reklama

Ukrajina má úctyhodnou armádu, na Rusko to ale nestačí. Kdo má kolik vojáků a tanků?

Nad hranicí Ukrajiny a Ruska se znovu vznáší riziko válečného konfliktu, přímý souboj obou států by přitom nedopadl tak jednoznačně, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ukrajina totiž po anexi Krymu v roce 2014 svou armádu významně vylepšila. Kolik mají Ukrajinci vojáků či tanků a kolik jich má k dispozici Moskva?

reklama

Na poměry Evropy má Ukrajina výjimečně početnou a vybavenou armádu. Lepší válečný rating, který každoročně udílí web Global Fire Power, má na kontinentu jen Rusko, Francie, Británie, Itálie a Německo.

Ukrajina má 22. nejsilnější armádu na světě. K dispozici má zhruba 250 tisíc aktivních vojáků a dalších 900 tisíc lidí v záloze. Rusko má prozatím u hranic s Ukrajinou sto tisíc vojáků, podle některých videí na sociálních sítích se ale čím dál více ruských sil přesouvá z východu na západ země. I kvůli dalšímu vojenskému cvičení.

Moskva má k dispozici včetně záloh zhruba tři miliony vojáků. Mimoto má přes 20 tisíc tanků, čtyři tisíce letadel a 50 tisíc obrněných vozidel.

Ukrajinská armáda:

Aktivní vojáci Rezervisté Tanky Obrněná vozidla Letadla Nukleární zbraně
255 000 900 000 2 480 11 437 285 0

Ruská armáda:

Aktivní vojáci Rezervisté Tanky Obrněná vozidla Letadla Nukleární zbraně
1 013 000 2 000 000 21 921 51 452 4 206 6 500

V absolutních číslech samozřejmě Ukrajina nemůže Rusku konkurovat, přesto se může pochlubit nezanedbatelným množstvím těžké techniky. Kyjev má pod palcem 2,5 tisíce tanků či zhruba 12 tisíc obrněných vozidel. Největší mezeru má Ukrajinu v letectvu, vojenských letounů je na letištích ani ne 300. Kyjev navíc disponuje pouze 25 válečnými loděmi, Rusko jich má přes 600.

V konečném důsledku je potřeba připomenout, že Ukrajina na rozdíl od Ruska nevlastní žádné jaderné zbraně.

Chystá Rusko invazi?

Moskva v týdnu jednala se Spojenými státy i s vyslanci NATO. Ani jedna ze schůzek ovšem nepřinesla přílišný pokrok v otázce řešení krize na Ukrajině. Spojenci odmítli ruské požadavky na nerozšiřování aliance, kterými Kreml podmínil zklidnění situace.

Riziko války tak nadále trvá. Ukrajinské zálohy v reakci na to obnovily pravidelná vojenská cvičení. Na některých místech se ale domobrana potýká s nedostatkem zbraní, někteří rezervisté tak musejí trénovat s papírovými atrapami.

Nálada na Ukrajině se od anexe Krymu výrazně proměnila. Zatímco ruská invaze v roce 2014 přišla pro některé nečekaně, dnes ukrajinští vojáci pravidelně hlídkují v zákopech oddělujích ukrajinská území od oblastí, kterým velí proruští separatisté.

„Budeme chránit naši zemi do poslední kapky krve,“ sdělil v úterý pro Sky News generál ukrajinské armády Valerij Fedorovyč Zalužnyj.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama