360°, Petr Kolář, Pavel Šaradín, Jan Zahradil - 25.8. v 21:19
Migrace se vrací jako volební téma. Zabírá, protože budí vášně a rozumí mu kdokoliv i ve vesnické hospodě, myslí si komentátor MF DNES Petr Kolář. Podle politologa Pavla Šaradína v tomto tématu budou hrát roli emoce a některé subjekty a strany se mohou více vyhranit a profitovat z toho. Zatím se ale toto téma „nehrotí“. Uvedli to v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS.
Lidé ve velkém počtu z Afghánistánu zatím neodcházejí. Nemají ani kudy, Tálibán kontroluje většinu hraničních přechodů. Jediná cesta ze země tak vede vzduchem. Do evakuačních letadel se ale nedostane každý, kdo by chtěl. Přesto téma možné migrace kvůli převratu v zemi střední Asie opět ožívá.
„Babišovi ukázaly průzkumy, že téma migrace v Česku zabírá, že lidi zajímá – podle průzkumu STEM asi 65 procent lidí. Berou to naprosto vážně. Je to téma, které vzbuzuje vášně a rozumí mu každý v jakékoliv vesnické hospodě. Cokoliv neznámého budí strach a obavy. To téma tu rezonuje,“ myslí si komentátor Kolář z deníku, který spadá do premiérova svěřenského fondu.
Podle politologa Šaradína, který je spjat s ČSSD, jsou dvě možnosti, jak téma migrace uchopit. „První je emoční a druhá racionální. „Jak známe toto téma z minulosti, tak spíše bude nabírat na síle emoční rovina. Takže některé subjekty v tom mohou profitovat,“ okomentoval s tím, že je potřeba sledovat, co se bude dít v Afghánistánu, a jak na to bude reagovat Evropská unie.
„Podle toho budou reagovat politické strany, které to považují za zásadní téma,“ je přesvědčen Šaradín. Podle něj se ale téma „zatím nehrotí“.
„Podle průzkumu CVVM bylo až na 13. místě za zemědělstvím a podobně. Ale blíží se volby, je 30 procent nerozhodnutých voličů, a ti budou reagovat především na emoce. Ne na to, co jaké strany mají v programu a jak budou postupovat třeba v oblasti zemědělství,“ varoval politolog.
Pro migranty jsme Vidlov Chotětov
Podle statistik ministerstva vnitra do Česka přišlo za první pololetí letošního roku 364 nelegálních migrantů z Afghánistánu. Podle Koláře číslo není vysoké, ale je třeba jej zasadit do kontextu. „Loni jich přišlo za celý rok asi 170, před tím se tři roky nedostali ani do TOP 10 zemí, odkud sem nelegální migranti proudili,“ zdůraznil novinář.
Zároveň dodal, že Česko pro lidi z Afghánistánu zřejmě nebude cílovou stanicí. „Pro ně jsme takový Vidlov Chotětov, dejme tomu. Ale stačí, aby se něco přihodilo pár desítek kilometrů za našimi hranicemi a lidé v Česku to začnou vnímat jako příchod zla, může to vyvolat nějaký protest. V tu chvíli jakýkoliv tuzemský politik, který by hájil kvóty nebo přijímaní uprchlíků, tak učiní takové vyznání smrti,“ míní Kolář.
Pekarová: Babišovi jsou důchodci fuk. Za pár let se bude válet na Francouzské riviéře
Premiéra Andreje Babiše (ANO) nezajímají dlouhodobé důsledky jeho politiky, jelikož je sám zabezpečen a svůj důchod si užije v poklidu na Francouzské riviéře. Zatímco mladí Češi se musí obávat, zda sami vůbec nějaký důchod budou jednou mít. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila předsedkyně TOP 09 a šéfka koalice Spolu na pražské kandidátce Markéta Pekarová Adamová.
Další migrační vlna nepřijde
Podle europoslance Jana Zahradila (ODS) se Evropská unie bude starat lépe než v minulých letech o to, aby zabezpečila své vnější hranice a neproudily do ní davy nelegálních migrantů.
„A budou se o to strat i jednotlivé členské státy. Napříč Evropou panuje velká nevstřícnost vůči další migrační vlně, protože v jednotlivých zemích se ukázalo, že to může destabilizovat sociální klid a smír. Pak vznikají paralelní společnosti, které se odmítají řídit právním kodexem země nebo evropskými kulturně civilizačními zvyklostmi,“ varoval Zahradil.
Podle něj politici budou reflektovat pocity svých voličů, takže budou daleko tvrdší, pokud by k nějaké větší migrační vlně došlo. „Před několika lety to bylo plné jakéhosi idealismu,“ podotkl europoslanec. Odmítá ale, že by se zatím mělo nahlas mluvit o další migrační vlně, lidé podle něj ještě Afghánistán ani neopustili, natož aby zamířili do Evropy.
Zahradil zároveň reagoval na slova předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která vyzvala země EU, aby přijaly Afghánce, kteří potřebují ochranu. Podle Zahradila ale EU nemůže převzít odpovědnost za „masu uprchlíků, kteří budou mířit mimo Afghánistán“.
„Ursula von der Leyenová není žádná premiérka EU. Je to dejme tomu nejvyšší úředník EU. Nemůže nařizovat vládám členských zemí, že mají přijmout migranty a kolik,“ zdůraznil europoslanec ve vysílání.
Lidé prchají z Afghánistánu do sousedního Pákistánu. Míst, kudy lze zemi opustit, ale moc není. Zdroj: Profimedia.cz
Lidé prchají z Afghánistánu do sousedního Pákistánu. Míst, kudy lze zemi opustit, ale moc není. Zdroj: Profimedia.cz