu, Švédské demokraty, Liberály a Křesťanskodemokratickou stranu. Po sečtení přibližně 90 procent hlasů má těsnou většinu 176 ze 349 parlamentních křesel. První odhady přitom předpokládaly vítězství středolevého bloku stávající premiérky Magdaleny Anderssonové. Ten by podle neúplných výsledků nyní získal 173 křesel.

Pokud si opozice zachová náskok, očekává se, že se premiérem stane lídr umírněných Ulf Kristersson, zatímco protiimigrační Švédští demokraté by se stali největší pravicovou stranou v parlamentu a poprvé by získali přímý vliv na politiku, píše Reuters.

Premiérka Anderssonová uvedla, že výsledky jsou příliš těsné na to, aby byl v tuto chvíli vyhlášen vítěz. Podobně se během volební noci vyjádřil pravděpodobný opoziční kandidát na premiéra. „Nevíme, jaký bude výsledek,“ řekl Kristersson svým stoupencům. „Jsem však připraven udělat vše pro to, abych sestavil novou, stabilní a energickou vládu pro celé Švédsko a všechny jeho občany,“ dodal.

S protiimigrační stranou jen tichá dohoda?

Vzhledem k tomu, že ještě nebyly sečteny hlasy ze zahraničí a některé korespondenční hlasy a rozdíl mezi oběma bloky je minimální, může se výsledek ještě změnit. Podle volební komise bude výsledek znám nejdříve ve středu.

Kristersson uvedl, že bude usilovat o sestavení vlády s křesťanskými demokraty a případně s liberály a na podporu Švédských demokratů se bude spoléhat pouze v parlamentu. To však může být obtížné, jelikož protiimigrační strana podle průběžných výsledků získala větší počet hlasů než Umírnění, píše Reuters.

„V tuto chvíli to vypadá, že dojde ke změně vlády. Naší ambicí je ve vládě zasednout,“ řekl jásajícím příznivcům na povolebním večírku lídr Švédských demokratů Jimmie Akesson. „Před 12 lety jsme se dostali do parlamentu, myslím, že jsme nakonec získali 5,7 procenta. Nyní máme 20,7 procenta,“ dodal.

Tagy:
Švédsko parlament parlamentní volby vláda Magdalena Andersson Ulf Kristersson